Volkswagen Scout představuje první elektrické SUV

Scout je nová americká značka koncernu Volkswagen, která se zaměří především na elektrické terénní vozy a pick-upy

Scout je nová americká značka koncernu Volkswagen, která se zaměří především na elektrické terénní vozy a pick-upy. Viděli jsme již náčrty připravovaných modelů, ale nyní firma zveřejnila oficiální upoutávku na svůj první koncepční vůz.

Obrázek ukazuje přední část plně elektrického SUV a stejně jako na předchozí designové skice vidíme krabicový obrys s hranatou kapotou, mohutnými terénními pneumatikami a velkou světlou výškou. Upoutávka se objevila na nových webových stránkách společnosti Scout, na kterých zcela chybí název „Volkswagen“.

Firma se k upoutávce vyjádřila slovy, že ukazuje koncept Scout se silným postojem a vzpřímeným držením těla připomínajícím klasické modely Scout
Teaser

Firma se k upoutávce vyjádřila slovy, že ukazuje koncept Scout se silným postojem a vzpřímeným držením těla připomínajícím klasické modely Scout. Předchozí designové skici ukazují, že pick-up a SUV mají mít podobný design. Oba modely dostanou svažující se příď, jednoduché a čisté povrchové úpravy a zvýšenou linii oken směrem k zádi. Absence tradiční pohonné jednotky umožnila velmi krátké převisy, s výjimkou pick-upu. Ten má vzadu prodloužený zavazadlový prostor.

Nová značka Scout

Značka Scout se objevovala na řadě terénních vozů vyráběných dnes již zaniklou americkou firmou International Harvester až do roku 1980. Nové elektrické modely s touto značkou se zpočátku objeví na trzích v USA. Není však vyloučené, že se později objeví i na jiných trzích. Volkswagen získal práva na pojmenování značky Scout v loňském roce.

Modely Scout nejsou postavené na elektrické architektuře MEB. Ta se dříve stala základem elektrické řady ID značky Volkswagen. Místo toho začne řada Scout využívat novou technickou koncepci platformy pro terénní elektromobily.

Modelová řada Scout se objeví výhradně na americkém trhu, kde by cena pick-upu mohla potenciálně začínat na 950 tis. korun. Tím by se vyrovnala konkurentům jako Ford F-150 Lightning a Chevrolet Silverado EV.

Vstup pick-upů na americký trh

Na americký trh s elektrickými pick-upy vstoupily také společnosti GM, Rivian a Hummer. A zdá se, že šéf Volkswagenu Herbert Diess by si rád urval kus lukrativního segmentu. „Elektrifikace nám nyní poskytuje historickou příležitost vstoupit do vysoce atraktivního segmentu pick-upů a R-SUV jako koncern. To také podtrhuje naši ambici stát se relevantním hráčem na americkém trhu.“

Volkswagen uvádí, že prototypy se představí příští rok, zatímco první sériové vozy Scout dorazí v roce 2026. Na rozjezd nové značky se rovněž investuje 100 milionů dolarů. Plány jsou součástí širšího cíle Volkswagenu zdvojnásobit podíl na trhu s elektromobily v USA a stát se do roku 2025 nejprodávanějším výrobcem elektromobilů na světě.

Zdroje: autoexpress, Top-Vozíky