Motivy Mickey Mouse se objevily na vozu Fiat Topolino ke 100. výročí společnosti Walt Disney

Italský Fiat oslavuje sté výročí založení společnosti Disney elektrickým vozem Topolino s motivem Mickey Mouse

Fiat oslavuje sté výročí založení společnosti Disney elektrickým vozem Topolino s motivy Mickey Mouse. Společnost GAC Motor chce v roce 2026 uvést na trh elektrický vůz s polovodičovými bateriemi.

Když Topolino potká Topolino

Pokud Topolino neznáte, jedná se o přezdívku, kterou dostal původní Fiat 500 uvedený na trh v roce 1936. Tato přezdívka se vrátila na začátku letošního roku, kdy společnost Stellantis představila Fiat Topolino jako sesterský model vozů Opel Rocks Electric a Citroën Ami. Technicky se nejedná o automobil, ale spíše o čtyřkolku s maximální rychlostí 45 km/h a dojezdem 74 km. Co to má však společného s Mickey Mousem?

A vzhledem k tomu, že společnost Disney slaví v roce 2023 sté výročí, rozhodl se Fiat pracovat na pěti jednorázových exemplářích s roztomilou kreslenou postavičkou
Topolino je v italštině označení pro Mickeyho Mouse

Topolino je také italský název pro Mickey Mouse. A vzhledem k tomu, že společnost Disney slaví v roce 2023 sté výročí, rozhodl se Fiat pracovat na pěti jednorázových exemplářích s roztomilou kreslenou postavičkou. Tuto postavičku kdysi společně vytvořili Walt Disney a Ub Iwerks.

Rok 2023 je pro Mickey Mouse významný také proto, že se poprvé objevil před 95 lety v krátkém animovaném filmu Steamboat Willie (Parník Willie)
Původní obrázky Mickey Mouse z filmu Steamboat Willie

Rok 2023 je pro Mickey Mouse významný také proto, že se poprvé objevil před 95 lety v krátkém animovaném filmu Steamboat Willie (Parník Willie). Jedna z livrejí má historický motiv jako připomínku debutu Mickey Mouse v roce 1928.

5 verzí kreseb

Fiat navrhl čtyři tzv. skiny s historickými, moderními, pouličními a abstraktními motivy. Pátá livrej Topolino vznikla ve spolupráci s výtvarníkem Cavazzanem, který se věnoval Disneyho tvorbě. Na severní rampě budovy Lingotto v Itálii, která v roce 2023 rovněž oslaví sté výročí svého založení, má být zřízená speciální výstava se všemi pěti vozy.

Na severní rampě budovy Lingotto v Itálii, která v roce 2023 rovněž oslaví sté výročí svého založení, má být zřízená speciální výstava se všemi pěti vozy
Výstava proběhne na severní rampě budovy Lingotto

Pokud vám tento název nic neříká, vězte, že se jedná o historickou budovu s testovací dráhou na střeše. Tato dráha se objevila ve filmu The Italian Job z roku 1969.

GAC Motor chce v roce 2026 uvést na trh elektromobil s polovodičovými bateriemi

O polovodičových bateriích se již dlouho mluví jako o další revoluci v segmentu elektromobilů. Vždy se však zdá, že jsou vzdálené několik let. Několik velkých automobilek včetně BMW a Toyoty investuje do této technologie, která by měla přinést velké výhody téměř na všech frontách. Tyto baterie jsou lehčí, menší, rychleji se nabíjejí a mají větší dojezd.

V porovnání s lithium-iontovými bateriemi s hořlavým kapalným elektrolytem je pevná struktura pevných baterií méně náchylná k požárům a výbuchům.

Společnost GAC Motor nyní oznámila, že v roce 2026 plánuje uvést na trh elektromobil s polovodičovou baterií. Prezident společnosti GAC Feng Xingya na autosalonu v Guangzhou v roce 2023 uvedl, že společnost dosáhla průlomu ve vývoji pevnolátkových baterií, když dosáhla hustoty energie 400 watthodin na kilogram.

I když společnost GAC Motor dodrží harmonogram, nestane první čínskou automobilkou, která tuto technologii použije. Automobilka SAIC Motor to totiž plánuje již v příštím roce 2024.

Zdroje: motor1, Vapol