Gladiator je pokročilejší dobrodružný vůz

Jeep Gladiator je v podstatě Jeep Wrangler, jen s delším rozvorem a nákladním prostorem. Na začátku letošního roku se Wrangler dočkal osvěžení, které podtrhlo nový vzhled mřížky chladiče a aktualizovaný design palubní desky. Bylo jen otázkou času, kdy se stejná úprava dotkne i pick-upu.

Gladiator Glow-Up

Model Gladiator 2024 má nyní restylizovanou verzi charakteristické mřížky chladiče Jeep se sedmi štěrbinami. Kromě toho, že je opticky štíhlejší, její strukturované štěrbiny údajně pomáhají zlepšit chlazení motoru. Vzhledem k tomu, že Jeep přestal dodávat volitelný vznětový šestiválec, zůstává šestiválec o výkonu 285 k jako jediná pohonná jednotka – alespoň prozatím, protože Gladiator má v určitém okamžiku dostat plug-in-hybridní pohonnou jednotku značky 4xe.

Ostatní změny exteriéru Gladiatoru nejsou tak nápadné, ale pravděpodobně je oceníte. Například anténu nyní zabudovali do čelního skla, na rozdíl od té staré, která se mohla na cestách zachytit o větve nebo poškodit při mytí v myčce hands-free. Sedm nových designů kol dále pomáhá osvěžit vůz, který vstupuje do svého čtvrtého modelového roku. Nová měkká střecha je nyní standardem i pro základní výbavu Sport.

2024 jeep gladiator rubicon x
Gladiator

Jeep přepracoval také přístrojovou desku modelu Gladiator. Nejenže má nyní úzké horizontální průduchy nad ovladači klimatizace, ale na přístrojové desce jsou nové měkčené materiály. Všichni víme, že Jeep miluje velikonoční vajíčka, a Gladiator je doplňuje o značky na všech čtyřech rozích, které představují čtyři světové strany kompasu. V horní části přístrojové desky se nachází držák pro montáž příslušenství (prvek, který se již nachází ve Fordu Bronco). Úroveň výbavy Mojave dostala také nový volant s obrysy pro palce; sedadla mají také více čalounění.

Korunu nasazuje 12,3 palcový displej

Korunou modernizovaného interiéru modelu Gladiator je bez dalších podrobností horizontální 12,3 palcový dotykový displej. Tento velký displej je standardem pro každý model a nahrazuje předchozí 7,0 a 8,4 palcové jednotky. Nová obrazovka infotainmentu využívá software UConnect5, který má bezdrátové systémy Apple CarPlay a Android Auto. Má také vylepšené hlasové příkazy a technologii podsvícení, která údajně usnadňuje viditelnost obrazovky na přímém světle – například při nevyhnutelném spuštění střechy Jeepu.

Stejně jako u modelu Wrangler ’24 nabízí Gladiator průvodce Jeep Adventure Guides, který prostřednictvím navigačního systému podrobně popisuje 62 tras, a k dispozici je také „Follow Model“, který poskytuje informace o trasách, například waypointy, v reálném čase. Navíc doplněk Trails Offroad, který si lze předplatit, umožňuje přístup k více než 3000 průvodcům po stezkách.

2024 jeep gladiator interior
Gladiator – interiér

Pokroky modelu Gladiator

Gladiator navrhli pro pomalé jízdy v terénu, přesto má řadu funkcí pro zajištění bezpečnosti cestujících na silnici. Pro rok 2024 přidává každý model boční záclonové airbagy v obou řadách. Jeep uvádí, že provedl také konstrukční změny, které zlepšují vlastnosti při bočním nárazu, a druhá řada má vnější bezpečnostní pásy. Modely Sport S a vyšší mají nyní také standardně varování před čelní srážkou a adaptivní tempomat.

Někoho to možná překvapí, ale Gladiator dosud neměl elektricky nastavitelná přední sedadla – až dosud. Poprvé je v nabídce sada sedadel s elektrickým nastavením ve 12 směrech (Jeep uvádí, že byla testována na brodění vodou). Jsou součástí dvou nových modelů Mojave X a Rubicon X, které jsou označovány za nejschopnější a nejluxusnější Gladiátory. K ocelovým nárazníkům mají také kůži Nappa, ocelové skalní lišty pro rohy lože, převodovku s plným převodem a integrovanou terénní kameru.

2024 jeep gladiator willys with aev upfit
Jeep Gladiator

Balíčky American Expedition Vehicles

Gladiator 2024 je k dispozici také se třemi balíčky výbavy od společnosti American Expedition Vehicles (AEV). Pakety Upcountry a Upcountry+ zahrnují 5 cm zvednutí odpružení a 35 palcové pneumatiky BFGoodrich All-Terrain T/A KO2. Zatímco obě sestavy mají jedinečná kola a lemy blatníků, balíček „+“ získává mohutný přední nárazník a krycí plech bez podběhů.

Volba balíčku AEV Level II je ještě extrémnější a přináší 3 7palcová kola BFG a 6,5 cm zdvih odpružení s tlumiči Bilstein. Mezi další pozoruhodné hodnoty patří nájezdový úhel 57 stupňů, úhel náklonu 26 stupňů a odjezdový úhel 34 stupňů. Sada Level II se dodává také s výše zmíněným předním nárazníkem, předním plátem a navijákem Warn Zeon 10-S. Úpravy AEV je nutné objednat u místních prodejců Jeep.

Jeep zatím neoznámil ceny aktualizovaného Gladiatoru, očekáváme však mírné navýšení napříč modelovou řadou, která dříve začínala těsně pod 41 tisíci dolary (950 000 Kč) a u vrcholných modelů Mojave a Rubicon překonala hranici 53 tisíc dolarů (1,2 milionu Kč). Objednávky jsou nyní otevřeny, Gladiátory 2024 se dostanou k prodejcům koncem roku.

Zdroj: caranddriver, Vapol