První elektromobil Bentley se posouvá, stejně tak i datum elektrifikace

Britská luxusní automobilka Bentley měla v úmyslu představit svůj první elektromobil v roce 2025, ale to se nakonec nestane

Společnost Bentley měla v úmyslu představit svůj první elektromobil v roce 2025, ale to se nestane. Generální ředitel Adrian Hallmark pro Automotive News Europe uvedl, že elektromobil museli odložit o rok. A to prý kvůli technickým problémům způsobeným softwarovými problémy a také kvůli „obavám souvisejících s platformou“.

Nyní se očekává, že první elektromobil společnosti Bentley se rozjede koncem roku 2026. Dodávky zákazníkům však začnou až v roce 2027.

Stane se Bentley do roku 2030 pouze elektrickou značkou?

Bentley údajně odsouvá svůj cíl stát se do konce desetiletí plně elektrickou značkou. Podle nového programu se chce luxusní britská značka do roku 2033 zcela zbavit benzinových vozů. Tříletý odklad umožní společnosti více investovat do plug-in hybridů, aby zajistila plynulejší přechod k nabídce pouze elektromobilů na začátku příštího desetiletí.

První elektromobil společnosti Bentley

Inaugurační elektromobil se začne vyrábět doma ve Velké Británii. Jeho základem se má stát elektrická platforma Premium Platform Electric, kterou společně vyvinuly společnosti Porsche a Audi. První modely na bázi PPE se nedávno dostaly na trh (Porsche Macan druhé generace z letošního ledna a Audi Q6 E-Tron ze začátku tohoto týdne). Zatímco všechny tři značky spadají pod Volkswagen Group, Audi technicky vlastní Bentley (stejně jako Lamborghini a Ducati) od roku 2022.

Rozhodnutí odložit uvedení elektromobilu není překvapivé. Macan a Q6 E-Tron měly podle původních oznámení také dorazit dříve. Ještě před příchodem prvního modelu s nulovými emisemi se Bentley chystá uvést na trh vysoce výkonnou plug-in hybridní sestavu založenou na osmiválci. Nepřímo tak nahradí úctyhodný W-12, který bohužel odchází s modelem Batur o výkonu 740 koní.

Poptávka po hybridech

Šéf společnosti přiznává, že Bentley odhadovalo, že poptávka po hybridech začne blíže ke konci desetiletí klesat. Nyní se však očekává její nárůst. V důsledku toho automobilka vyšší třídy nalije „stovky milionů“ do nové vlny vozů PHEV. Tyto vozy zůstanou v prodeji i na začátku příštího desetiletí, aby uspokojila poptávku.

Tuto průraznou konfiguraci V8 PHEV uvidíme v modelech GT, GTC a Flying Spur později v roce 2024. Současný šestiválec V6 PHEV zůstane, zatímco Bentayga si ponechá čistě benzinové pohonné ústrojí až do roku 2026, kdy se toto nóbl SUV stane výhradně elektrickým.

Odložený elektromobil dorazí ve verzi Speed

Nyní odložený elektromobil nenahradí stávající model, protože půjde o zcela jiný produkt. Až se objeví, dostane žhavější verzi Speed označovanou jako „W12 na baterie“ s elektromotory vyvinutými tak, aby poskytovaly o 50 až 100 % vyšší výkon než ICE. Zatím nejsilnějším modelem na této platformě PPE je Porsche Macan Turbo s výkonem 630 koní a točivým momentem 833 N.m. V současné době se na této platformě vyrábí i Porsche Macan Turbo.

Baterie, které se objeví v prvním elektromobilu Bentley, mají mít podle loňského prohlášení společnosti Hallmark dostatek šťávy na ujetí 563 až 724 kilometrů na jedno nabití. Doplnění baterie z 10 na 80 procent by mohlo trvat méně než 20 minut.

Prozatím se Bentayga stala nezpochybnitelným králem prodejů s 44procentním podílem na celkovém objemu v roce 2023. Následuje Continental GT/GTC s 31 procenty, zatímco Flying Spur obsadil poslední místo na stupních vítězů s 25procentním podílem. V roce 2023 poklesly celkové dodávky o 11 procent na 13 560 kusů.

Zdroje: motor1, Vapol