Studenti testují solární auto, které navrhovali tři roky

Jednoho vlhkého jarního dne v kampusu Deakin University’s Waurn Ponds ve Victorii, pod olověnou oblohou bez slunečního svitu, si dva bývalí studenti inženýrství sestavili auto na solární pohon, které během tří dlouhých let pečlivě navrhovali, aby jej na konci otestovali.

„Je to tak plynulé,“ nadchne se Angus McDonald, jeden ze dvou klíčových designérů z 1 000 členné inženýrské kohorty.

Vůz s kódovým označením ASCEND, který má stále nějaké chyby, které se musí doladit, se navrhl a vyrobil tak, aby mohl soutěžit v Bridgestone World Solar Challenge 2023. Ve kterém týmy inženýrů mají závodit se svými zakázkově navrženými vozy na solární pohon po vyčerpávající 3 000 kilometrové vnitrozemské trase mezi Darwinem a Adelaide.

Zakázkově navržené vozy

Je to poprvé, co měl McDonald šanci usednout za volant tohoto projektu. A to po téměř třech uzamčeních, přerušeních COVID, odloženém závodě a provizorním domácím workshopu.

S dnešní testovací jízdou je spokojený.

,,Měli jsme několik problémů s komponentami, které jsou vždy zdůrazněny v testovacích postupech,“ říká. ,,Všechny problémy, které se vyskytnou, jsou úspěšným testem, protože zdůrazňují věci, na kterých musíme zapracovat, a věci, které musíme zlepšit.“

Deakin_Solar_Angus_McDonald; Studenti testují solární auto, které navrhovali tři roky
Angus McDonald

Účelem World Solar Challenge je odměnit ty, kteří dokážou navrhnout auto, které dokáže dojet co nejdále na solární energii.

,,Je to test odolnosti,“ říká McDonald. „V minulosti to bylo: „Jak můžeme vložit technologii pro solární panely do těchto opravdu lehkých, kondenzovaných vozů a zjistit, jak daleko a rychle mohou jet? Ale výzvou, kterou děláme, je: ‚Kolik můžeme vlastně všechny ty technologie nacpat do každodenního auta?’“

Všechny vozy se regulují, což znamená, že v době výzvy musí být bezpečné na silnici. Vůz ASCEND, sponzorovaný španělskou společností pro obnovitelné zdroje energie ACCIONA Energía, vypadá jako obyčejný sportovní vůz. A navrhl se tak, aby vedle nákladového prostoru pohodlně usadil řidiče i spolujezdce.

Solární auto

Inženýrský tým, stojící za vozidlem, využil schopnosti 3D tisku společnosti Deakin k výrobě titanových komponentů a karosérie převážně z nylonu. Každé auto ve výzvě má ​​povoleno maximálně pět metrů čtverečních solárních panelů začleněných do jeho designu. Tyto panely mají nabíjet baterii auta, když projíždí pouští. 

Dnes na druhou stranu tým nabíjel auto ze zdi. Nejen proto, že je ve Victorii depresivně šedivé počasí, ale také proto, že do auta ještě neintegrovali své solární panely.

Vzhledem k hojnosti stávajících BEV se zdá nepravděpodobné, že solární automobily se stanou významným hráčem na automobilovém trhu budoucnosti. Ačkoli nizozemský start-up Lightyear letos představil první solární elektromobil na světě připravený k výrobě. A to vybavené solárními panely na střeše, kapotě a zavazadlovém prostoru. 

Ale McDonald říká, že skutečný přínos této výzvy měl ukázat, co inovativní inženýrství a technologie obnovitelné energie dokáže – často s komerčními výsledky.

„Poměrně mnoho společností se ve skutečnosti zrodilo ze samotné World Solar Challenge,“ říká McDonald. „Přispívá k věcem, jako je design baterií, rychlé nabíjení, vývoj solárních polí.“

„Posouváním limitů technologie v závodech, jako těchto, demonstruje schopnosti a budoucí příležitosti, které mohou automobilky využít,“ říká McDonald.

Obnovitelná energie

„Víme, že obnovitelná energie má schopnost zásobovat naše města a naše podniky velkým množstvím energie. A vozidlo ASCEND zapouzdřuje to, čeho je čistá energie schopna,“ souhlasí Emma Reiners, generální ředitelka značky a marketingu společnosti ACCIONA Energia.

Vedoucí Deakin’s School of Engineering profesor Ben Horan říká, že se stalo inspirativní vidět studenty a samotné auto, jak postupují vedle sebe.

„Vidět, jak se studenti v průběhu projektu rozvíjejí a rostou, bylo velmi vzrušující,“ říká. ,,V některých ohledech si nedovedu představit autentičtější vzdělávací zkušenost pro zúčastněné studenty. A poskytování těchto vzdělávacích příležitostí je to, o čem to celé je.“

Xander Profaca studoval inženýrství na Deakin, když se poprvé připojil k projektu v březnu 2020. A to týden předtím, než Victoria šla do uzamčení. Od té doby vystudoval mechatroniku, ale nadále pracuje na voze jako hlavní inženýr mechatroniky.

„Nejvíc mě vzrušuje používání tolika skvělých technologií ke konstrukci skutečného fungujícího auta,“ říká. ,,Někdy přijdu do dílny a uvidím auto, zasáhne mě to a pomyslím si: ‚To jsem postavil‘. Což mi dává takový pocit hrdosti, když vím, že jsem pomohl projekt uvést v život.“

Zdroj: thedriven, Vapol