Porsche Vision 357 k příležitosti 75. výročí

Roku 2023 oslaví Porsche 75. výročí. První model společnosti, model 356, se objevil v červnu 1948. K výročí vytvořila nový koncept Vision 357

V roce 2023 oslaví Porsche 75. výročí. První model společnosti, model 356, se objevil v červnu 1948 a automobilka vzdává hold své minulosti novým konceptem Vision 357. Tým Style Porsche pracoval na nové interpretaci modelu 356 pro dnešní dobu.

Koncept Porsche Vision 357

„Koncepční vůz je pokusem o ucelené spojení minulosti, současnosti a budoucnosti,“ řekl Michael Mauer, viceprezident společnosti Style Porsche. Model 357 přebírá proporce originálu a zároveň obsahuje stylistické detaily, které směřují do budoucnosti.

Jednou z nejpozoruhodnějších věcí na konceptu je jeho elegantnost
Porsche Vision 357 k výročí 75 let společnosti

Jednou z nejpozoruhodnějších věcí na konceptu je jeho elegantnost. Nemá žádné kliky dveří – designéři je ukryli do zadního bočního skla. Kamery nahrazují tradiční boční zrcátka. Vpředu i vzadu Porsche ukrývá světla za perforací v panelech karoserie a zároveň integruje třetí brzdové světlo do motivu zadní mřížky chladiče, což je jeden z několika odkazů na původní model 356.

Odkaz prvních modelů

První vozy 356 měly dělené čelní sklo s příčkou uprostřed. U modelu Vision 357 sice podobný akcent chybí, ale Porsche si pohrálo se sklem konceptu. Obepnulo černé A-sloupky a sjednotilo tak tři okenní prvky do jednoho celku, aby připomínalo hledí přilby. V rozích sedí dvacet palců široká hořčíková kola s „aerodynamicky výhodnými“ karbonovými kryty nábojů.

Dveře a kapotu zdobí velké nálepky "75", zatímco na předních blatnících a zadní kapotě se nacházejí decentní nálepky "357"
Porsche Vision 357

Porsche dokončilo exteriér ve dvoubarevném laku s ledově šedou metalízou pokrývající většinu vozu a šedou metalízou Grivola zvýrazňující přední nárazník. Dveře a kapotu zdobí velké nálepky „75“, zatímco na předních blatnících a zadní kapotě se nacházejí decentní nálepky „357“. Společnost dokonce označila vstupy vzduchu na zadních bočních oknech nálepkami „Air“ a šipkami směřujícími k vstupům. Výfuk 357 vypuzuje modravě vyhlížející titanové koncovky výfuku, které mají keramický vnitřek.

Vision 357

Vision 357 je stylistickým konceptem a upozadila i pohonnou jednotku. Porsche však vůz postavilo na technologické platformě modelu 718 Cayman GT4 RS a propůjčilo konceptu svůj přirozeně nasávaný plochý šestiválec o objemu 4,0 litru. Ten z bloku „teoreticky čerpá“ 493 koní. Společnost uvádí, že uprostřed umístěné hnací ústrojí má být zkonstruované tak, aby vyhovovalo syntetickým palivům, přičemž Porsche nenaznačilo, že by mělo v plánu vůz vyrábět.

Veřejnost si může koncept poprvé prohlédnout na speciální výstavě v Berlíně, která se věnuje 75 letům sportovních vozů Porsche. Výstava na Drive Forum koncernu Volkswagen se otevře 27. ledna a potrvá do poloviny února. Porsche plánuje koncept představit i na dalších mezinárodních akcích v průběhu roku.

Zdroje: motor1, TowPoint