Q4 E-tron 2024 s větším dojezdem a výkonem

Audi představilo modernizovaný model 2024 Q4 E-tron, přičemž mezi nejvýznamnější změny elektrického SUV patří údajně zvýšení výkonu a účinnosti.

Audi Q4 E-tron a jeho elegantnější sourozenec Audi Q4 Sportback E-tron dostaly nový synchronní elektromotor umístěný vzadu. Elektromotor je v souladu s revizemi provedenými u modelů Volkswagen ID 4 a Volkswagen ID 5, vedle kterých se vyrábějí.

Motor s napětím 400 V vyrábí ve vlastní režii koncern Volkswagen. Má nově navržený systém chlazení statoru a novou převodovku pro jednorychlostní převodovku. Spolu s dalšími změnami zajišťují modernizovanému Audi výrazné zvýšení výkonu a účinnosti.

Jednomotorový Q4 45 E-tron s pohonem zadních kol a výkonem 281 koní má o 80 koní vyšší výkon než starší model, který nahrazuje. Zatímco dvoumotorový model Quattro s pohonem všech kol má o 40 koní vyšší výkon než odcházející Quattro a dosahuje kombinovaného výkonu 335 koní.

Audi uvádí čas z nuly na 100 km/h 6,7s Q4 45 E-tron a 5,4s modelem Quattro. Maximální rychlost všech modelů je nyní omezena na 179 km/h. Díky standardní lithium-iontové baterii s kapacitou 77 kWh (využitelnou) se dojezd modelu Q4 Sportback 45 E-tron zvýšil v testovacím cyklu WLTP o 27 km na 560 km.

2024 Audi Q4 E Tron Sportback rear quarter
Audi Q4 E-tron 2024

Vůz s pohonem zadní nápravy se stále nabíjí maximálním výkonem 135 kW. Nicméně varianta s pohonem všech kol se může nabíjet výkonem až 175 kW. Nová funkce také umožňuje přednabití baterie před nabíjením pro rychlejší doplnění energie.

Uvidíme Q4 E-tron s pohonem zadních kol?

O budoucnosti základní verze s pohonem zadních kol nebyly zveřejněny žádné oficiální informace. Spolu se změnami v pohonném ústrojí Audi upravilo odpružení modelu Q4 E-tron. Popisuje je jako „harmoničtější tlumení, lepší odezvu řízení a přesnější kontrolu zatížení“.

Konkurent BMW iX3 a Mercedes-Benz EQB dostal také aktualizovaný příplatkový asistenční paket s funkcí asistované změny jízdního pruhu. Když řidič iniciuje změnu jízdního pruhu klepnutím na páčku indikátoru na volantu, aktivně mu pomáhá s přejetím do dalšího jízdního pruhu.

Audi potvrdilo, že modernizovaný model Q4 E-tron se nyní bude vyrábět v jeho vlastním závodě v belgickém Bruselu a také v závodě Volkswagenu v německém Zwickau. Německá automobilka uvádí, že každý z jejích výrobních závodů bude do konce desetiletí zodpovědný za alespoň jeden elektrický model.

Ceny před uvedením na trh ve Velké Británii na začátku příštího roku zatím nebyly oznámeny, ačkoli představitelé Audi v Německu sdělili, že se budou postupně zvyšovat v souladu s technickými vylepšeními a přidanou úrovní standardní výbavy.

Zdroj: autocar, Vapol