V Africe je opět více divokých nosorožců

Poprvé za deset let se počet nosorožců v Africe zvýšil. Velkým problémem je stále nelegální lov, ale pokroky dosahuje i ochrana druhů.

Poprvé za deset let se na africkém kontinentu nalezlo více nosorožců než loni. Jak oznámila Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN), na konci roku 2022 žilo v Africe téměř 23 300 nosorožců – o 5,2 % více než v roce 2021. V souladu s tím se opět zvýšil počet bílých i černých nosorožců.

Michael Knight, výzkumník volně žijících živočichů a vedoucí expertní skupiny IUCN pro nosorožce v Africe, hovořil o „dobré zprávě“, která by organizaci umožnila „poprvé za deset let vydechnout úlevou“.

Aby byla rovnováha, IUCN spojila odhady vzorků zvířat v různých zemích. Různá ochranná opatření podle toho vedla k opětovnému nárůstu počtu. Nárůst černých nosorožců se pohyboval okolo 4,2 % – jejich současná populace se hlásila na 6 487 zvířat. Počet bílých nosorožců vzrostl o 5,6 % na 16 803 kusů.

V Africe se upytlačilo více než 560 nosorožců

Bílí nosorožci v Garambě v Demokratické republice Kongo: Znovu vysazeni tam, kde byl tento druh již považován za vyhynulý; V Africe je opět více divokých nosorožců
Bílí nosorožci v Garambě v Demokratické republice Kongo: Znovu vysazeni tam, kde byl tento druh již považován za vyhynulý

Nyní se jeví důležité „pokračovat v upevňování pozitivního trendu (…) a nepolevovat,“ řekl Knight. Velcí afričtí savci by neměli být chráněni jen kvůli nim samotným nebo jako turistická atrakce. Mají také velký význam pro ekosystémy, protože životy jiných druhů závisí na existenci velkých savců, jako jsou nosorožci.

Začátkem září převzala ochranářská organizace African Parks Foundation velkou nosorožčí farmu s 2 000 zvířaty v Jižní Africe. Časem se vypustí nosorožci do volné přírody. Najít pro to dostatečně bezpečné a velké oblasti bude „náročné“, uvedla IUCN. Mimo jiné by se musely vyvinout nové přístupy pro práci s místními obyvateli.

Desítky let pytláctví výrazně snížilo celosvětovou populaci nosorožců. Jedním z důvodů lovu je vysoká poptávka po zvířecím rohu jako údajném léku v asijských zemích. Neexistuje jediná studie, která by prokázala lékařský efekt.

Podle IUCN se v roce 2022 pytláky na celém kontinentu zabilo více než 560 nosorožců, z toho 448 jen v Jižní Africe. Téměř 80 % všech nosorožců na světě žije v Jižní Africe.

Zdroj: spiegel, Vapol