Volvo se loučí s dieselovými motory

Volvo patří mezi několik velkých výrobců automobilů, kteří slíbili, že do roku 2030 výrazně nebo úplně přejdou na elektromobily. Se svými současnými a připravovanými elektromobily je již na dobré cestě. Volvo svůj závazek posunulo ještě dále a slíbilo, že se do roku 2040 stane zcela uhlíkově neutrální společností. Logicky čekáme postupné snižování výroby spalovacích motorů (ICE) s blížícím se termínem. Zdá se však, že dieselové motory Volvo čeká náhlý konec.

Během newyorského klimatického týdne společnost Volvo oznámila, že do roku 2024 ukončí výrobu všech osobních automobilů Volvo s dieselovým motorem. „Za několik měsíců vyrobí poslední vůz Volvo s naftovým motorem,“ uvedla automobilka ve zveřejněném prohlášení. Tento krok navazuje na rozhodnutí společnosti Volvo ukončit vývoj nových spalovacích motorů v roce 2022. Automobilka uvedla, že „na vývoj nových spalovacích motorů již nevynaloží ani korunu z našeho rozpočtu na výzkum a vývoj“. Zde bychom měli zdůraznit, že Volvo v Americe stejně neprodává žádné osobní vozy s dieselovým motorem. Toto rozhodnutí tedy neznamená změnu pro jeho současnou nabídku v USA a naopak se týká jeho globálních produktů.

Volvo končí s dieselovými motory

První automobilka, která se odhodlala k ukončení výroby vozů s dieselovými motory?

Volvo tvrdí, že je první „starší automobilkou“, která se k tomuto kroku odhodlala. Nicméně lze očekávat, že se připojí i další výrobci . BMW se již zavázalo, že do roku 2024 upustí od motorů na fosilní paliva. Nicméně to nemusí zahrnovat motory určené pro pohon bionaftou. Mercedes-Benz ukončil nabídku dieselových motorů na americkém trhu již v roce 2018. Předpokládáme, že na větších trzích ukončí výrobu osobních automobilů s naftovým motorem do roku 2040 nebo dříve.

Krok společnosti Volvo ukončit výrobu dieselových vozů do roku 2024 znamená konec dlouhé řady automobilů sahající až do 40. let 20. století, kdy vyrobila svůj první nákladní vůz s dieselovým motorem a pokračovala v něm dále. Navzdory této dlouhé historii se Volvo zavázalo k nevyhnutelné elektrické budoucnosti. „Elektrická hnací ústrojí jsou naší budoucností a jsou lepší než spalovací motory: produkují méně hluku, méně vibrací, méně servisních nákladů pro naše zákazníky a nulové výfukové emise,“ řekl Jim Rowan, výkonný ředitel společnosti Volvo Cars. „Plně se soustředíme na vytvoření širokého portfolia prémiových, plně elektrických vozů, které splňují vše, co naši zákazníci od vozů Volvo očekávají.“ Vzhledem k tomu, že i Volvo přiznává, že ještě před čtyřmi lety byly vozy s naftovým motorem na evropském trhu jeho „denním chlebem“, jedná se pro automobilku o přelomový okamžik.

Zdroj: motortrend, Vapol