Lexus NX 450h+ 4×4 e-Four Luxury Top

Lexus NX je komfortem a charakterem nadále typický Lexus, ale má dynamičtější DNA.

Už během mezinárodních testovacích jízd na Mallorce mě nový Lexus NX okouzlil. Okouzlil mě designem, technologiemi, pocitem za volantem, tím, jak jezdí… Mluvím o druhé generaci modelu NX, která je oproti první o 20 mm delší, o stejné milimetry širší a o 5 mm vyšší. Auto dostalo nové proporce. Delší převis vpředu a ultrakrátký vzadu, dlouhou kapotu a kabinu jakoby posunutou dozadu. Spolu se sofistikovanějším designem, jehož součástí je gigantická maska ​​chladiče, úzké světlomety se specifickým podpisem denních světel a zadní skupinová světla ve tvaru L propojená světelnou lištou tak působí dynamicky. Líbí se mi také barevná kombinace testovaného exempláře – metalická oranžová Blazing Carnelian s lesklými černými detaily. A v této barvě krásně vyniknou také ochranné prvky prahů dveří, lemů blatníků kol a spodní části nárazníků.

Lexus NX jako Tazuna

Nový NX – jako první model Lexusu – má interiér založený na koncepci Tazuna. Ta je zaměřena na intuitivní ovládání tak, aby řidič měl ruce na volantu a oči na silnici. Ono to i do velké míry funguje. Centrální displej s úhlopříčkou 14 palců je vysoko, pro ovládání klíčových funkcí nemusíte „lozit“ hluboko do menu, naopak mnohé z nich ovládáte přímo. Zmíním, že teplotu klimatizace ovládáte otočnými ovladači a další funkce dotykovými tlačítky, která jsou přímo na dotykové ploše pod centrálním displejem. Právě v kontrastu s vysoko položeným centrálním displejem mi trochu překáželo, že displej přístrojového štítu je utopen. Na druhé straně si všechny důležité údaje můžete promítat na head-up displej. Samotná přístrojová deska a vlastně celý interiér podtrhuje pocit luxusu, a to nejen výbavou, materiály a lícováním, ale také odhlučněním.

Lexus NX

Interiér

Sedadla jsou příjemná, volant lze nastavit tak, aby nebyl nízko. Zrovna příčná ramena by mohla být tenčí, abych za ně uměl pořádně uchopit volant. Lexus musím pochválit za to, že ještě ponechal volič převodovky ve tvaru páky, na který si můžete položit pravou ruku. Je v přirozené poloze a jelikož je impulsní, tak je v ní vždy. Těsně za řidičem jsou tlačítka volby elektrického EV, hybridního HV, resp. udržení kapacity akumulátoru. HOLD CHG a automatického jízdního režimu AUTO EV/HV, plus volba terénního režimu. V souvislosti s režimem HOLD CHG musím říci, že se v něm auto chová jako hybrid, ale co je důležité, na rozdíl od mnoha jiných plug-in hybridů si zachová prakticky veškerou kapacitu akumulátoru, kterou měl v momentě aktivování tohoto režimu.

Abyste chápali, všechny plug-in hybridy se v podobném režimu chovají jako hybrid. Elektrickou energii využívají více a časem, resp. kilometry postupně pomalu klesá kapacita akumulátoru. Při příjezdu do města se vám tedy může stát, že ten dojezd bude malý na to, abyste vše ve městě vybavili elektricky. Před voličem je zase otočný volič normálního, ekonomického a sportovního jízdního režimu.

Zajímavostí je oboustranně otevíratelná loketní opěrka mezi předními sedadly a také odkládací schránka pod poličkou bezdrátového nabíjení chytrého telefonu. Poličku můžete odsunout a pod ní je zmiňovaná schránka, ve které je i 12V konektor. Další zajímavostí jsou elektronické kliky otevírání dveří zvenčí i zevnitř. Samozřejmě, s mechanickými „zadními dvířky“, kdyby elektronika nějak selhala.

Bez znevýhodnění

V Lexusu si dali záležet na tom, aby plug-in hybridní verze nijak neomezovala, resp. neznevýhodňovala majitele vůči majitelům hybridních verzí NX. Akumulátor nezasahuje do kufru ani neomezuje prostor pro posádku. Palivová nádrž má stejných 55 litrů jako v případě hybridu. Mimochodem, těch 55 litrů je jedním z nejvíce ve třídě. Na rozdíl od hybridní verze, která má akumulátor pod zadními sedadly, má plug-in hybrid akumulátor pod podlahou. Podobně jako elektromobily se skateboardovou platformou. Přesto je podlaha jako v běžných autech se spalovacím motorem. Není vysoká a nesedí se tedy tak nízko jako v elektromobilech se skateboardovou podlahou. Z toho těží kolena pasažérů vzadu, protože je ani na zadních sedadlech nemají příliš skrčená. Navíc si chodidla lehce zasunou pod přední sedadla. Akumulátor je totiž tenký, na poměry elektromobilů má velmi malou, ale na poměry plug-in hybridů relativně vysokou kapacitu 18,1 kW. Kufr má dvojité dno, ale místo na rezervní kolo chybí.

Interiér

Jako elektromobil

Při zmiňované kapacitě dokáže Lexus NX 450h+ AWD přejít na elektrickou energii ve smíšeném režimu WLTP 69 – 76 km, ve městě dokonce 89 – 98. Já jsem reálně dokázal přejít na jedno nabití ve smíšených podmínkách, tedy ve městě i mimo město zhruba 60 km. K tomu je třeba dodat, že byla zima. Při té souvislosti musím zdůraznit, že každý plug-in hybrid, když ho nemáte na nabíječce a nepřipravíte jej k odjezdu, v zimě při studeném startu nejprve nastartuje i motor a funguje v hybridním režimu, aby zahřál systém a kabinu. V Lexusu NX však tato fáze trvá velmi málo. Při teplotě v okolí nuly, resp. mírně nad ní to bylo zhruba 5 km jízdy. Potom se přepnul do požadovaného EV režimu.

Dalším plusem plug-in hybridního Lexusu je, že za normálních okolností ani při silném přidání plynu nenastartuje motor, ale vystačí si s elektrickým pohonem. Běžné plug-in hybridy nastartují spalovací motor a rovnou od něj ptají vysoký výkon, což z hlediska jeho životnosti není ideální. Dodávám, že přední elektromotor má výkon 134 kW (180 k), zadní 40 kW (54 k), takže ani v elektrickém režimu nejste brzdou provozu. Navíc maximální rychlost v elektrickém režimu je až 135 km/h. Lexus umožňuje pouze pomalé nabíjení konektorem Mennekes na střídavý proud, přičemž výkon vestavěného měniče je 6,6 kW. Při takovém výkonu akumulátor na domácím wallboxu nabijete za necelé 3 hodiny.

Jako hybrid

Když dojde šťáva v akumulátoru, přesněji řečeno, když klesne pod určitou hodnotu, protože k úplnému vybití nikdy nedojde, tak se nastartuje spalovací motor a auto bude fungovat v běžném hybridním režimu. V něm elektronika koordinuje práci spalovacího motoru a obou elektromotorů dle aktuálních požadavků. Připojování a odpojování spalovacího motoru je hladké. Pouze samotný motor je vzhledem ke zbytku auta hlučnější a při silnější akceleraci cítit vysavačový efekt. Lexus totiž využívá e-CVT převodovku. Pozor, nemylte si to s klasickou CVT převodovkou s variátorem, která má horší účinnost a kde po čase je třeba měnit variátorový řetěz. Zde se jedná o planetovou převodovku, kde plynulou změnu zajišťuje elektromotor – odtud i označení e-CVT.

Samotný hybridní systém principiálně sestává z 2,5litrového atmosférického benzinového motoru, který sice pracuje v Atkinsonově cyklu a který ve prospěch nižší spotřeby poněkud ubírá výkon, přesto disponuje 136 kilowatty (180 k) a zmíněných dvou elektromotorů. Kombinovaný výkon soustavy je 227 kW (309 k), navíc přední elektromotor o výkonu 134 kW zareaguje na přidání plynu okamžitě a to znamená, že Lexus rozhodně není líný.

Mimochodem, v elektrickém režimu jsem měl spotřebu 26,6 kWh/100 km, v hybridním 6,7 l/100 km a celkově jsem dosáhl spotřeby 5,9 l benzinu na 100 km, musím však dodat, že jsem nabíjel nepravidelně.

Sebevědomější Lexus NX

Vzrostly také rozměry podvozku – rozvor náprav o 30 mm, rozchod kol vpředu o 35 a vzadu o 55 mm. Spolu s vyšší tuhostí nové podlahové platformy to dává vozu vyšší stabilitu ve vysokých rychlostech a v zatáčkách. Proto je nové NX-ko nadále typický Lexus v tom, že jezdí tiše a přes nerovnosti mimořádně jemně, ale zároveň je výrazně dynamičtější. V zatáčkách je nový Lexus NX citelně sebevědomější, ale zpětná vazba řízení je nadále jakási tupá. Navíc, vzhledem k mimořádně luxusnímu pocitu z celého auta bych přivítal vyšší účinnost posilovače v nízkých rychlostech při manévrování.

Pohon všech čtyř kol je pro Lexus tradičně elektrický. To znamená, že zadní kola pohání výhradně elektromotor a neexistuje žádná mechanická vazba mezi předními a zadními koly, tedy mezi nimi není žádná hnací hřídel. Elektronika dokáže přerozdělit hnací sílu mezi nápravy v poměru 60:40 až 80:20. Poprvé je v Lexusu volič Trail, který zajišťuje permanentní pohon všech čtyř kol a přibrzďování přetáčejících se kol na nápravě. Reálně bych však s Lexusem NX stejně nešel do náročnějšího terénu. Sám bych se necítil dobře.

Nový Lexus NX je tělem i duší Lexus v tom nejlepším významu slova – je komfortní, tichý a luxusní, jak se na prémiovou značku patří, přitom je šoférsky potentní. Na závěr dodávám, že v ceně auta máte také 22 kW wallbox Lexus a nabíjecí kabel, za které si běžně doplácíte.

Zdroj: automagazin.sk, top-voziky.cz