Řidiči Uberu a pracovníci dalších platforem se mohou těšit na lepší pracovní podmínky

Evropský parlament a členské státy EU dosáhly dohody o regulaci a zlepšení pracovních podmínek pro pracovníky na různých platformách

Evropský parlament a členské státy Evropské Unie dosáhly před pár dny dohody o regulaci a zlepšení pracovních podmínek pro pracovníky na různých platformách, jako např. Uber, Deliveroo, aj. Politická dohoda, kterou ve středu schválili v evropském parlamentu, stanoví, jaká jsou kritéria pro to, aby například řidiči Uberu nebo rozvozci pro Deliveroo byli považováni za zaměstnance společností, pro které pracují.

Pracovníci platforem si zaslouží sociální ochranu

„Mezi řidiči Uberu a dalšími profesemi na platformách se nemohou potloukat falešní samostatně výdělečně činní pracovníci, kteří patří mezi nejvíce vykořisťované, nejméně placené a nejisté kategorie práce,“ uvedla v rozhovoru pro Euronews Elisabetta Gualminiová, italská socialistická poslankyně Evropského parlamentu.

„Pokud jste skutečnou osobou samostatně výdělečně činnou nebo jste zaměstnancem, zasloužíte si tuto sociální ochranu jako všichni ostatní.“

O čem je nová dohoda – pět klíčových ukazatelů

Dohoda stanoví pět klíčových ukazatelů. Mezi těchto pět ukazatelů patří, zda společnost stanoví horní hranici odměny zaměstnance. Dále dohlíží na jeho výkon prostřednictvím aplikace, kontroluje rozdělení jeho úkolů, volí jeho pracovní dobu a nutí ho nosit firemní oblečení.

Pokud jsou splněná pouze dvě z těchto kritérií, měli by se pracovníci stát zaměstnanci a požívat sociálních práv. Včetně placené dovolené jako všichni ostatní.

Problém v komunikaci s platformami

Pro Leilu Chaibiovou, francouzskou poslankyni Evropského parlamentu ze skupiny Levice, bylo jedním z problémů jednání se společnostmi různých platforem.

„Platformovým lobby se podařilo najít spojence v Parlamentu, ale zejména v Radě Evropské unie, která zastupuje členské státy. Navíc až do poslední chvíle dělali vše pro to, aby směrnici rozvrátili a celou sabotovali,“ řekla pro Euronews.

„Byli jsme velmi blízko tomu, abychom měli směrnici, která není příznivá pro pracovníky, ale směrnici, která je příznivá pro platformy.“ Zástupci platforem na žádost Euronews o komentář neodpověděli.

Nový zákon také zprůhlední algoritmy a pracovníkům objasní, jak se využívají k přidělování práce a jak se nakládá s jejich osobními údaji.