250GD je nejautentičtějším novým G-Wagenem

Inovativní trenčkot Thomase Burberryho zakrýval ramena důstojníků britské armády v první světové válce. To, že se vynořil ze zapáchajícího bitevního pekla a stal se módní záležitostí druhé světové války, byla docela evoluce. Jen málokteré luxusní zboží tohoto kalibru pochází z války. Jedním z nich je Mercedes-Benz třídy G. Původně ho vyvinuli pro íránskou armádu a místo toho se během studené války stal útočným vozidlem západního Německa a NATO. Teprve v druhé polovině svého 44letého působení v boji proti Sovětům a při ochraně papežů sloužila třída G jako oslavovaný nákupní vozík na Rodeo Drive. Ne však 250GD.

250GD nebyl útočným vozidlem

Na volnoběh tu stojí šedý 250GD zvaný „Wolf“, což odkazuje na rané dvoudveřové vozy W461 vyráběné pro armádu, hasičské sbory a policii. Tento 250GD, vytržený z německého šrotiště a přestavěný čerstvější, než kdyby vyjel z továrny Magna Steyr, je nanejvýš autentickou ukázkou původního poslání Géčka.

Na rozdíl od mnoha přestaveb historických SUV chrastí 250GD od společnosti Expedition Motor Company stejným vznětovým řadovým pětiválcem a dlouho řazenou manuální převodovkou, které si německá armáda objednala v roce 1991. Každý, kdo zná klasické vozy s nízkým výkonem, ví, jak to v moderním provozu chodí. Řadit se musí s maximální opatrností a držet se vpravo. Za 15,6 sekundy, které potřebuje AMG G63 k dosažení rychlosti 190 km/h, se EMC 250GD sotva dotkne 90 km/h – a to za předpokladu, že se nerozjedete na pásový převodový stupeň nebo nepřehmátnete při řazení nahoru, což je vzhledem k řadicí páce 250GD docela snadné.

1991 mercedes benz 250gd
250GD/Wolf

Zakladatel EMC Alex Levin to má raději takto. Jako kluk v Bělorusku řídil 300GD z otcova klína. Přestože jeho rodina emigrovala do Spojených států, když mu byly dva roky, když se vrátili na návštěvu, čekal na ně bílý Mercedes hardtop s burácejícím motorem a knoflíkovými pneumatikami. Třiatřicetiletý Levin nikdy neztratil vztah ke své vlasti. V roce 2017 založil společnost Expedition Motor Company s jediným cílem: Oživit nejhrdinštější třídu G.

„Abyste mohli tyhle věci restaurovat, musíte mít v Evropě nějaké kořeny,“ řekl. „Je těžké dát dohromady celý řetězec.“ Levin shání specifické modely pro evropský trh a přestavuje je v Polsku a Německu. Jedná se pouze o dvoudveřové dieselové soft-topy z let 1990 až 1993. Renovace bez rámu, která zabere přibližně 2000 hodin. Když je dílů Mercedes nedostatek, jeho tým je vyrábí strojově nebo 3D tiskem od začátku. Levin prodává ve svém obchodě ve Frenchtownu v New Jersey zhruba 30 exemplářů ročně.

Pod kapotou se skrývá motor o objemu 2,5 litru

Motor OM602.939 o objemu 2,5 litru, ironicky nazývaný „šeptající diesel“, prošel kompletní přestavbou a vylepšenou dodávkou paliva, která uvolnila dva vzácné koníky oproti skromnému výkonu sériové konfigurace 91 koní a 160 N.m. Model 250GD vybavili systémem řízení, který je v provozu od roku 2006. Na rozdíl od pozdějších modelů třídy G nemá Wolf mezinápravový diferenciál. Jedná se o nastavení pohonu všech kol na částečný úvazek, jaké najdete v jakémkoli modelu 4Runner. Jen se musíte naučit německé zkratky pro Strasse, Strasse Allrad a Gelände Allrad (2WD, 4WD Hi, 4WD Lo). Dva písty zapínají uzávěrky náprav. V nízkém rozsahu na nejnižším převodovém stupni není možné zabrzdit.

Existuje několik ústupků modernímu inženýrství a vkusu spotřebitelů, a to přídavné pístky na předních brzdových třmenech a uretanová pouzdra zavěšení na přední nápravě, která zlepšují ovládání kol na silnici. EMC 250GD je zvednutý o 4 cm a Levin nedoporučuje jízdu po dálnici, ale pro vědu jsme ho vytlačili na 70 km/h a jediným důsledkem bylo uvolnění krytu reproduktoru. Při této rychlosti je manuální řízení lehké a plné třesoucího se strachu. Pokud jde o cit, není ho mnoho. Navzdory traktorovému zvukovému projevu je naftová pětka plynulá od volnoběžných otáček až po jakoukoli červenou hranici (otáčkoměr tu není). Při studených startech si však nasaďte masku KN95. Prvních pár minut je drsný a pozitivně jedovatý.

1991 mercedes benz 250gd
250GD – interiér

Levin je alespoň tak laskavý, že do výbavy zahrnul hlavní jednotku Boss Audio se záložní kamerou, základní rádio, funkční klimatizaci a elektrické vyhřívání všech čtyř sedadel. Podél bočních panelů a podlahy nákladového prostoru se táhne teaková konzola s držáky na nápoje a další krásné dřevěné prvky. Nejhonosnější volitelnou výbavou je pětistupňová automatická převodovka Mercedes.

Záměrně nepohodlné prvky u modelu 250GD

Vše ostatní je záměrně nepohodlné. Napnutí měkké střechy přes rám a uvázání jejích popruhů přes 35 smyček trvá 20 minut. Zadní sedadla jsou namontována vysoko na bednách s municí – nezapomeňte, aby se vaši cestující připoutali bezpečnostními pásy. K dalším armádním pozůstatkům patří kanystr, sklopné čelní sklo a háky na nárazníku pro přepravu vrtulníkem.

Více než stovka lidí vypsala EMC šeky navzdory – nebo právě kvůli – omezením vozu 250GD. Nálepka 165 000 dolarů (3,6 milionu Kč) je sice vyšší, než kolik byste zaplatili za nový G550 (přinejmenším před volitelnou výbavou a přirážkou prodejce), ale Mercedes sice nabízí civilistům jistý vojenský šmrnc v podobě paketu G Professional, ale za ten si v podstatě koupíte jen střešní nosič a žebřík. Pokud toužíte po skutečném válečném stroji, EMC vyrábí originální zboží.

Zdroj: caranddriver, Vapol