Mercedes-AMG ONE

Věděli jste, že základní kámen AMG byl položen 1. června 1967? U příležitosti 55. výročí výkonných a sportovních automobilů představili sériovou verzi Mercedes-AMG ONE. Dvoumístné supersportovní auto poprvé přináší nejmodernější a nejefektivnější technologii hybridního pohonu Formule 1 ze závodních okruhů na silnice. Výkonný hybrid produkuje celkový výkon 782 kW (1063 k) z jednoho spalovacího motoru a čtyř elektromotorů. Maximální rychlost je omezena na 352 km/h. Komplexní vývoj probíhal v úzké spolupráci s odborníky Formule 1 v Mercedes-AMG High Performance Powertrains v Brixworthu.

Mercedes AMG ONE

Jedinečný hypercar se inspiruje nejen hybridním pohonem Formule 1, ale také další technologií určenou prioritně pro motoristický sport. Dvoumístný Mercedes-AMG ONE se svou komplexní technologií nabízí v některých případech dokonce více než závodní Formule 1. Plně variabilní pohon všech kol AMG Performance 4MATIC+ s hybridním pohonem zadní nápravy a elektricky poháněné přední nápravy s vektorováním točivého momentu nechybí. Dokáže však jezdit i čistě elektricky.

Výjimečný hybridní pohon E PERFORMANCE

Hybridní pohon tvoří vysoce integrované a inteligentně propojené jednotky sestávající z jednoho hybridního, přeplňovaného spalovacího motoru se čtyřmi elektromotory. Jeden byl integrován do turbodmychadla, další byl nainstalován přímo na spalovací motor s propojením na klikovou skříň a dva zbývající motory pohánějí přední kola.

1,6-litrový hybridní zážehový motor V6 s elektricky asistovaným přeplňováním jedním turbodmychadlem odpovídá svojí technikou současné pohonné jednotce Formule 1. Čtyři vačkové hřídele pohání čelní ozubená kola. Pro dosažení vysokých otáček motoru došlo k nahrazení mechanické ventilové pružiny pneumatickými. Motor je ve středu před zadní nápravou, dosahuje až 11 000 ot./min. Pro delší výdrž a používání komerčního super plus benzinu se však záměrně drží pod hranicí otáček F1. Vysokootáčkovou pohonnou jednotku podporuje high-tech turbodmychadlo. Turbína výfukových plynů a kompresorová turbína jsou umístěny ve vzájemné vzdálenosti a jsou spojeny hřídelí. To umožňuje nižší montážní polohu pro turbo. Elektronicky řízený pohon přímo pohání hřídel turbodmychadla, čímž se turbína roztočí až na 100 000 otáček za minutu.

Hlavní výhoda – bleskurychlá odezva se výrazně zlepšuje hned od volnoběžných otáček, která pokračuje v celém rozsahu otáček. 1,6litrový motor V6 reaguje na povely plynového pedálu ještě spontánněji, přičemž celkový zážitek z jízdy je vysoce dynamický. Navíc elektrifikace výfukového turbodmychadla umožňuje vyšší točivý moment při nízkých otáčkách motoru u Mercedesu AMG ONE.

Elektrické turbodmychadlo má ještě jednu výhodu: část přebytečné energie výfukových plynů využívá k výrobě elektrické energie jako generátor. Ten je buď uložen ve vysokonapěťové lithium-iontové baterii, nebo přiváděn do elektrické přední nápravy nebo elektromotoru (MGU-K) spalovacího motoru. MGU-K má výkon 120 kW, je přímo na spalovacím motoru a je spojený s klikovou hřídelí přes systém čelního ozubení.

Interiér Mercedesu AMG ONE

Nový pohon všech kol s elektricky poháněnou přední nápravou u Mercedesu AMG ONE

Dva 120 kW elektromotory na přední nápravě dosahují otáček rotoru až 50 000 ot./min. Každý spojuje přední kola přes redukční převod. Přední náprava pracuje v každém případě selektivní od kol a umožňuje tak individuální rozdělování točivého momentu pro obzvlášť vysokou dynamiku jízdy (“torque vectoring”). Dva elektromotory navíc umožňují optimální využití brzdné energie k rekuperaci.

Kapacita baterie Mercedesu AMG ONE 8,4 kWh postačuje na čistě elektrický dojezd 18,1 kilometru. Nabíjení probíhá přes střídavý proud a integrovanou 3,7 kW palubní nabíječku. Baterii můžeme navíc zásobovat čerstvou energií přes rekuperaci nebo ze spalovacího motoru.

Zdroj: automagazin.sk, top-voziky.cz