Hořící loď „Felicity Ace“ nepřepravovala Bugatti

Lamborghini potvrdilo, že na palubě hořící lodi jsou i Aventadory, které stejně jako několik tisíc vozů Porsche a VW. Není možné je zachránit. Od pátku 25. února se údajně požár podařilo uhasit.

Hořící loď Felicity Ace zaznamenali minulý týden nejprve v Atlantickém oceánu poblíž Azorských ostrovů. Až nyní jsme se ale dozvěděli, že Lamborghini mělo na palubě Urus, Aventador a Huracán.

Loď převážela tisíce modelů koncernu VW z evropských výrobních závodů do Spojených států. Na palubě jsou vozy Volkswagen Golf R, GTI, Arteon a ID.4 a blíže nespecifikované modely Porsche a Bentley.

Společnost Bugatti potvrdila, že na lodi neměla žádná vozidla.

Zpráva v Insurance Journal dnes říkala, že požár na Felicity Ace uhasili. Deník se odvolává na společnost MOL Ship Management, která loď provozuje. Prohlášení správcovské společnosti zní: „Z lodi neuniká žádný olej… kouř, který opouští loď, v současné době ustal a není vidět.“ Hasicí práce dvou remorkérů začaly 22. února.

Zatímco záchranné týmy přijíždějí k lodi Felicity Ace, která pluje poblíž Azorských ostrovů v Atlantském oceánu, vedení společnosti Lamborghini přemýšlí o způsobech, jak se společnost může vypořádat s tím, že malý počet vzácných Aventadorů požár na hořící lodi poškodil.

Transportní automobilová loď Felicity Ace od minulého týdne hořela. Loď se plavila přes Atlantik z Německa do USA s tisíci novými vozy koncernu Volkswagen na palubě. Společnost Mitsui O.S.K. Lines, která loď vlastní, vydává aktuální informace o snaze uhasit požár a zjistit, zda na palubě nezůstalo něco k záchraně. Dva velké remorkéry z Gibraltaru včera dorazily na místo, kde se Felicity Ace nacházela. Reporkéry začaly plavidlo postřikovat vodou ochlazující trup. Jeden záchranný tým se již pohybuje na místě a další měl dorazit dnes. Třetí by tam měl být tento víkend. Podle Mitsui mají v plánu, že záchranné týmy provedou nalodění na Felicity Ace, „až budou podmínky bezpečné“. Všech 22 členů posádky z lodi se zachránilo, když poprvé začala hořet. Není uvedený žádný časový plán, kdy by mohlo být bezpečné, aby se někdo vrátil na palubu.

Přesný počet a typ vozů na palubě zatím není zveřejněn

Lamborghini, ilustrační foto obsahu z hořící lodi

Přesný počet a typ vozů na palubě zatím není zveřejněn. Čím více se dozvídáme o tom, co se na lodi nachází, tím více to vypadá, že nejvíce to postihlo zákazníky z vyšší třídy. Podle prvních zpráv se na lodi nachází přibližně 1100 vozů značky Porsche, 189 vozů Bentley a přibližně 100 vozů Volkswagen Golf R, GTI, Arteon a ID.4. Nyní se dozvídáme, že součástí je i Lamborghini. Automotive News uvádí, že na lodi mají desítky vozů Lamborghini, převážně SUV Urus a také modely Aventador a Huracán.

„Konečný verdikt zatím neznáme,“ řekl pro magazín generální ředitel Automobili Lamborghini America Andrea Baldi. „Prozatím také čekáme na oficiální informace. Informovali jsme naše prodejce a ti informovali naše zákazníky, protože ať už to dopadne jakkoli, v každém případě dojde ke zpoždění.“

Největším potenciálním problémem pro Lamborghini je model Aventadors za půl milionu dolarů. Vůz který je vyprodaný a jehož výroba se blíží ke konci. Jakmile se společnost dozví osud Aventadorů na Felicity Ace, tak bude jednat. Pokud je některý z nich poškozený nebo zničený, Lamborghini zjistí, zda může od svých dodavatelů získat dostatek dílů na obnovu zničených vozidel.

„Vůz je vyprodán, takže existuje možnost, že z 563 kusů nějaký zákazník nebude mít náhradu za Aventador, ale zatím raději doufám, že alespoň těch několik Aventadorů na lodi bude v bezpečí,“ řekl Baldi.

Nejedná se o první podobný případ

O Bugatti, bývalé značce VW Group, která je nyní společným podnikem Rimac Automobili a Porsche AG, se říkalo, že na palubě Felicity Ace bude malý počet vozů, ale není tomu tak. Bugatti potvrdilo časopisu Car and Driver, že na palubě lodi není žádné z jeho vozidel. Bugatti se možná vyhnulo zásahu jednoduše tím, že na tomto transportu nebyla žádná vozidla. Automobilka je známá tím, že je při přepravě svých drahých luxusních vozidel po světě mimořádně opatrná. V roce 2014 například časopis Wired uvedl, že automobilka zabalila speciální edici Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse „pečlivěji než královské sestry budoucího krále Jiřího“.

Stojí za to zopakovat příběh, jak se s podobnou situací před několika lety vypořádala jiná značka koncernu VW. V roce 2019 vzplála a potopila se loď Grande America. Loď s sebou vzala (vedle několika desítek dalších vozů Porsche a asi 2 000 vozů Audi) čtyři limitované vozy Porsche 911 GT2 RS. Kuriozitou bylo, že Porsche již technicky ukončilo výrobu limitovaného modelu GT2 RS. To by znamenalo, že kupci těchto čtyř vozů by měli jednoduše smůlu. Porsche, vědomo si toho, že si nelze rozhněvat příliš mnoho lidí ochotných vyhodit za vůz 300 000 dolarů. Porsche se rozhodlo obnovit výrobu těchto vozů 911. Tento krok by jistě ocenili i kupci Aventadorů postižených požárem Felicity Ace.

Zdroj: CarAndDriver