Automobilový průmysl je dalším bojištěm Apple a Google

Neznám uživatele iPhone, který by byl upřímně otevřený přechodu na mobil s Androidem. Mezi důvody patří stereotypy a zvyky: každý, kdo používá mobilní telefon Apple, má velkou šanci získat každý rok nejnovější systém, takže když změníte telefon, neskončíte v neznámém prostředí. Nebudete se muset znovu něco učit, vše bude tam, kde to bylo na Vašem předchozím mobilu. Z tohoto pohodlí se člověku nechce vystoupit.

Tyto problémy můžeme samozřejmě překlenout za cenu nějakého kompromisu a mnozí by to možná i udělali, aby mohli používat mobilní telefon s lepším poměrem cena/hodnota, rychlejším nabíjením, lepší správou oken. Ještě mnohem přesvědčivější důvod pro změnu je: ekosystém. Vzorový uživatel má doma Apple TV, počítač iMac a reproduktor HomePod, jeho notebook je MacBook, v kapse má iPhone, na ruce Apple Watch a členové rodiny sledují filmy na iPad. V skutečnosti na tuto dokonalou harmonii a všeobecnou bezproblémovost nenajde reálné řešení nikde jinde. Stabilní klid je to, co dostaneme za naše peníze.

Z pohledu Google se zdá nemožné dosáhnout této příkladné spolupráce na tolika různých zařízeních. Hlavní důvody: Android je open source, takže jej může používat prakticky každý, kdo si chce vyrobit chytrý telefon. Se službami Google Play se spojí několik dalších podmínek, ale technicky je ho také velmi snadné přeskočit. To byla velká pomoc k šíření systému a stále to umožňuje vyrábět nerealisticky levné smartphony pro zaostalejší trhy. Ale pokud jde o budování prémiového ekosystému, je to spíše celková nevýhoda.

Nadvláda Windows

Google nemá populární operační systém pro stolní počítače. Za něco málo přes 20 let se MacOS od Applu vyvinul v nevyhnutelný systém, přičemž v anglosaských zemích má ohromný náskok před Windowsem. Šíří se po celém světě a má velkou fanouškovskou základnu. Stále však nemá větší než 20 % podíl trhu, zatímco Windows je stabilně nad 70%.

Člověk by si myslel, že bleskově rychlý technologický průmysl, který během několika let obrátil automobilový akciový trh naruby, by mohl začít strukturální reorganizaci. Ve skutečnosti tomu tak není. Trh smartphonů má dva póly Android a iOS s roky brutálních investic a s vývojem nemají konkurenty.

Ne každý přemýšlí tak, jak Google. Největší výrobci, kteří staví na Androidu, primárně staví a preferují vlastní ekosystém, a i když doplňky zabudované v základním systému zvládne každý mobil v rámci dané verze, dají se schovat v uživatelském rozhraní. Zde může znamenat řešení, že Huawei je zcela mimo dosah Googlu a zdá se, že největší hráč, Samsung, se konsoliduje: v loňském roce uzavřeli partnerství se společností Google, aby přesunuli chytré hodinky z jejich vlastního systému na Google Wear OS a stali se otevřenějšími pro spolupráci s vyhledávacím gigantem. Ostatní výrobci často neinvestují dostatek energie, aby zjistili, zda funkce, které fungují teoreticky, opravdu fungují s více zařízeními. Testeři Androidu mohou ukazovat na výrobce a testeři výrobců mohou ukazovat na všechny ostatní.

Na úrovni chytrých telefonů je řešením, že vývojáři integrují stále více funkcí do Androidu, aby alespoň nejdůležitější funkce fungovali už na základní systémové úrovni. Tím se trochu zvýší hardwarové nároky. Pro levnější zařízení tam bude Android Go, který je zjednodušenou a levnější verzí pro ty, kteří chtějí jen jednoduchý mobilní telefon za pár korun.

Ale co jsou tyto doplňky?

Vyvíjí se například framework Fast Pair pro rychlé párování sluchátek nebo reproduktorů s zařízeními Android. Výrobce, který tuto funkci začlení do svého produktu, prodá svůj produkt jednodušeji. Kromě toho je jisté, že od této chvíle proběhne spárování okamžitě. Přepnutí mezi Android TV a mobilem bude bezchybné a když otevřeme kryt našeho headsetu TWS (True Wireless Stereo), náš mobil okamžitě zobrazí kapacitu baterie sluchátek. Do tohoto systému se ještě více integrují všechny vymoženosti smart domácnosti, co způsobí nepředstavitelný chaos různými standardy a řešeními.

Vyvíjí se také řada chytrých hodinek: hodinky s Google Wear OS 3 nově odemknou telefony Android a Chromebooky, stejně jako Apple Watch umí odemykat iPhone. Na linii Windows se uzavírají partnerství, spolupráce mezi HP, Acer a Intel je již známá pod motem Better Together. Z toho můžete zjistit, že funkce Nearby Share (rychlé sdílení dat) známá v Androidu, se jistě rozšíří směrem k Windows. Samotný Windows 11 bude mít silný vliv Androidu díky tomu, že Hry Play budou začleněny do systému Microsoft a na našem PC s OS Windows bude možné spouštět software pro Android.

Je pravda, že i když Android dokáže toto vše vyřešit, stále má velmi silné zpoždění oproti Apple. Existuje však jedna oblast, kde jsou oba začátečníky, a proto jsou šance podobné.

Tím je automobilová linie kde Apple ztrácí

Google se odhodlal do toho vložit vše. Na jedné straně mohou některá zařízení se systémem Android fungovat jako klíč od auta. Chystá se partnerství s více automobilkami, které umožní otevřít a dokonce nastartovat auto bez klíče, samotným telefonem.

Bezdrátová verze CarPlay od Applu se rozšířila rychleji než Android Auto, ale nyní už tento systém se svým multidotykovým rozhraním pro přiblížení více prsty o něco lepší použitelnost než Apple. Pokud se podíváme na softwarovou podporu, je to mezi Apple a Google remíza.

Existují auta, která již nepřicházejí se systémem dané automobilky s podporou Android Auto, ale s plnohodnotným Androidem od Googlu. Takovým je například Volvo, které nabízí docela vzrušující extra funkce. Hned ráno můžeme požádat Google Assistenta, aby předehřál auto, než do něj sedneme. A to není vzdálená budoucnost, ale očekávaný vývoj v následujících měsících.

Je možné, že za rok budeme mít s Androidem a Windows komplexní profesionální zkušenost, jako s ekosystémem Apple? Je to nepravděpodobné. Jisté však je, že Google nyní vyčleňuje neuvěřitelné množství prostředků, aby se tak stalo. Pokud uvidíme za pár let efekt, mohlo by to začít svádět méně zakořeněné uživatele Applu a později i větší masy. Pokud uspějí, můžeme pouze vyhrát tím, že budeme mít integritu a univerzálnost podobnou Applu. Též bude na výběr z různých možností za mnohem přijatelnější cenu.

Zdroj: Totalcar, Vapol