Cadillac Escalade-V 2023: Výkon a peníze

Nové vlajkové SUV značky Cadillac se snaží ospravedlnit svou cenu 3 600 000 korun 682 přeplňovanými koňmi.

Nový Cadillac
Nový Cadillac

Cadillac udělal s modelem Escalade něco, co měl udělat už téměř před dvaceti lety. Upravil své SUV plné velikosti do tvaru písmene V. Je pravda, že étos výkonné odnože americké luxusní značky se v posledních letech poněkud zamotal. Protože řada V je nyní rozdělena na krotší modely s označením V a plně výkonné varianty V Blackwing, jako jsou například CT4-V Blackwing a CT5-V Blackwing, které získaly cenu 10 Best. Na novém modelu Escalade-V z roku 2023 však není nic matoucího. Jeho posláním je výkon a prestiž.

Nový Cadillac není krotký

Escalade-V rozhodně nemůžeme nazývat krotkým. Protože disponuje výkonem 682 koní z přeplňovaného osmiválce o objemu 6,2 litru. Ručně vyráběného motoru, který je úzce spřízněn s přeplňovaným osmiválcem o výkonu 668 koní, který se nachází v CT5-V Blackwing. Ačkoli motor v SUV vyměnil 1,7 litrové dmychadlo typu Roots za větší 2,7 litrový agregát. S pomocí standardního pohonu všech kol a desetistupňové automatické převodovky tento přeplňovaný osmiválec pohání Escalade-V se standardním rozvorem na stovku za údajných 4,4 sekundy. Volba těžší verze ESV s delším rozvorem údajně tento čas prodlouží o 0,1 sekundy. Pokud údaje Cadillacu o zrychlení odpovídají testům, pak by verze V měla zkrátit čas běžného Escaladu na 100 km/h o více než 1,5 sekundy. Nedávný test Escalade ESV s výchozím 6,2 litrovým osmiválcem o výkonu 420 koní ukázal, že tuto hranici dosáhl za 5,9 sekundy.

Cadillac v červeném kabátě
Cadillac v červeném kabátě

Odložte stopky a Escalade-V je z místa řidiče patřičně rychlý. Stisknutím tlačítka režimu V před řadicí pákou se aktivuje nejvyšší dynamické nastavení tohoto modelu a zapne se funkce launch control. Ta udržuje motor v otáčkách kolem 1800 min-1, když řidič sešlápne oba pedály na podlahu. Když sešlápnete levý pedál, okamžitá akcelerace, kterou zajišťuje osmiválec bohatý na točivý moment – Cadillac tvrdí, že 80 % točivého momentu modelu Escalade-V, který činí 653 N.m, je k dispozici již od 2000 otáček za minutu – připomíná počáteční nárůst výkonu středně výkonného elektromobilu.

Na rozdíl od elektromobilu však jemné kvílení turbodmychadla Escalade-V a burácející kvílení aktivního výfukového systému přináší symfonickou kvalitu jeho zrychlení v přímce. Dokonce i při volnoběhu vydává čtveřice výfuků véčka hrozivé burácení (režim Stealth umožňuje ztišit zvuk pro jízdu školním pick-upem). V rychlosti systém vydechuje s hlasitým praskáním a praská, když prudce sešlápnete plynový pedál.

Hladká jízda

Cadillac také upravil odpružení a brzdový systém modelu Escalade pro provoz ve verzi V. Úpravy vzduchových pružin a adaptivních tlumičů zmírňují pohyby karoserie tohoto sloního SUV bez větších ztrát na kvalitě jízdy. A šestipístkové přední brzdové třmeny Brembo obdařily véčko pevnějším a citlivějším brzdovým pedálem, i když jeho počáteční záběr je na náš vkus až příliš silný.

Cadillac ve stříbrném
Cadillac ve stříbrném

Ačkoli díky úpravě do V je Escalade lépe ovladatelný. Což uznáváme, že už ve standardní verzi je jedním z nejsportovnějších exemplářů svého druhu. Požitek z jízdy za volantem tohoto Caddy s karoserií na rámu stále nedosahuje úrovně, kterou nabízejí konkurenti. S karoserií, jako je Mercedes-AMG GLS63 a BMW Alpina XB7. Oba tito rychlejší a hbitější Němci dokáží pokořit hranici jedné míle za méně než čtyři sekundy a z výroby jsou vybaveni lepivými letními pneumatikami. Naproti tomu Escalade-V jezdí výhradně na celoročních pneumatikách. Zatímco 22 palcové pneumatiky Bridgestone Alenza A/S 02 modelu Escalade-V ESV nabízely dostatečnou přilnavost, aby bez protestů zvládly prudké zatáčky kolem jezera Theodore Roosevelt Lake, jejich méně agresivní směs se zdá být pro vozidlo s takovým výkonem nevhodná.

Krátký na sport

Na druhou stranu Cadillac neprosazuje Escalade-V jako alternativu SUV ke svým sportovním sedanům. Vzhledem k tomu, že většina vysoce výkonných SUV tráví mnohem více času jízdou po městě než projížděním klikatých silnic. Zdá se, že rozhodnutí značky zmírnit špičkové jízdní vlastnosti Escalade-V komfortní jízdou a třísezónními pneumatikami je pro reálný svět chytrým krokem.

Interiér

Tento přístup však omezuje přitažlivost modelu Escalade-V za 3 600 000 korun.

Ani styling Escalade-V neprojevuje svou větší sílu, protože jeho specifické modelové masky, kola, odznaky a červeně lakované brzdové třmeny ho nedokážou výrazně odlišit od ostatních modelů Escalade. V praxi je model V spáčem. Což se upřímně řečeno trochu vymyká charakteru vozidla, jehož obchodní úspěch z velké části pramení z jeho okázalého designu. Cadillacu trvalo téměř 20 let, než Escalade upravil do podoby písmene V. Doufejme, že značka nebude potřebovat tolik času na výrobu další varianty (nebo dvou), která bude vypadat i působit stejně přehnaně jako osmiválec o výkonu 682 koní pod kapotou Escalade-V.

Zdroje: Car and Driver, Vapol