Toyota GR Corolla příručka: Co se změnilo

Když se na podzim 2022 objevila Toyota GR Corolla 2023, společnost dala jasně najevo, že dva ze tří připravovaných modelů nesou známé datum ukončení platnosti. GR Corolla Circuit Edition by byla exkluzivní v roce uvedení na trh. Zatímco ještě tvrdší GR Corolla Morizo Edition by omezili na 200 exemplářů. V plánu uvedli, že v dalších letech uvidíme pouze příhodně pojmenovaný stupeň GR Corolla Core.

Nyní však Toyota dodala legie GR Corolla s dostatečným počtem možností, a to pro spokojenost všech. Dobře, možná ne legie, ale řada GR Corolla pro rok 2024 má tři varianty místo jedné, kterou jsme očekávali. Stupeň Core se skutečně přenáší. Nad ním zařadili nový stupeň Premium a k překvapení a potěšení všech žije Circuit Edition i další rok. Nejde o žádné zásadní změny, ale vzhledem k nové výbavě Premium a aktualizacím roztroušeným tu a tam stojí za to projít si všechny Corolly GR podrobně.

GR Corolla

Modelová řada 2024 Toyota GR Corolla

Změny v Toyotě GR Corolla pro letošní rok se většinou omezují na barvy a způsob, jakým jsou k dispozici různé možnosti. Takže stále dostáváme stejně skvělý základ, na kterém je každá GR Corolla postavená. Oproti modelu Corolla Hatchback dostala GR Corolla hodně. 349 dodatečných bodů bodového svařování a 9 stop konstrukčního lepidla navíc ve středové a zadní části podlahy, v zadních podbězích kol a v předních a zadních bočních nosnících. Navíc jsou zde tři výztuhy pod podlahou, výztuha středové podlahy a nový lehký přední pomocný rám s vyšší tuhostí. Rám vše spojuje dohromady. Tužší podvozek znamená tvrdší jízdu, ale lepší jízdní vlastnosti platformy TNGA-C.

Tříválcový turbomotor G16E-GTS o objemu 1,6 litru stále dosahuje výkonu 100 koní na válec a točivého momentu 365 N.m. Chlazení pístů s více olejovými tryskami, výfukové ventily s větším průměrem, částečně opracované sací otvory a trojitý výfuk tvoří výkonové kousky motoru. Pro správné roztočení kol je točivý moment přenášený výhradně přes šestistupňovou manuální převodovku na systém pohonu všech kol GR-Four s inteligentním manuálním přizpůsobením otáček (iMT). Ten zapnete nebo vypnete tlačítkem vlevo od volantu. Ačkoli je Corolla GR zatím oficiálně v nabídce pouze se třemi pedály, podle zdrojů Toyoty možná ještě letos oznámí verzi s automatickou převodovkou.

Toyota

2024 Core Grade

Stupeň 2024 Core slouží jako vstupní bod do modelové řady GR Corolla. Standardně je v nabídce s otevřeným diferenciálem vpředu i vzadu. Nicméně v rámci paketu Performance je vyměníte za diferenciál s omezenou svorností Torsen spolu s červenými třmeny značky GR. V loňském roce byly k dispozici pakety Technology a Cold Weather. Ty přidávaly možnosti jako vyhřívaná sedadla a bezdrátové nabíjení telefonu, ale abyste si mohli začít vymýšlet, musíte přejít na nový stupeň Premium. Ale i jako základní model jsou standardem LED mlhové světlomety, světlomety a světla pro denní svícení. Core se dodává s látkovými sportovními sedadly s šedým prošíváním a opěrkami hlavy s označením GR. K dispozici je v barvách Ice Cap (bílá), černá a červená Supersonic s barevně sladěnou střechou a spoilerem na zadním nárazníku.

2024 Toyota GR Corolla Premium Grade

Stupeň 2024 Toyota GR Corolla Premium je zkratkou k modernizaci hnacího ústrojí základního modelu a k získání nabitého interiéru. Výbava Premium obsahuje vše z dříve dostupných paketů Performance, Technology a Cold Weather a navíc vylepšený interiér s semišovým čalouněním Brin Naub. Ve standardní výbavě získáte například dva diferenciály Torsen, vyhřívaná sedadla a volant, bezdrátovou nabíječku a prémiový audiosystém JBL. Přední a zadní parkovací senzory zvyšují faktor bezpečnosti a brzdové kanály v přední masce přidávají dodatečné chlazení brzd během ostrých dnů na okruhu. Můžete si zakoupit příslušenství, jako jsou podlahové vložky do každého počasí nebo nákladová přihrádka do kufru, ale k výbavě GR Corolla ve stupni Premium nejsou k dispozici žádné volitelné pakety. Svou vlastní Corollu GR Premium můžete mít za zaváděcí cenu 41 415 USD (980 000 Kč). A to ve výbavách Ice Cap, černá, červená Supersonic nebo Heavy Metal (šedá).

2024 Circuit Edition

Když Toyota uvedla, že GR Corolla Circuit Edition bude k dispozici pouze jeden rok, možná si neuvědomila, jak velkým hitem GR Corolla bude. V prvním roce nebylo snadné tento model získat. Spousta lidí za toto privilegium zaplatila mnohem více, než byla doporučená cena, a Circuit se na základě poptávky vrací.

Moc se toho zde nemění, ale Toyota nabízí novou barvu a odstranila další. První série byla k dispozici v barvách Ice Cap, Supersonic red a Heavy Metal. Letos se přenáší pouze Ice Cap a zavádí se Blue Flame. Kovaná střecha vyztužená uhlíkovými vlákny, odvětrávaný výčnělek na kapotě, vysoko umístěný sportovní spoiler a leskle černý kryt zadního nárazníku nadále pomáhají identifikovat a zlepšit výkony Circuit Edition. V nabídce najdete také černou grafiku kol a nová černá 18 palcová desetipaprsková kovaná kola BBS inspirovaná koly, která najdete na modelu 2023 Morizo Edition.

Pokud hledáte výkon, aniž byste se vzdali lepšího interiéru, Circuit vás nezklame. Obsahuje vše, co verze Premium, ale přidává kůží potaženou hlavici řadicí páky s kovanými karbonovými akcenty a modrý pruh, který ladí s modrým pruhem Donohue na volantu. Cena edice Circuit začíná na 46 235 dolarech (1,1 milionu Kč).

„Stará“ edice Morizo

Pokud vám Circuit Edition nestačí, Toyota GR Corolla Morizo Edition zašla ještě dál v úsporách hmotnosti a výkonnostních opatřeních. I když si ji už novou nekoupíte, stále stojí za řeč.

Stejně jako předchozí a současný model Circuit má i Morizo kovanou střechu z uhlíkových vláken. V rámci paketu také odstranili zadní sedadla, reproduktory, regulátor oken a stěrače, což znamená celkovou úsporu přibližně 50 kg. Odpružení má tužší pružiny a je snížené o 50 mm, čímž se světlá výška snížila na pouhých 129 mm. S tužším odpružením bylo důležité vyztužení karoserii, a to ještě více než vylepšení oproti standardní Corolle Hatchback. Morizo přidal výztuhu zadního zavěšení a výztuhu podlahy v místě, kde namontovali zadní sedadla. Strukturální lepidlo je více než dvojnásobné oproti tomu, co přidaly modely Core a Circuit, což představuje téměř o 6 metrů více materiálu, který zpevňuje přední a zadní dveře a otvory v poklopu. Morizo nesdílí sportovní spoiler s edicí Circuit. Ponechává si standardní blatníkový spoiler, ale všechny vozy GR Corolla mají stejný koeficient odporu vzduchu 0,35.

2024 Toyota GR Corolla

2024 Morizo

Maximální výkon zůstává stejný, ale zvýšením tlaku turbodmychadla se zúží pásmo točivého momentu na 3250 až 4600 otáček. Toyota vyměnila v převodovce Morizo první a třetí rychlostní stupeň za převodovku s užším převodovým poměrem, aby bylo možné využít výhod nové křivky točivého momentu rychlejším řazením, které je ještě rychlejší díky páce s krátkou řadicí pákou. Úspora hmotnosti, dodatečný nárůst výkonu a změna převodových stupňů na papíře nedávají dohromady příliš mnoho. Podle odhadů Toyoty ani o desetinu rychlejší jízdu na 100 km/h. Nicméně mělo by to stačit na to, aby se chování vozu na trati změnilo a zkušení řidiči mohli rozdíly využít.

Navzdory zdánlivě holému interiéru, z něhož spoustu odstranili, je Morizo uvnitř stále pohledné. Má červené bezpečnostní pásy s červenými a černými ozdobnými detaily, vyhřívaná polokřesla a vyhřívaný volant potažený semišem Ultrasuede s červeným pruhem. Toyota tento model nabízela v perleťové barvě Windchill Pearl a v matné šedé barvě Smoke Gray. Ta je novinkou pro rok 2023.

Bohužel, pokud chcete Morizo, musíte najít někoho, kdo je ochotný a se svým vozem se rozloučí. Samozřejmě, podnikaví jedinci by mohli sami vytrhat věci ze zadní části a vyrobit nějaké další výztuhy. Jestli nás komunita hot hatchů něco naučila, tak to, že se nedivíme, pokud to alespoň jeden majitel GR Corolly udělá. Pokud pomineme kutilský přístup, měly by GR v edicích Core, Premium a Circuit stačit ke spokojenosti všem.