Volkswagen Golf R Wagon

VW nabízí svůj nejžhavější hatch Golf R také v provedení s dlouhou střechou.

Mnoho věcí v Evropě je horších než ve Spojených státech. Sprchy většinou slabé a neúčinné. Klimatizace v hotelových pokojích je krutý podvod a velikost porcí v restauracích i parkovacích míst je často mizivá. Jsou však oblasti, ve kterých mají Evropané jasné výhody. Včetně možnosti vybírat si vozy, jako je Volkswagen Golf R Wagon.

Evropa má sice mnoho vozů SUV, ale na kombíky nezanevřela. A tak, přestože Volkswagen T-Roc R nabízí stejnou pohonnou jednotku v poněkud vyšším balení, mohou si kupující vybrat Golf R i v této zajímavé podobě s dlouhou střechou. A není to elegantnější a praktičtější řešení než další crossover?

Volkswagen Golf R Wagon
Volkswagen Golf R Wagon

Po jízdě v Británii si lze jen těžko představit lepší univerzální vůz než Golf R kombi s pohonem všech kol a výkonem 315 koní. S neomezeným rozpočtem byste možná místo něj měli nominovat Audi RS6 Avant. Bohužel většina lidí nemá bezedné kapsy a VW je v Evropě výrazně levnější.

Od přední části až po B-sloupky je Golf R kombi nepřekvapivě podobný svému sourozenci hatchbacku. Za ním se díky prodloužení rozvoru o 1,9 palce prodloužily zadní dveře, ale právě vzadu se udály největší a nejviditelnější změny. Celková délka se zvětšila o podstatných 13,9 palce na 182,8 palce. Zavazadlový prostor vozu je o 60 % prostornější, což znamená o osm krychlových stop větší objem při sklopených zadních sedadlech. Zvýšila se také hmotnost, takže R Wagon má pohotovostní hmotnost zhruba 1600 kg a je asi o 108 kg těžší než hatch.

Úložný prostor Golf R
Úložný prostor Golf R

Technické specifikace Golf R

Hmotnost navíc znamená, že Golf R kombi je pomalejší než hatchback. Ten na Lightning Lap zajel čas 3:04,3, ale ne nijak závratně. Otáček 5200 min-1, při kterých přeplňovaný motor začíná dávat plný výkon 315 koní, je i při rychlém silničním provozu dosaženo jen zřídka. Zatímco maximální točivý moment 310 N.m. se projevuje pravidelně, vzhledem k tomu, že je přítomen již od 2100 min-1. Sedmistupňová převodovka DSG přehazuje své převodové poměry rychle i obratně. Když je třeba zrychlit, a přestože je možné řadit ručně pomocí pádel na volantu, nikdy se nezdálo, že by to mělo velký smysl, a samotné řadicí páky jsou plastové a působí neforemně.

Také zbytek dynamiky vypadá lépe přizpůsoben dálnici než silnici. Řízení kombi R je přesné a vůz má pocit stability ve vysokých rychlostech. Kultivovanost při jízdě je také dobrá, rychlost 200 km/h se nezdá být hlasitější, než by měla být rychlost 150 km/h. Přestože je řízení s proměnným převodem v modelu R v nižších rychlostech přesné, nabízí jen málo přirozené zpětné vazby a agresivnější jízdní režimy Sport a Race přidávají další odpor, aniž by se zvýšil pocit z jízdy.

Interiér

Jízdní vlastnosti Volkswagen Golf R Wagon

Nastavení podvozku je poddajné. Až do té míry, že někdy působí měkce. Náš vůz vybavili adaptivními tlumiči, které v Evropě dostanete příplatek. V režimu Individual nabízejí ne méně než 15 konfigurací, ale i při nejtvrdším nastavení mělo R na větších nerovnostech stále hodně vertikálních pohybů. Vůz zjevně navrhli pro ostrou jízdu s nákladem. Se čtyřmi cestujícími a přibližně 50 kg zavazadel na palubě jezdil znatelně lépe.

Stejně jako hatchback má i kombi R zadní diferenciál s vyrovnáváním točivého momentu, který má zostřit reakce v zatáčkách. Evropští zákazníci mohou dokonce připlatit za režim Drift – což působí jako přesvědčivě směšná volba, kterou náš vůz neměl. Diferenciál pomáhá nenápadně, posílá točivý moment na vnější zadní kolo, aby pomohl vozu zatáčet v ostřejších zatáčkách, ale nikdy nevytváří agresivní pocit náklonu jako aktivní systém posledního Fordu Focus RS. Díky tomu může postupovat vysokou rychlostí a s malou námahou. Tento vůz je rychlý a pohodový na rozdíl od stroje, který přináší časté adrenalinové vzruchy.

Volkswagen Golf R Wagon
Volkswagen Golf R Wagon

Závěrem

Stejně jako u ostatních verzí Golfu osmé generace je interiér poněkud nedotažený. V modelu R se nám líbila modrá kostkovaná látková sedadla a dobrý rozsah nastavení polohy za volantem. Méně se nám líbilo nepřehledné uživatelské rozhraní i dotykový displej, který se špatně ovládá, aniž byste se nechtěně dotkli dotykové lišty pod ním, která ovládá teplotu a hlasitost zvuku. Digitálně rozšířený tón motoru, který se line do kabiny, se také podivně snažil reprodukovat zvukový projev pětiválce – možná je to narážka na řadovou pětiválcovou verzi Golfu čtvrté generace, kterou Volkswagen kdysi nabízel (opět pouze v Evropě). Ačkoli prodloužení rozvoru přináší mírné zvětšení prostoru pro nohy cestujících na zadních sedadlech, vzadu je dospělým cestujícím stále těsno.

V paralelním vesmíru, kde crossover nevynalezli, nebo vyhubili, by Golf R kombi mohl ve Státech dobře fungovat. Nebo vlastně kdekoli, kde lidé chtějí kombinovat výkon, praktičnost a osobitost. Dlouhá střecha působí dospěleji než hatchback a snáze by se s ní žilo nebo by se do ní vešlo více věcí. Jeho absence je americkou ztrátou.

Zdroje: car and driver, top-voziky