Renault Espace má místo až pro 7 osob

Renault Espace je skutečnou ikonou mezi minivany a rodiny vozí již od roku 1984. Nyní vstupuje do své šesté generace jako sedmimístné SUV

Espace je skutečnou ikonou mezi minivany a v Evropě vozí rodiny již od roku 1984. Až v roce 2002 přišla čtvrtá generace modelu, kterou jako první vyvinula a vyrobila společnost Renault. Předchozí verze měla na starost společným dílem také společnost Matra. Espace IV měl 13letý životní cyklus a v roce 2015 jej nahradil model více připomínajícím crossover. Nyní vstupuje do své šesté generace a v podstatě opouští všechny prvky minivozu.

Prostorný Renault Espace

V podstatě se jedná o verzi kompaktního crossoveru Austral s prodlouženým rozvorem a drobnými designovými změnami. Zatímco automobily mají tendenci se zvětšovat a přidávat na hmotnosti, nový Espace se tomuto trendu vymyká. Je o 14 cm kratší a o 215 kg lehčí než minivan, který nahrazuje. Jezdí také o 32 mm níže a má prostornější třetí řadu sedadel. Můžete ho mít i jen s pěti sedadly.

Zavazadlový prostor, přístupný přes elektricky ovládané zadní dveře, má objem od 159 l se všemi sedmi sedadly na místě až po obrovských 1 818 l v pětimístné konfiguraci se sklopenou druhou řadou sedadel
Espace se může pochlubit zavazadlovým prostorem až 1 818 l

Zavazadlový prostor, přístupný přes elektricky ovládané zadní dveře, má objem od 159 l se všemi sedmi sedadly na místě až po obrovských 1 818 l v pětimístné konfiguraci se sklopenou druhou řadou sedadel. Renault uvádí, že v pětimístném modelu je při posunutí zadních sedadel zcela dopředu k dispozici objem 777 l. V celé kabině je k dispozici dalších 39 l úložného prostoru pro menší předměty.

Specifikace nového SUV

Aby se kabina zdála ještě prostornější, mohou si zákazníci zvolit masivní prosklenou střechu o rozměrech 1,33 x 0,84 m. Velikost kol je 19 nebo 20 palců v závislosti na stupni výbavy, přičemž vrcholná výbava Esprit Alpine je umístěná nad základní Techno a střední Iconic. I ta nejlevnější má 12,3″ digitální přístrojový štít a 12″ dotykovou obrazovku, zatímco za 9,3″ head-up displej se připlácí. Vašim zařízením nikdy nedojde šťáva, protože kromě bezdrátové nabíjecí podložky a dvojice 12V zásuvek jsou v každé řadě dva porty USB-C.

Pod kapotou Espace

Stejně jako Austral není nový Espace k dispozici se vznětovým motorem. Místo toho můžete mít středně velké SUV s přeplňovaným benzinovým motorem o objemu 1,3 litru jako plně hybridní s dvojicí elektromotorů. Tříválcová jednotka disponuje výkonem 131 koní a točivým momentem 151 Nm, zatímco hlavní elektromotor má výkon 68 koní a točivý moment 151 Nm. Druhý elektromotor funguje jako startér-generátor s výkonem 25 koní a točivým momentem 37 Nm. Dohromady má řidič podle Renaultu k dispozici 199 koní.

Esprit Alpine je umístěná nad základní Techno a střední Iconic. I ta nejlevnější má 12,3" digitální přístrojový štít a 12" dotykovou obrazovku, zatímco za 9,3" head-up displej se připlácí
Uvnitř se nachází 12,3″ přístrojová obrazovka a 12″ dotyková obrazovka

Francouzská značka tvrdí, že díky hybridnímu pohonu se jí podařilo snížit spotřebu paliva až o 40 % na 4,7 l/100 km a odpovídající emise CO2 na 105 g/km. Vzhledem k tomu, že prioritou se stala efektivita a lidé v minivanu nehledají výkon, neměli byste s novým Espace pokořovat žádné rekordy v počtu ujetých kol na závodních okruzích. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 8,8 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 175 km/h.

Řízení zadních kol

Kromě propracovanějšího víceprvkového zavěšení zadních kol má Renault Espace oproti většině běžných SUV ve svém segmentu ještě jedno eso v rukávu. Může se pochlubit řízením zadních kol, které zkracuje poloměr otáčení na 10,4 m jako Clio. Bez tohoto systému, který natáčí zadní kola až o pět stupňů v opačném směru než přední kola při rychlostech do 50 km/h, by se jednalo o 11,6 m. Při vyšších rychlostech se zadní kola řídí až o jeden stupeň ve stejném směru jako přední kola, což zlepšuje stabilitu.

Renault začne přijímat objednávky na nový Espace letos na jaře. Není to jediné jméno minivanu, které se promění v SUV, protože Scenic by měl v roce 2024 následovat jeho příkladu. Ale výhradně jako elektromobil.

Zdroje: motor1, Vapol