Pouštní hvězdné duny

Nabízejí velkolepý pohled v pouštích: duny ve tvaru hvězdy. V geologických záznamech se ale zmiňují jen zřídka. Vědcům se nyní podařilo datovat exemplář – a objevili pozoruhodnou vlastnost.

Pro mnohé jsou symbolem velké pouštní krajiny: vysokých dun. Zvláštním tvarem jsou tzv. hvězdné duny, které mohou být vysoké až 300 metrů, několik ramen duny se sbíhá ve společné špičce – při pohledu shora připomínají tvar hvězdy.

Přestože jsou dnes hvězdné duny rozšířené, vědci tvrdí, že se v geologických záznamech objevují jen zřídka. To vědce podle prohlášení překvapilo. Protože je známo, že na zemi byly kdysi dávno pouště. Prozrazují to skály, které jsou uchovány hluboko pod zemí. Ale zjevně mezi nimi nebyly žádné hvězdné duny.

Tým odborníků nyní zkoumal obrovskou dunu Lala Lallia v Maroku. Nachází se v krajině Erg Chebbi na Sahaře, nedaleko hranic s Alžírskem. Lala Lallia se tyčí asi 100 metrů nad okolními dunami a je asi 700 metrů široká. Ukázalo se: Nejstarší části marocké duny jsou staré 13 000 let, a tedy výrazně mladší, než by odborníci vzhledem k velikosti duny očekávali.

Pomoc speciální techniky

Vědci pomocí speciální techniky zjišťují, kdy se minerály v písku naposledy vystavily slunečnímu záření. Takto určili věk různých tříd. Své výsledky zveřejnili v časopise „Scientific Reports“.

Poté, co se duna vytvořila, působivá stavba téměř 8 000 let nerostla. Teprve za posledních tisíc let výrazně narostl do výšky a dosáhl dnešní velikosti. Také pozoruhodné: duna se pomalu posunula na západ.

Pouštní hvězdné duny
Erb Chebbi v Maroku

Geoff Duller z Aberystwyth University řekl Guardianu, že duna vznikla, protože vítr fouká ze dvou opačných směrů: jihozápadního a severovýchodního. Tak se mohl písek nahromadit. Stálý třetí vítr přicházející z východu pomalu posouvá dunu na západ. „To je důležité, když přemýšlíte o stavbě silnic, potrubí nebo jiné infrastruktury,“ řekl Duller. ,,Tyto věci se skutečně pohybují.“

„Tyto pouštní hvězdné duny jsou jedním z přírodních divů světa“

Podle prohlášení výsledky výzkumu naznačují, že duna vznikla na začátku období mladšího dryasu, období náhlého ochlazení v historii Země. Keramika objevená na místě také naznačovala vlhčí podmínky, možná zvýšený monzun, který stabilizoval dunu před nástupem velkého sucha.

,,Tyto výsledky pravděpodobně překvapí mnoho lidí, protože můžeme vidět, jak rychle se tato obrovská duna vytvořila a že se pohybuje přes poušť,“ řekl spoluautor Charlie Bristow z Birkbeck University of London. ,,Tyto fantastické hvězdné duny se stávají jedním z přírodních divů světa.“

Země nemá tento zvláštní útvar výhradně: podobné struktury lze nalézt také na Marsu a Saturnově měsíci Titan.