Volkswagen ID.5 GTX se snaží posunout ID.4 o úroveň výš

ID.5 je „kupé“ verze známého elektromobilu VW, ale změny oproti standardnímu vozu jsou skromné.

Skandál s emisemi dieselových motorů se z povědomí veřejnosti vytrácí. Jeho důsledky ještě zdaleka neskončily. Hlavní z nich je pro Volkswagen velký nápor na elektromobily. Modely na platformě MEB jsou klíčovou součástí této strategie. V USA je nejdůležitějším modelem VW v oblasti elektromobilů crossover ID.4 a v Evropě nyní VW přidal sportovní variantu s názvem ID.5. EV „kupé“ Volkswagenu navazuje na podobné nabídky koncernových sourozenců, Audi Q4 e-tron Sportback a Škody Enyaq Coupé, které jezdí na stejné platformě.

Při koupi kupé se možná budete potýkat s mírně sníženou praktičností, ale očekávejte odměnu v podobě vizuálního vzrušení. Bohužel zde ID.5 padá na hubu. Což je vlastně nezměněná podoba oproti ID.4. Linie střechy ID.5 je o něco nižší a více se svažuje, ale protože ID.4 sám o sobě vypadá poněkud jako kupé, ani design ID.5 neznamená při pohledu z profilu žádnou zásadní změnu. Také zadní světla jsou identická. Skutečně odlišně vypadají pouze zadní dveře díky výraznému spoileru.

Volkswagen ID.5 GTX
Volkswagen ID.5 GTX

Interiér Volkswagen ID.5 GTX

Uvnitř je přístrojová deska modelu ID.5 převzata z modelu ID.4. Informační a zábavní systém má 12palcový displej a mohl by být intuitivnější. Hlasitost ovládána dotykovým posuvníkem a některé důležité funkce – například vypnutí otravného asistenta pro jízdu v pruzích – ukryli v podnabídkách. Elektronický volič převodových stupňů vyžaduje, abyste pro Drive zatlačili směrem od sebe (nebo dopředu), místo zatáhnutí zpět, na to si musíte zvyknout. Řekli nám, že toto nastavení, které působí opakem konvenční automatické převodovky, stálo předmětem intenzivní interní debaty ve VW.

Ale i v tomto autě je mnoho dobrých nápadů. Funkce plug-and-charge odstraňuje potřebu samostatného štítku RFID, aplikace nebo nabíjecí karty. Účtování probíhá prostřednictvím vlastní služby We Charge společnosti VW. V Evropě systém Volkswagenu uznává mnoho významných nabíjecích sítí, jako Ionity, Aral, BP, E.ON a Enel, stejně jako Iberdrola a Eviny, a další přibývají.

ID.5 GTX
ID.5 GTX

Jízdní vlastnosti

Na silnici udržuje adaptivní tempomat Travel Assist ID.5 vůz ve středu jízdního pruhu, přizpůsobuje se rychlostním omezením nebo zatáčkám a udržuje bezpečnou vzdálenost od vozidla jedoucího vpředu. Automatizované může být i parkování: Kromě obvyklého automatického řízení, zrychlování a brzdění při vjíždění na parkovací místo nebo vyjíždění z něj si ID.5 dokáže zapamatovat dráhu až 50 metrů pod rychlostí 25 km/h, například při vjíždění do úzké příjezdové cesty nebo těsné garáže. Po zaparkování a uložení procesu může vozidlo naučený parkovací manévr opakovat, zatímco řidič musí pouze sledovat průběh.

Akumulátor s kapacitou 77,0 kWh lze nyní nabíjet výkonem 135 kW, což je nárůst ze 125 kW. Při standardním nabíjení z 5 na 80 % by se tak mělo ušetřit až devět minut. A elektronický plánovač trasy, který nabízí plánování více zastávek prostřednictvím 12palcového dotykového displeje, se stal chytřejším a plným chytrých detailů. Například plánování trasy může navrhnout dvě krátká rychlejší nabíjení místo jednoho dlouhého nabíjení s nižším výkonem.

Zadní část se liší od ID.4
Zadní část se liší od ID.4

Stejně jako u modelu ID.4 je i u modelu ID.5 standardem pohon zadních kol. Model GTX vybavili pohonem všech kol. Vybaven asynchronním motorem na přední nápravě a synchronním motorem na zadní nápravě. Pohonné ústrojí s výkonem 295 koní (stejným jako u modelu ID.4 s pohonem všech kol) poskytuje rychlé reakce navzdory značné hmotnosti modelu ID.5. GTX se rozjede na 100 km/h za udávaných 6,3 s. Na rozdíl od modelu s pohonem zadních kol nepoleví až do dosažení maximální rychlosti, kterou regulují na skromných 220 km/h. Rekuperace brzd je do jisté míry nastavitelná. V nastavení Sport ji nelze vypnout, což je škoda, protože někteří řidiči dávají přednost tomu, aby jejich elektromobily po sešlápnutí plynového pedálu brzdily.

Řízení Volkswagen ID.5

Řízení je příjemně agilní a software vyladili tak, aby tento malý elektromobil projížděl zatáčkami s úžasnou agilitou. Náklony karoserie jsou značné, ale nedotáčivost byla prakticky eliminována. Důraz je však stále kladen na komfort a ti, kteří doufají, že by přízvisko GTX mohlo znamenat obdobu modelů GTI s benzinovým motorem, budou zklamáni.

Volkswagen ID.5
Volkswagen ID.5

Na verzi Volkswagen ID.5 GTX se nám líbí zejména modrý vinylový dekor, který je zvýrazněn červeným prošíváním na dveřích a palubní desce. Barva a obložení představují hezký a spásný prvek v jinak generickém a neinspirovaném interiéru.

ID.5 GTX je v současné době vrcholným vyjádřením této platformy značky VW a není to levná záležitost. Omezil VW příliš mnoho možností při vytváření smysluplného odlišení od modelu ID.4? My si myslíme, že ano.

Zdroje: Car and Driver, Vapol