Lehčí elektromobily od Hondy díky technologii z F1

Nové vozy Honda jsou součástí modelové řady 0. Automobilka díky technologii převzaté z F1 dorazí na trh s elektromobily, které mají být lehčí

Cesta společnosti Honda za elektrickými vozidly má těžký začátek. Plány na hladší budoucnost jsou však již v plném proudu. Japonská automobilka na nedávné konferenci nastínila svou strategii pro elektromobily a slíbila, že do konce desetiletí uvede na trh sedm modelů po celém světě. Tyto od základu vyvinuté nové vozy patří do chystané modelové řady 0 a mají se lišit velikostí od malých po velké. Honda díky technologii převzaté z F1 dorazí na trh s elektromobily, které mají být lehčí.

Zkušenosti z F1 pomohou k lehčím vozům Honda

Ačkoli oznámení automobilky o budoucích elektromobilech přicházejí každý týden, objevila se jedna zajímavost. Automobilka Honda využije svých zkušeností z Formule 1, aby její příští generace elektromobilů měla nižší hmotnost.

Automobilka chce ušetřit zhruba 100 kilogramů „tuku“ ve srovnání s původními elektromobily společnosti. To sice nestačí na to, aby se plně vyrovnala hmotnostní ztráta způsobená objemnými bateriemi, ale určitě jde o znatelné zlepšení.

V čem spočívá „dieta“?

Dieta by měla spočívat v lehčích rámech karoserie a nově vyvinutých tenčích elektromotorech využívajících know-how F1. Inženýři umístí motory a baterie nízko uprostřed elektromobilu, čímž sníží jeho těžiště a zlepší tak ovladatelnost.

Na snímku vidíme koncept Sports EV z roku 2017, který se bohužel nikdy nedostal do výroby
Honda Sports EV Concept z roku 2017

Honda také slibuje, že po odbourání tuku dosáhne „prvotřídní účinnosti elektrické energie na světě“. Všechny modely řady 0 nabídnou dojezd přes 482 mil podle testovacího cyklu EPA.

Honda se chlubí, že tyto nové elektromobily poskytnou „sportovní jízdu, která vede k radosti z jízdy“. Když pomineme marketingové ukázky, jeden elektrický sportovní vůz už jsme viděli. Na začátku tohoto roku generální ředitel společnosti Tošihiro Mibe uvedl, že zábavný elektromobil je ve vývoji a bude mít „zcela jinou chuť“ ve srovnání s minulými sportovními Hondami.

Koncept Sports EV z roku 2017 a první vozy řady 0

Na snímku vidíme koncept Sports EV z roku 2017, který se bohužel nikdy nedostal do výroby. Reálně je větší šance, že se nejdříve dočkáme třetí generace plně elektrického modelu NSX, ale doufejme, že se chystá i cenově dostupnější model. Honda se však údajně zpočátku zaměří na crossovery a SUV.

První vozy řady 0 se mají objevit v druhé polovině desetiletí. Severní Amerika se prvních dočká v roce 2026 a teprve poté Honda uvede elektromobily na další světové trhy. V roce 2026 se objeví na trhu sedan (předobrazem je koncept sedanu řady 0), SUV střední třídy a základní SUV.

V roce 2027 přijde větší tříprostorové SUV. Po nich by mělo v roce 2028 následovat kompaktní SUV, v roce 2029 menší SUV a v roce 2030 kompaktní sedan.

Práce na hybridech

Jinde Honda chce pokračovat v práci na hybridech, aby mohla uvést na trh nové modely s pohonem všech kol. Není jasné, zda se mezi nimi objeví i znovuzrozený model Prelude. Automobilka však potvrdila, že kupé šesté generace nabídne hybridní pohon. Stejně jako elektromobily mají být i tyto částečně elektrifikované modely lehčí a účinnější.

Návrat modelu Prelude

Pro osvěžení uvádíme, že Prelude se vrátí již v roce 2025 nebo 2026 se čtyřmi sedadly a s levostranným i pravostranným řízením. Šéfkonstruktér společnosti Honda Tomoyuki Yamagami uvedl, že nepůjde o hardcore sportovní vůz: „Neočekávejte ten nejsportovnější a nejsvižnější vůz, který by se mohl prohánět po okruzích.“ Konečné rozhodnutí o uvedení vozu do Spojených států zatím automobilka neoznámila.