Solární park v Dubaji – 5 GW do roku 2030

Úřad DEWA vydal zprávu, která uvádí, že solární park Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park v Dubaji se zaměřuje na 5 GW výrobní kapacity

Dubajský úřad pro elektřinu a vodu (DEWA) vydal aktualizaci. Ta uvádí, že solární park v Dubaji s názvem Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park se stále zaměřuje na 5 GW výrobní kapacity.

Solární park v Dubaji

Aktualizace od společnosti zodpovědné za největší solární park na světě s lokalitou v Dubaji znovu potvrdila, že projekt i nadále cílí na 5 GW výrobní kapacity do roku 2030.

V červenci časopis pv uvedl, že ambice solárního parku Mohammeda bin Rashida Al Maktouma mohly být omezené. A to na základě aktualizace rozpočtu zveřejněné společností DEWA. Tato aktualizace nákladů DEWA uvedla, že 80,6 miliard korun přidělili „na dokončení projektů nezávislého výrobce energie (IPP) v solárním parku Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park.“ Plus dvě další místa infrastruktury „v příštích pěti letech.“

Aktualizace zveřejněná tento týden po návštěvě generálního ředitele DEWA Saeeda Mohammeda Al Tayera však naznačila, že konečným termínem projektu pro případnou lokalitu 5 GW zůstává rok 2030. Poslední projektové zprávy vydané společností DEWA potvrdily termín dokončení páté fáze o výkonu 900 MW, původně stanovené na polovinu roku 2021, příští rok. První projekt 330 MW páté fáze za 13,8 miliard korun je již v provozu. První projekt obsahuje bifaciální solární panely namontované na jednoosých sledovačích a plně automatizované čištění robotů.

Další projekty

DEWA uvedla, že druhý projekt páté fáze je dokončený z 93,3 % a třetí projekt z 26,03 %. Společnost DEWA má vlastnit 60 % páté fáze. Přičemž 50 % vlastní státní saúdskoarabská developerská společnost ACWA Power a Gulf Investment Corp. (GIC) mají mezi nimi držet 40% podíl. GIC je stejným dílem vlastněna vládami Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

DEWA uvedla, že stavební práce na opožděné čtvrté fázi solárního pole o výkonu 950 MW jsou z 90 % dokončené. Tuto část celkového projektu vyvíjejí DEWA a ACWA, přičemž 24% podíl má pekingský státní fond Čínské hedvábné stezky.

Čtvrtá fáze parku má obsahovat 600 MW parabolickou nádrž a 100 MW koncentrační solární věž. Ty měly být obě dokončené v loňském roce. Dále má také zahrnovat 250 MW konvenční FV výrobní kapacity. DEWA uvedla, že areál má v současnosti 1 627 MW výrobní kapacity a pracuje na dalších 1 233 MW. To by znamenalo, že k dosažení cíle 5 GW pro rok 2030 je zapotřebí dalších 2 140 MW.

Zdroje: pv-magazine, Top Nosiče