Ochrana rostlin pomocí barevných sítí

Podle vědců by jednoduchý trik mohl pomoci udržet některé škůdce daleko od zeleninových záhonů. Zásadní roli hraje signální červená barva.

Zemědělci používají sítě k ochraně rostlin před počasím a škůdci. Stejně jako moskytiéra nad postelí zabraňují hmyzu dostat se k lidem. Nejdůležitější vlastností je velikost ok – čím menší, tím hůře pronikne i drobný hmyz. To je jasné. Nyní se však ukazuje, že svou roli hraje i barva sítí.

Ve studii výzkumníci z Japonska zjistili, že červené sítě byly mnohem lepší v odvrácení hmyzu než tradiční bílé nebo černé sítě. Červená proto vypadá jako stopka. Díky „optickému hubení škůdců“ by muselo být použito podstatně méně insekticidů, uvádějí vědci v časopise „Scientific Reports“.

Tomu předcházel překvapivý objev z roku 2015, jak vysvětluje výzkumný tým: V té době vědci pozorovali, že napadení některými škůdci se snížilo, když byly plodiny ozářeny červeným světlem (vlnová délka 650 až 750 nanometrů) – které je ve skutečnosti viditelné pro hmyz.

Tým vedený Masami Shimodou z Tokijské univerzity nyní při pěstování jarní cibulky (Kujo negi) použil zcela nebo částečně červeně zbarvené sítě. Tato cibule se jeví tradiční zeleninou v oblasti Kjóta a nedílnou součástí místní kuchyně. Testovala se reakce rozšířeného škůdce, tzv. třásněnky cibulové (Thrips tabaci).

Těžký boj s drobnými tvory a novodobá ochrana rostlin

Ochrana rostlin pomocí barevných sítí
Ochrana rostlin – červené sítě nad cibulovými záhony

Tento drobný hmyz se vyskytuje po celém světě a napadá také brambory, víno a tabák. Přenášejí viry a způsobují vážné poškození různých druhů zeleniny, jak uvádí studie. Jsou také odolné vůči různým insekticidům, a proto jsou často obtížně kontrolovatelné.

U sítí s velikostí ok dva milimetry snižuje červenobíle zbarvený materiál pronikání třásněnek o třetinu oproti čistě bílým sítím. U sítí s velikostí ok 0,8 milimetru snížily červeno-černě zbarvené sítě napadení třásněnkou přibližně na čtvrtinu a plné červené sítě jej snížily na osminu, na rozdíl od bílých sítí. V polních pokusech vyžadovaly plodiny jarní cibulky částečně nebo zcela pokryté červenou sítí o čtvrtinu až polovinu méně insekticidu než zcela nezakryté pole.

,,Testovali jsme červené sítě s oky většími než tělo hmyzu, ale stále byly účinnější než tradiční černé nebo bílé sítě s menší velikostí ok,“ řekl Shimoda. Možnost použít větší velikosti ok je velkou výhodou, protože je pak lepší prodyšnost a přístup světla a snižuje se riziko plísňových infekcí.

Jednoduché a efektivní řešení

„Vývoj pokročilých metod kontroly škůdců, které nevyžadují insekticidy, je důležitou otázkou pro udržitelné zemědělství,“ uvádí studie. Vědci předpokládají, že červené sítě by mohly poskytnout udržitelnou a účinnou podporu při ochraně roslin proti jiným škůdcům, ale i při pěstování ovoce a zeleniny. A zároveň tak snížit používání pesticidů.

„Pokud budou mít spotřebitelé zájem o tento typ udržitelného zemědělství a používání menšího množství chemických pesticidů, nepochybuji, že se toto jednoduché, ale účinné řešení rozšíří,“ řekl Shimoda.

Výsledky studie se zdají překvapivé. Většina hmyzu nemá v očích červené fotoreceptory a zdá se pro ně obtížné červenou barvu rozpoznat. To je i případ třásněnek. Výsledky se proto podle vědců zpočátku zdály podivné.

Ale tým má odhad, proč mají červené sítě stále odstrašující účinek. Složené oko třásněnek se pravděpodobně skládá ze tří typů fotoreceptorů – citlivých na UV záření, na modrou a na zelenou. Při vlnových délkách více než 600 nanometrů je odrazivost červených sítí vyšší než u ostatních.

,,Účinek kontroly škůdců by proto mohl být způsoben dlouhovlnnou složkou světla odraženého od sítě stimulující zelené fotoreceptorové buňky třásněnek.“ Nyní jsou nutné další analýzy. Měl se také prozkoumat účinek na jiné škůdce.