Lotus Eletre je nové elektrické SUV ve třech verzích

Britská automobilka Lotus uvede na trh tři verze nového modelu Eletre v čele s mimořádně rychlým modelem R a s výkonem 893 koní

Britská automobilka Lotus uvede na trh tři verze nového modelu Eletre v čele s mimořádně rychlým modelem R a s výkonem 893 koní.

Nová generace modelů Lotus je tady a v čele stojí vůbec první SUV značky, které se postaví soupeřům od Porsche a Lamborghini. Jedná se o plně elektrický model Eletre. Nyní se objevily ceny a specifikace modelu Eletre, který se začne prodávat ve třech úrovních za ceny od 2,5 miliónů korun. První zákazníci mohou očekávat dodávky v první polovině roku 2023.

SUV Lotus Eletre

Model Eletre je postavený na zcela nové 800V platformě nazvané Electric Premium Architecture. Je k dispozici ve standardní, S nebo R specifikaci, přičemž poslední jmenovaná nabízí nejextrémnější výkon. Eletre S je o 425 tisíc korun dražší než základní model a stojí 2,99 mil. Kč. Eletre R stojí kolem 3,4 miliónů korun.

Model Eletre R, který Lotus označuje za "nejrychlejší elektrické SUV na světě s dvěma motory", zkracuje čas zrychlení z 0-100 km/h na pouhých 2,95 s
Lotus Eletre

Každý model pohání 112kWh baterie, která napájí dvojici elektromotorů – jeden na každé nápravě. Modely Eletre a S dosahují výkonu 595 koní a točivého momentu 710 Nm. Díky tomu SUV zrychlí z 0-100 km/h za 4,5 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 257 km/h.

Model Eletre R, který Lotus označuje za „nejrychlejší elektrické SUV na světě s dvěma motory“, zkracuje čas zrychlení z 0-100 km/h na pouhých 2,95 s. A to díky výkonnějšímu dvourychlostnímu elektromotoru s výkonem 893 koní a točivým momentem 985 Nm. Vzhledem k vyššímu výkonu je udávaný dojezd 489 km modelu Eletre R nižší než 600 km u ostatních dvou variant. Díky možnosti rychlého nabíjení 350 kW u všech vozů lze baterii doplnit z 10 na 80 % za pouhých 20 minut.

Specifikace Eletre

Eletre jezdí na aktivním vzduchovém odpružení a standardně na 22 palců širokých kolech (k dispozici jsou také 20 nebo 23 palců široká kola). Lze zvolit celkem pět jízdních režimů, které mění parametry řízení, hnacího ústrojí a odpružení vozu.

S délkou 5,1 metrů a rozvorem 3,0 metrů je Eletre velký vůz. Avšak s výškou 1,6 metrů je střecha poměrně nízká, což vozu dodává elegantní a sportovní vzhled
SUV

Eletre R je vybavený paketem Lotus Dynamic Handling Pack (u ostatních modelů je volitelný), přilnavějšími pneumatikami, systémem launch control a na míru vytvořeným režimem Track. Tento režim nabízí nižší světlou výšku, tužší nastavení tlumičů a přísnější aktivní protiprokluzový systém. Za příplatek lze v celé modelové řadě objednat také karbon-keramické brzdy.

S délkou 5,1 metrů a rozvorem 3,0 metrů je Eletre velký vůz. Avšak s výškou 1,6 metrů je střecha poměrně nízká, což vozu dodává elegantní a sportovní vzhled. Spolu s plochou platformou ve stylu skateboardu to pomáhá udržet většinu hmotnosti vozu nízko v podvozku a snížit tak jeho těžiště.

Skvělé jízdní vlastnosti SUV

Podle Gavana Kershawa, ředitele pro atributy a integritu produktu: „Z dynamického hlediska tvůrci vyvinuli Eletre tak, aby poskytoval vše, co se od Lotusu očekává. A to vynikající jízdní vlastnosti a ovladatelnost, velmi komunikativní řízení a výjimečné zapojení řidiče. Z hlediska výkonu víme, že nás sleduje celý svět, takže jsme se snažili o to, aby šlo vše podle plánu.“

Navzdory nevýhodám, které jsou plně elektrickému SUV vlastní, se snížení hmotnosti stalo klíčovým hlediskem. Eletre tak přebírá základní principy a DNA Lotusu z více než 70 let designu a konstrukce sportovních vozů a rozvíjí je do žádoucího zcela nového lifestylového vozu pro novou generaci zákazníků Lotusu.

Dynamika a proudění vzduchu

Lotus použil lehčí systém elektromotoru „tři v jednom“, který integruje motor, řídicí jednotku a reduktor do jednoho celku. Konstrukce modelu Eletre využívá pro snížení hmotnosti karbonová vlákna a hliník. Jinde se elektrický automobil značky Evija inspiroval aerodynamikou SUV – především zadními tunely. Tyto tunely čistí proudění vzduchu při výstupu z vozu.

Lotus tomu říká „pórovitost“, kdy vzduch proudí tělem i kolem něj, nad ním a pod ním. To je patrné i vpředu, kde velký ventilační otvor v kapotě spolupracuje s mřížkami před a za předními koly. Ventilační otvory v D-sloupcích a střešní křídla směřují vzduch dolů k zadním dveřím směrem k aktivnímu zadnímu spoileru. Spoiler je umístěný nad světelnou „stuhou“ z LED diod po celé šířce vozu, jež může měnit barvu a signalizovat tak různé zprávy nebo stavy používání.

Konstrukce modelu Eletre využívá pro snížení hmotnosti karbonová vlákna a hliník
Pohled shora

Při běžném používání je pásek červený a na jeho krajních bodech se nacházejí rolovací indikátory. Při zamykání a odemykání můžeme vidět animovaný tradiční zelenožlutý motiv Lotus. Proužek má možnost posouvání zleva doprava a ukazuje zbývající kapacitu baterie. Pokud je zapnutý režim autonomní jízdy Eletre, plánuje se, že LED pásek to zasignalizuje specifickou barvou.

Sériově montované kamery Lidar usnadní autonomní jízdu modelu Eletre (v závislosti na předpisech na trhu) a výsuvné senzorové moduly mají být umístěné v karoserii. Kupující si mohou objednat na přání dodávané pakety Parking Pack a Highway Assist Pack, které rozšíří sadu asistentů řidiče.

Elektronická zařízení

Místo běžných prvků Eletre získal digitální boční zrcátka s obrazovkami umístěnými ve dveřích. K displejům se připojují další dvě obrazovky, které tvoří štíhlý přístrojový panel zhuštěný na méně než 30 mm. Standardně je k dispozici head-up displej s rozšířenou realitou a centrální 15,1 palců široký dotykový displej OLED, který ovládá hlavní funkce vozidla.

Standardně je k dispozici head-up displej s rozšířenou realitou a centrální 15,1 palců široký dotykový displej OLED, který ovládá hlavní funkce vozidla
Palubní deska

Systém řídí software Hyper OS společnosti Lotus. Software využívá výpočetní výkon Qualcomm a grafiku Unreal Engine společnosti Ubisoft, používanou také při vývoji mnoha herních hitů. Technologii má podporovat aktualizace over-the-air, které umožní připojení Eletre 5G. To by mohlo v průběhu životního cyklu vozu umožnit i funkce aktivované elektronickými platbami.

Standardem je pětimístná konfigurace. S paketem Executive Seat Pack je k dispozici i čtyřmístné uspořádání. Tato volba však snižuje objem zavazadlového prostoru Eletre z 688 l na 611 l
Kufr

Všechny vozy Eletre mají být vybavené bezdrátovým nabíjením chytrých telefonů, předními sedadly s elektrickým ovládáním ve 12 směrech a čtyřzónovou klimatizací. Dále systémy Android Auto, Apple CarPlay a stereo systémem KEF s 15 reproduktory o výkonu 1 380 W. Standardem je pětimístná konfigurace. S paketem Executive Seat Pack je k dispozici i čtyřmístné uspořádání. Tato volba však snižuje objem zavazadlového prostoru Eletre z 688 l na 611 l.

Rozsáhlejší výbava a záruka Eletre

Eletre S nabízí rozsáhlejší standardní výbavu. Tato výbava zahrnuje soukromá skla, aktivní zadní spoiler, konfigurovatelné ambientní osvětlení, měkké zavírání dveří a výkonnější audiosystém KEF s 23 reproduktory a výkonem 2 160 W. Vedle mechanických vylepšení přidává vlajkový model R vnější prvky z uhlíkových vláken, aktivní mřížku chladiče, pedály z nerezové oceli a jedinečný syntetický zvuk při řízení.

Zákazníci si mohou vybrat ze šesti designů interiéru. Zahrnují syntetickou kůži a recyklované umělé tkaniny, čímž se zvyšuje udržitelnost tohoto vozu
Interiér

Zákazníci si mohou vybrat ze šesti designů interiéru. Zahrnují syntetickou kůži a recyklované umělé tkaniny, čímž se zvyšuje udržitelnost vozu Eletre. K dispozici má být také šest barev exteriéru, přičemž verze R dostane černá kola a označení, které ji odliší od nižších modelů.

Ve Velké Británii se na Eletre vztahuje pětiletá záruka na 161 000 km. Lotus také chce poskytovat silniční asistenci po celé Evropě po dobu pěti let od zakoupení vozu.

Zdroje: autoexpress, Top-Nosiče