Solární panel, který pracuje i ve stínu

Společnost Optivolt z amerického San Francisca přišla s technologií Pulse, při které se solární panel umí nabíjet i ve stínu

Solární panel je ve stínu vesměs k ničemu. Avšak společnost Optivolt nyní uvedla, že jejich nová technologie může dodat až 25 krát více energie ve stínu než konvenční panely.

Solární panely jsou uznávané pro svou schopnost produkovat energii bez emisí po celý den. Ale když na ně vrhne stín, výroba energie se rychle ovlivní. U tradičních solárních panelů může pokrytí pouhého 1 % panelu způsobit 33% snížení výkonu a 10% zastínění může zcela snížit produkci.

Solární technologie od společnosti Optivolt

Společnost Optivolt se sídlem v San Franciscu viděla příležitost v dodání produktu, který dokáže proměnit zastíněné oblasti v místa s hojnou fotovoltaickou výrobou energie. Společnost uvedla novou patentovanou technologii tolerance stínu s názvem Optivolt Pulse. Tato technologie poskytuje až 25 krát více energie ve stínu ve srovnání s konvenčními solárními panely.

Pulse je nízkonákladový systém tolerance odstínu, který žije ve spojovací skříni a nahrazuje obtokové diody. Ty používající stejné připojení panelu.

Když je panel plně osvětlený, systém tolerance odstínu nic nedělá a nespotřebovává žádnou energii. Když je panel zastíněný, optimalizátor začne fungovat a prakticky zprůměruje ztlumené místo na panelu.

Systém tolerance odstínu Pulse se řídí pomocí kontroléru Optivolt Glide, MPPT s 98% účinností. Tyto dvě technologie se spojují a tvoří řadu panelů Thin Mint. To jsou zařízení, která sahají od malých 3W panelů pro napájení jednotlivých elektronických zařízení až po robustní 410W solární moduly.

Patentované zařízení v současné době soutěží v americké výzvě ministerstva energetiky o hardware.

Nová technologie Pulse v současné době soutěží v americké výzvě ministerstva energetiky o hardware
Optivolt

Společnost Optivolt uvedla, že její produkt představuje další generaci solárních panelů. Poukazuje na historii solární optimalizace a říká, že léta 2000 byla zaměřená na snižování bilance systémových ztrát na makroúrovni ve velkých solárních zařízeních. Dále uvedla, že v roce 2010 došlo k nárůstu sledování bodu maximálního výkonu (MPPT), přičemž optimalizace na úrovni modulu se zabudovaly do panelů pro zvýšení výroby. Nyní Optivolt zavádí optimalizaci dílčích modulů. Možná i novou fázi ve vývoji solární energie.

Budoucnost nové technologie

„Pokud předpokládáte, že se globální solární základna zastínila v průměru o pouhé 1 % s 5% standardní odchylkou, tak 225 TWH výroby energie se v roce 2021 nevyužilo jen kvůli limitům dnešní solární technologie,“ řekl Rohit Kalyanpur, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Optivolt. „To představuje zhruba 29 miliard dolarů ve výrobě elektřiny a 11,2 miliardy kg kompenzací nezachycených emisí uhlíku. To je jen konzervativní odhad, skutečné číslo může být mnohem vyšší.“

Společnost uvedla, že vidí okamžitou příležitost v distribuovaných a off-grid aplikacích, jako jsou zařízení internetu věcí (IoT), infrastruktura 5G, vojenské vybavení, robotika a elektrická vozidla.

Optivolt začal provozovat svou činnost v roce 2018. Nedávno společnost oznámila své dosud největší vítězství ve financování. Získala totiž 8,2 milionu dolarů v počátečním kole financování vedeném společností Atlas Innovate. Mezi další zúčastněné investory patřili Social Impact Capital, Pure Ventures, City Light Capital a Peter Relan. Peter Relan je jedním z počátečních investorů společnosti Discord. Nové kolo přináší financování společnosti Optivolt na 10,1 milionu dolarů.

„To, co nás na této technologii vzrušuje, je to, že nejenže přináší dramatická zlepšení pro stávající solární aplikace, ale umožňuje použití solární energie na nových trzích, které nutně potřebují kritickou energii. Ta musí fungovat, jako je infrastruktura 5G a průmyslová odvětví IoT,“ řekl Alain Rothstein, partner společnosti Atlas Innovate.

„Naše elektrická síť je stále nestabilní kvůli dopadům změny klimatu. Dále se předpovídá, že při současné spotřebě nám do 41 let dojde ropa. Panely Optivolt, odolné vůči stínu, dodávají spolehlivou energii mimo síť. To proto, aby udržely napájení strojů a kritické infrastruktury i v těch nejnepříznivějších podmínkách,“ řekl Daniel Kofman, spoluzakladatel a technický ředitel společnosti Optivolt.

zdroje: pv-magazine, Vapol