Tyto bájné „ostrovy duchů“ existují pouze v atlasech

Bouvetův ostrov, který byl kdysi považován za „ducha“, bylo prokázáno, že existuje 200 let poté, co byl poprvé spatřen v roce 1739

Raní tvůrci map a průzkumníci pokryli moře bájnými zeměmi. Zde najdete ty, které se ukázaly být skutečné.

Od úsvitu kartografie pronásledovali mapy duchové – dokud je moderní technologie neočistila jako vědecký exorcismus. Kvůli mýtům, špatným výpočtům, optickému klamu nebo přímým lžím byly do map zasazeny stovky neexistujících pevnin. Kde některé zůstaly po staletí.

Až do poslední dekády tyto chybné seznamy podnítily mnoho marných a příležitostně smrtících námořních plaveb, posádek hledajících poklad i slávu nebo panenské území. Hy-Brasil, údajně umístěný v Atlantském oceánu západně od Irska, prý učinil návštěvníky nesmrtelnými. Gamaland, východně od Japonska, přitahoval námořníky při hledání svého legendárního zlata a stříbra. Fantomovi Sannikov Land na Sibiři se dokonce podařilo zmizet část posádky ruské expedice.

Přestože taková strašidla se téměř vymazala z map, cestovatelé mohou tyto tajemné až bájné příběhy sledovat návštěvou kartografických knihoven. Dále památníků badatelů, tvůrců map a ostrovů duchů, které se ukázaly jako skutečné.

Boom tvorby map

Každý den turisté na bruselském náměstí Petit Sablon plné zeleně míjejí sochu belgického kartografa Abrahama Orteliuse. Ten inspiroval průzkumníky k pronásledování geografických přízraků. V roce 1570 vydal Ortelius první moderní atlas, Theatrum Orbis Terrarum (Divadlo světa), jehož kopie lze vidět v mnoha knihovnách, včetně Kongresové knihovny ve Washingtonu, DC. Atlas obsahoval 70 podrobných map, které odhalovaly spoustu neprozkoumaných, bájných ostrovů. Mnohé, jak se ukázalo, existovalo pouze v této knize.

Mapa světa z Theatrum Orbis Terrarum od Abrahama Ortelia; Tyto bájné „ostrovy duchů“ existují pouze v atlasech
V roce 1570 vydal belgický kartograf Abraham Ortelius první moderní atlas Theatrum Orbis Terrarum (Divadlo světa), který obsahoval 70 podrobných map a spoustu neprozkoumaných ostrovů

Nával průzkumu moře Evropany v roce 1500 spustil rozmach tvorby map, který pak podnítil další expedice, o kterých zprávy dále nabobtnaly atlasy. „Mapmaking byl konkurenční byznys a kartografové zoufale toužili po nejnovějších informacích získaných od vracejících se průzkumníků, aby zaplnili prázdná místa,“ říká Edward Brooke-Hitching, autor knihy The Phantom Atlas z roku 2016. 

„Na stránce nevyhnutelně začala kvést fantomová geografie. Pověsti a nepotvrzená pozorování, chybné výpočty – před zeměpisnou délkou se polohy ostrovů zaznamenávaly pomocí mrtvého výpočtu. Což byl v podstatě odhad – a dokonce i mytologie byly začleněny tvůrcem mapy, aby zveřejnil nejúplnější obrázek nově odhaleného světa.“

Jakmile se zrodil ostrov duchů, bylo těžké ho vymazat. Z map se odstranil až poté, co loď navštívila uvedenou lokalitu ostrova a potvrdila její neexistenci, říká Brooke-Hitching. Tento úkol komplikovaly optické iluze způsobené lomem světla. Včetně nechvalně známé fata morgany, která se „představuje jako vzdálený pruh mysu ležící dráždivě blízko, a přesto vždy těsně mimo dosah“.

Nárok na stinné země

Tyto fantomové bájné ostrovy podle Kevina Wittmanna způsobily mnoho problémů pro námořníky, kteří pronásledovali tyto temné pevniny. Výzkumník na španělské Universidad de La Laguna, který dokončil svou práci o starověkých mapách řekl, že: „Tyto expedice se stávaly drahé a v některých případech nebezpečné. A zjištění, že plují na místo, které neexistuje, nebylo dobré.“

Na počátku 20. století vedl německý průzkumník baron Eduard Vasiljevič Toll misi do Sannikovovy země, o níž poprvé informovala ruská loď v roce 1810, asi 430 mil (692 km) severně od pevninské Sibiře. Poté, co Tollovo plavidlo uvízlo v ledu na Novosibiřských ostrovech, on a několik kolegů použili sáňky a kajaky, aby zamířili na Bennettův ostrov. Ten nyní turisté mohou vidět na výletních plavbách v Severním ledovém oceánu. Tito průzkumníci zmizeli, stejně jako Sannikov Land. Což byla podle Brooke-Hitching pravděpodobně jen fata morgána.

Diplomatické napětí

Někteří duchové dokonce způsobili diplomatické napětí, poznamenává Wittmann. Nejznámější se stal ostrov Bermeja, západně od mexického poloostrova Yucatán, který se stal ústředním bodem územního sporu mezi Spojenými státy a Mexikem o těžbě ropy v roce 2000 – ale průzkumy v letech 1997 a 2009 dospěly k závěru, že neexistuje. Bermeja sídlila na mapách více než 400 let až do svého nedávného vymazání. Stále by to mohlo být skutečné, říká Wittman, ale skryto stoupající hladinou moře.

Další ostrovy duchů se podle Malachy Tallacka, autora knihy The Un-Discovered Islands z roku 2016, vyvíjely opačným způsobem. Turisté nyní mohou nastoupit na antarktické plavby, kde navštíví Bouvetův ostrov. Tato ledová, neobydlená pevnina 2 414 km jihozápadně od Afriky byla po mnoho let široce považována za mýtus poté, co jej v roce 1739 poprvé zahlédl francouzský mořeplavec. Ale Bouvet nebyl znovu viděn téměř 80 let. A mnoho pozorování jej zaznamenalo na různých místech a pod různými jmény. ,,Až téměř 200 let po prvním pozorování se ostrov správně pojmenoval. A zároveň nárokován norskou expedicí,“ říká Tallack.

Tyto bájné ostrovy duchů

archivní snímek útočiště na Cape Circoncision na Bouvetově ostrově
Na tomto archivním snímku z roku 1929 stojí dva muži poblíž chatrče na Cape Circoncision na Bouvetově ostrově
Bouvetův ostrov, jak je vidět z obrázku NASA; Tyto bájné „ostrovy duchů“ existují pouze v atlasech
Bouvetův ostrov (na tomto satelitním snímku NASA), prohlášený za neobydlenou přírodní rezervaci v roce 1971, je z 93 procent pokryt ledovcem a je jedním z nejvzdálenějších ostrovů světa

Ne všichni fantomové se však schovávají na tak vzdálených místech. Cestující na každodenních trajektech, které překračují oceán mezi Hongkongem a Macaem, nevědomky proplouvají poblíž neoznačeného ostrova, na kterém bylo první evropské osídlení v Číně. Známá jako Tamão a založila se portugalským průzkumníkem Jorgem Álvaresem, o jehož příběhu se mohou návštěvníci dozvědět v macajském muzeu. Tamão se neobjevuje na moderních mapách, protože jeho přesná poloha již není známa. Historici připouštějí, že by to mohl být některý z několika ostrovů v tomto úseku Jihočínského moře.

Vzpomínky a důkazy

Ohledně duchů jako Frisland a St. Brendan’s Island, o obou podrobně popsaných v knihách Tallacka a Brooke-Hitchingové, panuje v dnešní době mnohem méně zmatků. Nachází se jižně od Islandu a narodil se tam Benátčan Nicolò Zeno ze 16. století. A to pouze na základě svých vzpomínek na dopisy, které kdysi četl a které napsali jeho předkové průzkumníci. Zeno sám Frisland nikdy nenavštívil a neexistovaly žádné důkazy, které by měl někdo jiný. Přesto toto strašidlo popsalo mapy na více než sto let.

St Brendan a velryba z rytiny ze 16. století
Tato rytina z 16. století ilustruje cestu irského mnicha Saint Brendan the Navigator; tvrdil, že našel ostrůvek u severozápadního pobřeží Afriky v šestém století, ale po několika neúspěšných výpravách byl ostrov v 17. století odstraněn z map

Ještě trvalejší byla víra v bájný ostrov, který zjevně objevil irský Saint Brendan Mořeplavec. Návštěvníci hezké irské přímořské vesnice Fenit v hrabství Kerry mohou nyní obdivovat velkou sochu tohoto slavného průzkumníka. A to s výhledem na Atlantický oceán. Tvrdil, že tam našel v šestém století ostrůvek u severozápadního pobřeží Afriky. Jeho tvrzení uvízla. Ostrov svatého Brendana byl ohniskem mnoha neúspěšných výprav a zůstal na mapách až do 17. století.

V 19. století došlo k masovému čištění přízračných ostrovů, říká Brooke-Hitching, „jak se oceánské dálnice stávaly ještě rušnějšími a globální určování polohy se stalo přesnější.“ Jen v roce 1875 se z map severního Pacifiku britského královského námořnictva vymazalo 123 neexistujících ostrovů.

Konec fantomových ostrovů duchů?

V dnešní době se ostrovy duchů většinou stávají „minulostí,“ říká Alex Tait, geograf z National Geographic Society. ,,Vzhledem k množství vzdáleně snímaných snímků celé planety máme velmi dobrou představu o tom, jaké ostrovy na světě existují, a zdá se nepravděpodobné, že by fantomovy ostrovy na našich mapách přetrvávaly,“ říká Tait. Zdůrazňuje však, že geofyzikální dynamika Země znamená, že se vytvářejí nové ostrovy. A zavedené ostrovy mizí v důsledku vulkanismu, eroze a tání ledovců.

Sopečná činnost vytvořila v roce 2013 jeden z nejnovějších ostrovů světa, asi 966km jižně od Tokia. Stále větší část této pevniny se postupně vynořovala z Tichého oceánu, až se spojila s menším, dávno zapsaným ostrovem Nišinošima. Tento nový, srostlý ostrov stejného jména je více než tucetkrát větší než původní.

Některé pevniny se takto lineárně nemění. Vynořují se, ustupují, vynořují se, ustupují. V závislosti na době, kterou loď navštíví, se může setkat buď s úsekem otevřeného oceánu, nebo s obrovskou korálovou plošinou, trčící nad mořem jako bájný ostrov.

Pevniny duchů

Letecký pohled na loď pohybující se odlivem u Montgomery Reef na pobřeží Kimberley
Montgomery Reef u australského Kimberleyského pobřeží mohl být kdysi považován za ostrov duchů, protože příliv způsobuje, že se objevuje nebo mizíí; tato podívaná je nyní často svědkem na lodi nebo hydroplánu

To je případ pozoruhodné turistické atrakce Západní Austrálie, Montgomery Reef. Tento izolovaný zázrak, asi 1 930 km severně od hlavního města státu Perth, se pravidelně stává ostrovem kvůli některým z největších světových změn přílivu a odlivu. Útes se při odlivu zvedá z Indického oceánu a je obydlený dugongy, želvami, mantami, delfíny hrbatými a mořskými krokodýly. Tato podívaná se stává často svědky lodí výletníků.

Na opačné straně Austrálie ležel možná nejnovější fantomový ostrov na světě. Asi 24 km dlouhý a 4,8 km)m široký se Sandy Island uvedl na Mapách Google v Korálovém moři západně od Nové Kaledonie až do roku 2012. Tehdy jej neobjevili australští vědci, kteří toto místo navštívili a našli pouze oceán. Možná to byl poslední z ostrovů přízraků. 

Nebo možná chyby nebo optické iluze mohou na naše mapy zasadit více duchů.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol