Víkendové výlety vlakem po Severní Americe

Na své 51 hodinové cestě ze San Francisca do Chicaga spojuje vlak Amtrak California Zephyr 35 měst a obcí, které jsou ideální pro víkendové pobyty

Železniční renesance nových a oživených vlakových tras spojuje pěší města z jižní Floridy do západní Kanady.

Víkendové výlety bez auta

V první polovině 20. století víkendové útěky ve Spojených státech často znamenaly naskočení vlakem do nedalekého města nebo venkovského hostince. Přestože cestování po železnici v Americe roky upadalo, drahý benzín i půjčovny aut, přetížení dálnic podněcují oživení několika starých vlakových tras. Zejména těch víkendových, podél východního a západního pobřeží a také vytváření nových.

Vezměte si Berkshire Flyer společnosti Amtrak. V červenci, poprvé za 50 let, tento osobní vlak pocházející z New York City dorazil do Pittsfieldu ve státě Massachusetts a spojoval obyvatele města s horskými městy Berkshires, místy Shaker a hudebním centrem Tanglewood. Počínaje 5. prosincem se počet denních vlaků spojujících Manhattan s destinacemi v severní části státu (rozvíjející se Hudson Valley, Catskills) zvýší z 10 na 12.

Oživení vlakových železnic

Dalším faktorem, který pohání oživení železnic, je návrh zákona o infrastruktuře z roku 2021, který prosazuje prezident Joe Biden. (Bidenovi se přezdívá „Amtrak Joe“ kvůli jeho pravidelnému dojíždění vlakem do Delaware během desetiletí v americkém Senátu.) Návrh zákona dává 1 550 000 miliónů federálně financované americké železnici. Ta bude dotovat nové trasy. Obnovení provozu bude ukončeno během Eisenhowerovy administrativy a také došlo k návrhu spojení mezi městy.

Vizuály nové vlakové haly Patricka Moynihana pro Amtrak a další vlaky MTA; Víkendové výlety vlakem po Severní Americe
Každý den jezdí přes sto linek Amtrak do newyorské vlakové haly Patrick Moynihan; přestupní stanice, která byla otevřena v roce 2021, přebudovala poštu z počátku 20. století

Plán koridoru společnosti Amtrak, je ambiciózní 15 letý program, který navrhuje nové a obnovené služby. Ty by mohly ovlivnit 160 komunit po celé zemi. Potenciální nové trasy by mohly spojovat Boston s Albany, New Orleans s Baton Rouge a Las Vegas s Los Angeles. Rozšiřují se také vlakové systémy provozované jednotlivými státy nebo soukromými subjekty.

Doufáme, že lepší a rozsáhlejší vlaková doprava přiláká novou generaci železničních fanoušků. „Mladší pasažéři tvoří velkou část celkového počtu cestujících napříč národními a regionálními tratěmi,“ říká Madison Butler. Komunikační manažerka Rail Passengers Association of America. ,,Nejčastějšími důvody jsou respekt k životnímu prostředí a cenová dostupnost. Ale i snížení závislosti na automobilech.“

Zde je pět nových nebo obnovených tras, které vám umožní víkendový výlet. A navíc tipy, co dělat ve městech, kam se dostanete pěšky.

Vlakem z Miami do West Palm Beach na Floridě

Floridský Brightline, jediný soukromě financovaný meziměstský vlakový systém v USA, obnovil téměř hodinové spoje z Miami do West Palm Beach (se zastávkou ve Fort Lauderdale) koncem roku 2021. Elegantní vlaky s elektrickým a dieselovým pohonem mohou jezdit rychlostí 127 km za hodinu. Což znamená, že cesta z Miami Central Station do West Palm trvá pouhých 75 minut. Pokračování provozu na sever do Orlanda se má zahájit příští rok.

Obchody a restaurace na Clematis Street v historickém centru West Palm Beach, Treasure Coast, Florida, USA
Na Floridě, jen pár bloků od vlakového nádraží West Palm Beach, je historická ulice Clematis lemovaná obchody, restauracemi a bary

Co dělat: Přistanete v centru West Palm, uvolněném sesterském městě Palm Beach, historicky luxusního letoviska hned přes lagunu Lake Worth na východě. Z vlakového nádraží je to pět minut chůze na Clematis Street. Tam se v moderních budovách z počátku 20. století nacházejí restaurace, pekárny a bary. Mezi další atrakce West Palm Beach patří Norton Museum of Art s čínskými starožitnostmi, současnou fotografií a zahradou soch. 

Jen přes most v Palm Beach – půjčte si kolo nebo se projeďte – najděte slunce a surfujte na Městské pláži a v sídle Gilded Age. To se změnilo na muzeum Henryho Morrisona Flaglera.

San Francisco do Truckee v Kalifornii

Celá trasa kalifornského Zephyru společnosti Amtrak – obnoveného v květnu po pozastavení pandemie – trvá 51 hodin, než se dostane z Bay Area do Chicaga (nebo naopak). Ale pokud se vydáte ze San Francisca do Truckee v Kalifornii, pětihodinová cesta vás zavede do jednoho z nejhistoričtějších, nejmalebnějších měst v oblasti Lake Tahoe.

Co dělat: Železniční depo Truckee se nachází v centru historického centra z 19. století. A to kousek od nezávislých obchodů, restaurací a hotelu Truckee, který pochází z roku 1873. Milovníci vlaků mohou navštívit malé muzeum Truckee Railroad Museum s jeho vintage karavany a aktivity pro děti. Čtenáři by si neměli nechat ujít Word After Word Books, s tituly národních a regionálních autorů.

Severní pohoří Sierra také podporuje outdoorové aktivity včetně běžeckého lyžování, raftingu na řece Truckee a pěší turistiky v blízkosti nechvalně známého průsmyku Donner Pass. 

New York City do Burlington, Vermont

Ethan Allen Express se obnovil v červenci 2022 a cesta z New Yorku do Burlingtonu ve Vermontu trvá necelých osm hodin. Míjí pohoří Adirondack ve státě New York a Vermontské zelené hory na cestě do Burlingtonu, hlavního města státu a jednoho z nejmódnějších malých měst Ameriky.

Co dělat: Projděte si čtyři bloky dlouhý úsek pouze pro pěší v centru Church Street, kde chodníky z červených cihel vedou ke stovce restaurací, hospod a obchodů. Včetně prodejců outdoorového oblečení, jako je domácí Vermont Flannel. V sobotu nabízí Burlington Farmers Market místní sýry a produkty.

Město je obklopeno jezerem Champlain, které lze nejlépe prozkoumat přes Burlington Greenway, 13 km dlouhou cyklistickou a pěší stezku. (Půjčte si kola od Green Ride bikeshare.) South End, průmyslová čtvrť z 19. a 20. století u jezera, se přeměnila na restaurace, mošty a umělecké prostory. Včetně Soda Plant, přestavěné továrny na zázvorové pivo z roku 1917 s galeriemi, obchody a kavárnami.

Washington, DC, do Roanoke ve Virginii

Z Union Station ve Washingtonu do Roanoke ve Virginii je to asi pět hodin vlakem. V červenci vysoká poptávka vedla Amtrak k přidání druhého denního vlaku do historického města Blue Ridge Mountains. Tato rozšířená Route 46, sdílená služba Amtraku a Virginia Passenger Rail Authority (VPRA), měla za následek 28,9 procentní nárůst počtu cestujících za červenec oproti předchozímu měsíci.

Víkendové výlety vlakem po Severní Americe
Ve Virginii, centrum města Roanoke, kam lze chodit pěšky, má spoustu historických budov, včetně městského trhu z roku 1922, kde se nacházejí prodejci potravin a umění

Co dělat: Roanoke se od 19. do začátku 20. století stalo námořním a železničním centrem, dědictví dokumentované historickými parními lokomotivami. Ale i osobními vozy ve Virginia Museum of Transportation. Pěší historické centrum města zahrnuje City Market se sobotním řemeslným a potravinářským bazarem a Liberty Trust, nový butikový hotel ve zrekonstruované bankovní budově z roku 1920.

Blízkost Roanoke k Blue Ridge Parkway a Appalachian Trail je ideální pro venkovní rekreaci. Půjčte si kolo na víkend a prozkoumejte síť stezek Roanoke Valley Greenways. Nebo si udělejte 90 minutovou okružní túru na Mill Mountain s oslnivými výhledy na město a zblízka na 27 m vysokou neony osvětlenou hvězdu Roanoke Star.

Seattle, Washington, Vancouver, Kanada

Služba Amtrak Cascades ze Seattlu do Vancouveru v Britské Kolumbii – pozastavená na dva roky během pandemie – byla obnovena 26. září. Čtyřapůlhodinová cesta vlakem nabízí velkolepou jízdu podél Tichého oceánu na pozadí kaskády Rozsah.

Co dělat: Cestující přistanou na monumentálním tichomořském hlavním nádraží ve Vancouveru z roku 1919. Odsud můžou na krátkou procházku, jízdu SkyTrainem nebo víkendový výlet vodním taxíkem do ikonických čtvrtí. Včetně dlážděného Gastownu a čínské čtvrti s novým Centrem vyprávění příběhů v čínské čtvrti. Ta zaznamenává historii komunity pomocí archivních fotografií, artefaktů, a virtuální realitu. 

Další hlavní zastávky: ikonický Stanley Park (totemy First Nations, s nespočty cest podél vody a rozvíjející se čtvrť Lower Lonsdale/Shipyard District. Ten pořádá letní páteční noční trhy s jídlem a živou hudbou. A také nové muzeum North Vancouver, s domorodými artefakty a současným uměním.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol