Vanlife: Jak začít život cestovatele v dodávce?

Kdo by nechtěl jen tak vyrazit do světa? Tak si představ, o co lepší by to bylo, kdybys nemusel řešit dopravu a ani ubytování… Pokud tě láká zkusit si život v dodávce neboli vanlife, podívej se na naše tipy.

Když si na Instagramu vyhledáš #officelife, ukáže se ti asi jen poloviční číslo, než když zadáš #vanlife (přes 2 miliony výsledků)… A má to svůj důvod – kdo by nechtěl vyzkoušet život na cestách, zvláště když máš s sebou díky dodávce střechu nad hlavou?! My tedy rozhodně a věříme, že ty taky. Proto jsme dali dohromady tipy od lidí, kteří jsou v této ‚disciplíně‘ jako doma. Protože to je jejich domov.

1. Sežeň si dodávku

První krok je docela pochopitelný. Je však dobré vědět, že nemusíš mít nejmodernější technické mistrovství. Inspiruj se například od cestovatelů Sabriny a Jimmyho Horelových, kteří se jednoho dne vykašlali na materialistický styl života, založili stránku wandxr.co (a také účet na Instagramu, Facebooku a Tumblru) a vyrazili na cesty. A stačí jim k tomu dodávka od VW z roku 1973.

Vanlife

„Milujeme jeho prostor nad střechou, protože se v něm bez problémů postavíme, ale zároveň je to dost nízké na nepozorované přespávání ve městě. Navíc jsou starší dodávky zcela spolehlivé a člověk si na nich leccos opraví i sám.“

A my jen dodáme, že chce-li člověk stanovat v přírodě, vyplatí se zamyslet nad 4×4.

2. Zjisti, co pro vanlife potřebuješ, a dej to dovnitř

Zde jsou dvě možnosti – buď jsi chytrý a všechno si zvládneš vyrobit sám nebo je nutné se poohlédnout po něčem vybaveném, jako to například udělal novinář Brent Rose. Ten brázdí Spojené státy a hledá příběhy. V mém autě už byla chladnička, dřez, mikrovlnka, postel a záchod, ale já jsem to posunul ještě dál. Koupil jsem solární panely, lithiovou baterii a zabezpečovací systém na otisky. A také příjemné věci jako Wi-Fi či parádní stereo.

Aby si člověk vyzkoušel, co všechno opravdu potřebuje a bez čeho se obejde, doporučujeme si nejprve nějakou dodávku či karavan pronajmout a teprve potom vymýšlet, co dál. Nejekonomičtějším řešením je samozřejmě vyrobit si věci svépomocí, ale ono ani plácnout se po kapse a pořídit si zařízený vůz nemusí být nesmysl – jen se podívej, kolik dnes stojí garsonky.

Vanlife

3. Cestuj na lehko

Tento přístup krásně koresponduje s celým životním stylem na cestách. Prostě – na co věci?! Bertrand Lanneau, autor stránky „Drive your Adventure“ k tomu dodává: „Schopnost adaptovat se, žít v souladu s prostředím kolem a udělat hodně s málem – to jsou věci, které člověk potřebuje nejvíce.“

Takže – cestovat nalehko a mít s sebou jen nutné věci. Mnoho lidí, kteří se vrhli do života v dodávce (český překlad pro vanlife), zjistilo, že k tomu, aby byl člověk šťastný, nepotřebuje vlastně skoro nic. A to je krásné.

Život na cestách byl vždy součástí lidí, je to v našich duších… Od doby kamenné po Hippies v 70. letech – vždy jsme rádi cestovali. A teď se k tomu vracíme a díky sociálním sítím to začíná být zase víc na očích.

Vanlife

4. Parkování není jednoduché…

Nejprve… Jedna z největších výzev života na cestách, ale i to lze překonat. „Najít bezpečný a nejlépe legální flek na přenocování, to není na novém místě nic jednoduchého,“ říká Brent a dodává, že nejtěžší je to ve městech, která často proti spánku na ulicích mají zákony. Zpočátku tě budí každý zvuk a může to být trochu nepříjemné, ale postupem času si každý zvykne. Chce to jen osmělovat se po krůčcích a na první dobrou nezaparkovat na místě jako například rušné náměstí. Pro každý případ – kdybys chtěl zůstat v přírodě (a pro lepší pocit) je ale užitečné vyřešit dobré zamykání.

5. Ber vanlife jako přirozenou věc

Vanlife

Protože ona také je. Koneckonců, kočovný život má lidstvo v genech od nepaměti, akorát se tento pud ve společnosti časem potlačil. Není však na čase vrátit se ke kořenům? Život na cestách (i vanlife) byl vždy součástí lidí, je to v našich duších… Od doby kamenné po Hippies v 70. letech – vždy jsme rádi cestovali. A teď se k tomu vracíme a díky sociálním sítím to začíná být zase víc na očích.

Zdroje: redbull, Vapol