Velar bude přestavěn na elektromobil

Z Range Rover Velar bude elegantní, luxusní elektrické SUV, které se zaměří na výrazně lepší výdrž, výkon a praktičnost.

Range Rover Velar patří k prvním z několika nových elektrických modelů Land Rover, které sjedou z modernizované výrobní linky v Halewoodu v Merseyside. A brzy po něm uvidíme další nástupce elektrických modelů Range Rover Evoque a Land Rover Discovery Sport.

Práce na přestavbě továrny na závod na výrobu elektromobilů se rozběhnou příští rok. Očekává se, že elektrický Range Rover Velar se začne vyrábět před rokem 2025. Až donedávna byla budoucnost modelu Velar nejasná.

Luxusní crossover, který společnost uvedla na trh v roce 2017 jako konkurent modelu Macan, se zpočátku prodával velmi dobře. Nicméně v roce 2021, kdy nastala krize v oblasti polovodičů ho společnost upozadila a zaměřila na ziskovější modely Range Rover a Defender. Za 12 měsíců do března 2023 byl s 29 845 prodanými kusy druhým nejpomaleji prodávaným Land Roverem před modelem Discovery.

Velar nebude jediný model, který společnost přestaví na elektromobil

U levnějších a oblíbenějších modelů Discovery Sport a Evoque společnost před více než dvěma lety potvrdila výrobu na elektrický pohon. Nicméně firma nijak nenaznačila, že by i Range Rover Velar byl v plánu. Až v březnu po rozsáhlé aktualizaci společnosti vyšlo najevo, že plánovaná výroba v Halewoodu obsahuje nejméně tři nové elektromobily, z nichž jeden je Velar druhé generace. Kromě toho, že se bude vyrábět na novém místě, jeho nástupce přejde ze známé architektury D7 na zcela novou platformu nazvanou EMA.

Tato nová skateboardová platforma měla být původně schopna kromě čistě elektrických systémů hostit i hybridní pohonné jednotky. Ale nyní firma potvrdila, že nástupci modelů Velar, Evoque a Discovery Sport budou pouze elektrické.

range rovers
Range Rover Velar

Podrobnosti o jeho technickém složení a schopnostech si firma přísně střeží. EMA bude pravděpodobně více „silniční“ než struktura MLA, která bude základem elektrických derivátů plnohodnotných modelů Range Rover a Discovery.

JLR prozradilo, že EMA bude „jednoduchá“ konstrukce navržená kolem baterií umístěných v podlaze – Baterie s 800V hardwarem pro rychlé nabíjení. Elektrický Velar by se tak mohl vyrovnat 350kW maximální rychlosti dobíjení svých připravovaných kolegů od Porsche a Audi.

JLR také dříve uvedlo, že elektromotory EMA vyrobené na míru nabídnou účinnost kolem 4-4,5 km na kWh a budou mít „nejhustší točivý moment“ ve třídě. To znamená, že Velar a jeho podobně velcí kolegové s dojezdem by měli opičit potenciál svých předchůdců s ICE pro cestování na dlouhé vzdálenosti a pravděpodobně zlepší své schopnosti v terénu při nízkých rychlostech.

Kdy se na elektromobily můžeme těšit?

Platforma vstoupila do pozdní fáze schvalovacího procesu téměř před rokem a očekává se, že testovací muly pro Velar EV vyjedou na veřejné silnice a testovací tratě v nadcházejících měsících.

Znovuobjevení modelu Velar bude klíčovým momentem ve vývoji značky Range Rover. V rámci zásadního přehodnocení JLR rozdělí své produktové řady na čtyři základní rodiny – Jaguar, Defender, Discovery a Range Rover. Se snahou zdůraznit jejich odlišné postavení a pěstovat silnější vztah mezi vlajkovými loděmi nejvyšší úrovně a modely základní úrovně.

Za tímto účelem bude elektrický Velar nepochybně čerpat zjevnou stylistickou a technickou inspiraci ze svého plnohodnotného jmenovce. Stejně jako současný vůz bude mnohem menší a cenově dostupnější.

Označení vyžaduje, aby Velar poskytoval to, co ředitel programu vozů Nick Collins nedávno označil za „pravé hodnoty Range Roveru“.

Mezi ně patří „terénní schopnosti, použitelnost a kultivovanost“, které spojujeme v „nekompromisním“ přístupu. Přitažlivost modelu Velar mezitím posílí představení výrazně přepracované verze dnešního vozu, která se u prodejců objeví v nadcházejících týdnech a bude mít delší dojezd a rychlejší nabíjení PHEV, vnější stylistické úpravy a přepracovaný interiér.

Zdroj: autocar, Vapol