Podvodní tunel spojující Španělsko a Maroko by mohl začít fungovat v roce 2030

Po pětačtyřiceti letech od první myšlenky by se konečně mohl objevit podvodní tunel spojující Španělsko a Maroko

Po pětačtyřiceti letech od první myšlenky by se konečně mohl objevit podvodní tunel spojující Španělsko a Maroko.

Poprvé se o plánu podvodního tunelu hovořilo v roce 1979. Španělský ministr dopravy by nyní tento plán rád obnovil.

Začít fungovat by mohl v roce 2030

Pokud se plán uskuteční, měl by se tunel pravděpodobně postavit v době konání mistrovství světa ve fotbale v roce 2030. Hostit šampionát v onom roce mají Maroko, Španělsko a Portugalsko.

V současné době trvá let mezi španělským hlavním městem Madridem a marockým městem Tanger, které je strategickou branou mezi Afrikou a Evropou již od dob Féničanů, hodinu a půl. Cesta autem mezi oběma městy trvá devět hodin a mezitím se jezdí trajektem.

V případě úspěchu by tunel pod Gibraltarským průlivem znamenal novou vlakovou linku mezi oběma zeměmi se zastávkami z Madridu do Casablanky, 300 kilometrů jižně od Tangeru
Tunel by měl vést pod Gibraltarským průlivem

V případě úspěchu by tunel pod Gibraltarským průlivem znamenal novou vlakovou linku mezi oběma zeměmi se zastávkami z Madridu do Casablanky, 300 kilometrů jižně od Tangeru.

Celá cesta vlakem by pravděpodobně trvala pět a půl hodiny a nabízela by udržitelnější způsob cestování.

Co zatím víme o potenciálním novém tunelu?

Přestože plány na vybudování tohoto spojení vznikly již před několika desetiletími, marocká Národní společnost pro studium Gibraltarského průlivu (SNED) a její španělský protějšek, Španělská společnost pro pevnou komunikaci přes Gibraltarský průliv (SECEGSA), údajně provádějí v oblasti průzkumy, aby zjistily, nakolik je projekt – známý jako „pevné spojení“ – v roce 2020 realizovatelný.

Casablanca se nachází 300 km jižně od města Tanger v Maroku
Nová vlaková trasa by vedla z Madridu do Casablancy

Minulý měsíc navštívil španělský ministr zahraničních věcí Oscar Puente Maroko, aby tento plán uvedl v život. Uvedl také, že „co nejdříve“ se stanoví datum schůzky, na níž se nové dopravní spojení potvrdí.

Pokud se tunel uskuteční, měl by na délku měřit 27,6 km. V této rané fázi nejsou potvrzené žádné náklady – odhaduje se však, že zamýšlená trasa by se mohla vyšplhat do miliard eur.

Zlepšení vztahů mezi Marokem a Španělskem

Během setkání s úředníky v marockém hlavním městě Rabatu Puente údajně prohlásil, že pozitivní vztahy mezi oběma národy pomohou podpořit rozvoj lepší infrastruktury a dopravního spojení. V únoru 2023 Puenteho předchůdce Raquel Sanchez obnovil jednání o projektu.

„Dáme podnět ke studiím projektu pevného spojení Gibraltarského průlivu, který obě země iniciovaly před 40 lety. Jde o strategický projekt pro Španělsko a Maroko, ale také pro Evropu a Afriku,“ uvedla.

Španělská vláda zatím vyčlenila pro SECEGSA 2,3 milionu eur, aby se tímto projektem hlouběji zabývala.

Podle železničního zpravodajského webu Railtech.com by trasa tunelu vedla z Punta Paloma v Tarifě do Punta Malabata v Tangerském zálivu. Tunel by měl maximální hloubku 300 metrů a měl by maximální sklon tři procenta.

Dokončení projektu se odhaduje na pět let, což znamená, že by mohl být připravený na fotbalový svátek v roce 2030 jako efektivní způsob spojení obou zemí.