Volkswagen divize R bude plně elektrická

V rámci strategie elektrifikace koncernu Volkswagen se divize R do příštího desetiletí promění ve výkonnou podznačku elektromobilů

V rámci strategie elektrifikace koncernu Volkswagen se divize R do příštího desetiletí promění ve výkonnou podznačku elektromobilů.

Divize Volkswagen R

Volkswagen se již snaží o plně elektrickou budoucnost svých běžných vozů. Nyní však odhalil plány na řadu vysoce výkonných elektromobilů s označením R. Stejně jako v případě současných modelů Golf R, T-Roc R a Arteon R je budoucnost podznačky Volkswagenu spojená s ostřejšími a výkonnějšími variantami základních modelů firmy.

Volkswagen již odhalil rychlejší verze GTX ID.4 a ID.5. Ale protože se nesou ve stejném duchu jako modely GTI s benzinovým motorem, je zde prostor pro verze R, které by se umístily nad nimi
Volkswagen GTX ID.4

Volkswagen již odhalil rychlejší verze GTX ID.4 a ID.5. Ale protože se nesou ve stejném duchu jako modely GTI s benzinovým motorem, je zde prostor pro verze R, které by se umístily nad nimi. Stejně jako současná řada R se i tyto nejtvrdší modely začnou vyvíjet na závodní dráze. Volkswagen chce při konstrukci nových vozů vycházet ze svého rekordního závodního vozu ID.R pro závody do vrchu.

Elektromobily řady R

Do roku 2030 se má řada R stát plně elektrickou. To by mohlo zahrnovat i verzi ID.3 s označením R. Na loňském mnichovském autosalonu potvrdil bývalý generální ředitel značky Volkswagen Ralf Brandstätter pro Auto Express, že se ID.3 GTX vyvíjí. Nicméně by ještě žhavější verze mohla přijít jako plně elektrický ekvivalent současného Golfu R.

Modely R by pravděpodobně využívaly upravené baterie, motory a řídicí elektroniku, aby výkon výrazně překročil výkon 300 koní
Volkswagen s označením R

Platforma MEB, na které je založená řada elektromobilů Volkswagen, v současnosti nabízí výkon až 295 koní u modelů ID.4 a ID.5 GTX. Modely R by však pravděpodobně využívaly upravené baterie, motory a řídicí elektroniku, aby výkon výrazně překročil výkon 300 koní.

Volkswagen k tomu využije poznatky z projektu ID.R. Nové modely mají být rovněž výrazně digitalizované. Některé z nich například poskytnou herní zážitky ve „virtuální realitě“ a elektrické modely R se objeví v připravovaných závodních herních titulech.

Budoucnost mobility

Šéf Volkswagenu R Reinhold Ivenz k plně elektrické budoucnosti modelů s označením R řekl: „V budoucnu se počítá s plně elektrickým pohonem. Abychom se do konce desetiletí stali plně elektrickou značkou, podnikáme již dnes nezbytné kroky pro nadcházející transformaci. Celosvětově úspěšné produkty Volkswagen R jsou součástí tohoto vzrušujícího procesu změn a v budoucnu zůstanou stát na straně udržitelné elektrické mobility.“

Zdroje: autoexpress, Towpoint