Plch zahradní je zvíře roku 2023

V Německu žije v parcích ale i hibernuje, ve Španělsku místo toho mívá siestu: Nadace Wildlife Foundation vyhlásila ohroženého plcha zahradního – zvířetem roku 2023. Co umí – a co jí?

Ohrožený a fascinující

Plch zahradní je zvíře roku 2023 – tak ho pojmenovala Německá nadace pro divokou zvěř. Titul má upozornit na tento fascinující a ohrožený druh a přispět tak k jeho ochraně, uvedla nadace v Hamburku.

Plch zahradní (Eliomys quercinus) je tedy poměrně neznámým druhem z čeledi plchovitých, kam patří také velmi vzácný plch stromový. ,,Je to horolezec, hibernátor a skutečný všežravec,“ stojí v prohlášení nadace.

Navíc název plcha zahradního hovoří za vše: zvířata, která jsou aktivní pouze ve tmě, rádi žijí v parcích a zahradách – v jihozápadním Německu jsou to jeho hlavní distribuční oblasti. Tam zalézá do živých plotů, také štěrbin ve zdech, do kůlny nebo do hnízdních budek. Jeho hibernace podle nadace trvá tak kolem šesti měsíců. Tělesná teplota pak klesne na minus jeden stupeň Celsia, což je možná rekord.

Zvíře roku 2023

Ve Španělsku, kde plch zahradní nachází potravu po celý rok, se nemusí ukládat k zimnímu spánku. A proto má v horkých letních měsících ,,někdy několikadenní siestu“.

Plch zahradní: Podle nadace relativně neznámý člen rodiny Bilche
Plch zahradní: podle nadace relativně neznámý druh z čeledi plchovitých

Černá oční maska, dlouhý ocas ale i velké uši jsou tak nejcharakterističtějšími znaky divokého zvířete velikosti pěsti. Plch zahradní, který byl dříve rozšířen na mnoha místech země, je nyní na německém tzv. Červeném seznamu vedený jako „ohrožený“.

Podle informací byl spáč původně doma v mnoha strukturně skalnatých nízkých pohořích. V těchto přírodních biotopech se nyní vyskytuje pouze v pohoří Harz, ve Schwarzwaldu a v Bavorsku. Vzhledem k tomu, že rozmanité struktury v lesích se staly tak vzácnými, přirozených stanovišť bohužel prudce ubývá. Celkově se areál plcha zahradního v Evropě za posledních 30 let zmenšil téměř o polovinu.

Zdroj: spiegel, TowPoint