První Cybertruck od Tesly je na světě

Možná tomu neuvěříte, ale Tesla právě oznámila, že v texaské továrně Gigafactory sjel z linky vůbec první elektrický pick-up Cybertruck

Možná tomu neuvěříte, ale Tesla právě oznámila, že v texaské továrně Gigafactory sjel z linky vůbec první elektrický pick-up Cybertruck.

Cybertruck Tesla sjel z linky v Gigafactory v Texasu

Automobilka to oznámila na Twitteru. „První Cybertruck postavený v Gigafactory Texas!“ stojí na Twitteru, kde je příspěvek doplněný fotografií, na níž nadšení pracovníci továrny pózují do kamery s prvním sériovým Cybertruckem ve svém středu. Elon Musk na svém profilu zprávu společnosti Tesla retweetnul a napsal: „Gratulujeme týmu Tesla!“.

Z toho, co můžeme vidět, však nákladní vůz vypadá dost podobně jako poslední prototypy, které jsme v posledních týdnech spatřili již mnohokrát
První vyrobený Cybertruck je velmi podobný prototypům, které jsme měli možnost v poslední době vidět

Z vozidla toho moc nevidíme, protože je obklopené lidmi. Jedinými viditelnými kousky jsou skleněná střecha, čelní sklo s masivním stěračem opírajícím se o levou stranu, lože nákladního vozu a boční okna. Z toho, co můžeme vidět, však nákladní vůz vypadá dost podobně jako poslední prototypy, které jsme v posledních týdnech spatřili již mnohokrát.

Pátý sériově vyráběný model Tesla

Pro Teslu a tým texaské továrny Gigafactory je to samozřejmě velký okamžik, protože to znamená zahájení výroby pátého sériového osobního vozu značky tři a půl roku poté, co výrobce elektromobilů začal v lednu 2020 vyrábět svůj čtvrtý vůz, Model Y.

Je to pravděpodobně větší okamžik než tento, a to z několika důvodů, z nichž hlavním je skutečnost, že Cybertruck je, pickup, což je v Americe nejoblíbenější typ vozidla. Jeho úspěch zaručí to, pokud se Tesle podaří vyrobit co nejvíce kusů v co nejkratší době.

Cybertruck je vůz, který se vyrábí novou výrobní metodou

V květnu Elon Musk odhadl, že až se výroba naplno rozběhne, Tesla by mohla prodat 250 000 až 500 000 vozů Cybertrucks ročně. „Vyrobíme jich tolik, kolik si lidé řeknou a kolik si jich dovolí koupit,“ uvedl generální ředitel společnosti Tesla. Dále dodal, že má být těžké zajistit dostupnou cenu, protože Cybertruck je nový vůz s novou výrobní metodou. Exoskelet vznikl z ultra tvrdé 30X za studena válcované nerezové oceli.

Dále je tu polarizující design Cybertrucku, který nevypadá jako žádná jiná Tesla – a vlastně ani žádné jiné vozidlo na silnici. Ať už se vám to líbí, nebo ne, Cybertruck je nepřehlédnutelný. Po zahájení dodávek by se měl stát pravděpodobně nejfotografovanějším vozidlem v ulicích, což pro Teslu znamená velký rozruch.

Dodávky nového modelu

Když už mluvíme o dodávkách, Elon Musk v dubnu uvedl, že předávací akce Cybertrucku se uskuteční ke „konci třetího čtvrtletí“. To pravděpodobně znamená září 2023. Za předpokladu, že se jedná o model ve výrobní specifikaci, bude první vyrobený Cybertruck pravděpodobně mezi vozidly předanými zákazníkům na nadcházející akci.

Jak však ukázaly předávací akce Modelu Y pořádané na veletrzích Giga Berlin a Giga Texas v loňském roce, neměli bychom očekávat, že Tesla na této akci předá zákazníkům – nejspíše zasvěceným osobám společnosti Tesla – více než malý počet vozů Cybertruck. Výroba teprve začíná a Elon Musk varoval, že náběh Cybertrucku se stane zatím nejobtížnějším a nejdelším.

"Tento produkt bylo těžké navrhnout a ještě těžší vyrobit," napsal Musk v květnu na Twitteru
Cybertruck bylo těžké navrhnout a ještě těžší vyrobit

Výkonný ředitel již dříve uvedl, že počáteční výroba vozů Cybertruck začne v létě 2023. Sériová výroba by měla následovat v roce 2024, přičemž do té doby se očekává omezená produkce. „Tento produkt bylo těžké navrhnout a ještě těžší vyrobit,“ napsal Musk v květnu na Twitteru.

Konečně, zahájení výroby Cybertrucku je velmi důležitou záležitostí vzhledem k rekordnímu počtu výhrad, které společnost má. Podle crowdsourcového sledování rezervací z listopadu 2022 údajně předobjednávky Tesla Cybertruck přesáhly 1,6 milionu. To samozřejmě neznamená, že Tesla má 1,6 milionu prodaných kusů v kapse. Ale přesto je po Cybertrucku poptávka – a to velká.

Zdroje: insideevs, towpoint