BMW M135i xDrive – recenze

Německá automobilka BMW aktualizuje a vydává nový model M135i xDrive

BMW M135i xDrive s pohonem všech čtyř kol dokázalo zachovat drahý „prémiový“ pocit ze značky BMW.

A nyní obdržel aktualizaci. Toto není ten správný facelift. Ten se má uskutečnit až v roce 2024. Kromě některých nových možností laku, jako je Sao Paulo Yellow na fotografiích, jsou změny čistě mechanické.

Cílem, říkají inženýři, je vytvořit širší širokopásmové připojení pro M135i jako modelovou řadu se zaměřením na standardní M Sport odpružení. A to jako pro volbu nadšenců do řízení a při zachování schopností adaptivně odpruženého vozu jako všestranného.

Za tímto účelem všechny verze dostávají více zvuku přes reproduktory, lepší vektorování točivého momentu brzděním, přeladěné xDrive a pneumatiky Michelin Pilot Sport 4. Avšak vozy s odpružením M Sport mají nové pružiny a tlumiče, dva stupně odklonu přední části, Michelin Pneumatiky Pilot Sport 4S na 19 palcových kolech a tužších pouzdrech a úchytech prospívajících přesnosti řízení.

Aktualizované BMW M135i xDrive

Změny definitivně oddělily obě verze. Vyvážení podvozku u obou je stále stejné v tom, že M135i působí spíše jako auto s pohonem předních kol s nekonečnou trakcí než jako hip-wiggler ve stylu Fordu Focus RS. Úpravy zaměřené na snížení točivého momentu řízení fungovaly, protože ani žádné neexistují.

M135i také působí agilnějším dojmem než dříve díky přepracovanému vektorování točivého momentu. Neboli ‚Performance Control‘ v BMW. Naskládejte se do zatáčky na hranici přilnavosti a ucítíte, jak systém škrtí vnitřní brzdy, aby korigoval kurz vozu. Je to trochu umělé a nijak zvlášť jemné, ale přesto zábavné.

Řízení nového vozu je zábavné. K tomu Vám dopomůže osmistupňová převodovka
M135i xDrive

Po projížďce v obou verzích BMW však nejsme přesvědčení, že úroveň ostrosti sportovního podvozku stojí za nekompromisní jízdu. Zatáčí se s nádechem bezprostředněji a díky širšímu Pilot Sport 4S mohou být rychlosti v zatáčkách vyšší. Nicméně stále ho brzdí nekomunikativní řízení a neřeší trochu humorné vyvážení podvozku. Je to na cestách zábavnější? Ne nutně.

Adaptivní tlumiče, které jsou pouze za 14 600 Kč navíc, představují mnohem lákavější kompromis. Nastavení je nejen měkčí, ale také lépe tlumené. To neomezeně přispívá ke každodenní ovladatelnosti. Trochu většího naklánění karoserie kompenzuje necitlivé řízení, abyste věděli, co se děje. Snížená přilnavost z užších „obyčejných“ pneumatik Pilot Sport 4 dělá vůz při rychlostech na silnici trochu hravější.

Něco jako sportovní vůz

Režimy hnacího ústrojí M135i odrážejí podobný kontrast. V komfortním režimu dostanete trochu syntetizovaného štěkotu výfuku a mírné bouchání z převodovky při řazení nahoru. Sportovní režim vás zasáhne přes hlavu skutečným kmenem stromu syntetizovaného hluku výfuku, doplněného falešným praskáním, boucháním a jednospojkovým automatickým ručním řazením nahoru.

Obecně platí, že osmistupňová převodovka s měničem točivého momentu působí spíše jako dvouspojka v rychlostech řazení. Navíc také v mírné neohrabanosti, kterou projevuje, když je požádaný o zařazení rychlostního stupně, který neočekával. Rychle reaguje na pádla na cestě nahoru, ale občas může odmítnout podřadit.

BMW efektivně proměnilo M135i na dvě auta. Jedno nabízí více dramatu a ultimátních schopností, druhé více nuancí a každodenní použitelnosti. Při krátkém seznámení se skromnější auto s adaptivním odpružením cítí jako koherentnější celek. Nicméně více než to je to věcí osobních preferencí. Není pochyb o tom, že volba je dobrá věc.

Něco jiného, ​​co mluví ve prospěch M135i, je jeho cena. 1,12 mil. Kč není malá částka. Ale díky tomu je levnější než Audi S3 Sportback, Mercedes-AMG A35 a dokonce i Volkswagen Golf R. A BMW se ukazuje jako cenově dostupná volba. Kdo by si to pomyslel?

zdroje: autocar, Vapol