Jihokorejští výrobci a tři nové modely elektrických ute

Jihokorejští výrobci elektrických vozidel si činí nárok na rodící se – a potenciálně obrovský – globální trh s elektrickými elektromobily. Přičemž Kia odhaluje plány na přidání dvou elektrických pick-upů do svého vozového parku do roku 2026 a noví majitelé SsangYong se hlásí k rychlému sledu. A to elektrické verzi Musso ute.

Kia začátkem tohoto měsíce uvedla, že přidá specializovaný elektrický pick-up. A také „strategický model“ pro rozvíjející se trhy na seznam 14 BEV. Ty nyní plánuje uvést na trh do roku 2027, tempem alespoň dvou ročně.

Plán a strategie

Aktualizovaný plán, který staví na strategii Kia ‚Plan S‘ poprvé oznámené v roce 2020, oznámil na Investor Day CEO automobilky v prvním březnovém týdnu. Zvyšuje množství BEV z 11 modelů do roku 2026 na 14 do roku 2027 – včetně dvou elektrických vozidel.

Není jasné, kde přesně se ve vývojovém potrubí nacházejí dvě elektrické sítě nebo co by to mohlo znamenat pro australský trh.

Podle prohlášení dne investorů Kia v současné době počítá své „hlavní trhy“ jako Koreu, Severní Ameriku, Evropu a Čínu. Austrálie se svou nejednotnou politickou podporou a nedostatkem federálního plánu mapujícího elektrifikaci dopravy, nehodnotí ani zmínku.

Zajímavé však je, že Kia říká, že v USA, „kde jsou středně velká SUV a pick-upy populární“, se elektrické verze těchto ute modelů budou vyrábět – lokálně – od roku 2024.

Cílový trh pro Kia ute

Takže možná, že pokud se Austrálie dohodne na zásadách a infrastruktuře pro elektromobily a problémy s dodavatelským řetězcem se začnou zmírňovat, mohla by se během několika příštích let stát klíčovým cílovým trhem pro elektromobily Kia.

Když se Jižní Korea probouzí, objevují se tři nové modely elektrických ute
Mussso ute – elektrický pick-up

Mezitím zbrusu nový vlastník SsangYong, konsorcium vedené jihokorejským výrobcem EV Edison Motors, údajně dělá z čistě elektrické verze Musso ute. V Koreji nazývané Rexton Sports – prioritu pro rehabilitaci značky.

Skupina Edison Motors dokončila svůj nákup SsangYong Motor a to v lednu tohoto roku v rámci soudního prodeje. Ten stanovil důvěryhodný obchodní plán, který má pomoci zadluženému korejskému výrobci přežít.

Podle zpráv s odkazem na jihokorejský zpravodajský server Daily Car je SsangYong již ve fázi vývoje elektrického Musso ute. A mohl by jej uvést do výroby již v příštím roce – potenciálně porazit elektrické vozy Kia na trhu.

Co to všechno znamená pro Austrálii, se opět uvidí. Ale alespoň SsangYong má zavedenou přítomnost na australském trhu ute díky svému nástroji ICE Musso, jehož cena začíná v polovině 30 000 USD (to se rovná 681 180 Kč).

Podle údajů Federální komory automobilového průmyslu z ledna 2022, silná chuť země po užitkových vozidlech nevykazuje žádné známky poklesu. Přičemž utes představují tři ze čtyř celostátně nejprodávanějších vozů. A to všechna samozřejmě modely ICE.

Toyota HiLux se stala vrcholem na seznamu s 3591 prodanými za měsíc leden 2022, následovaná Fordem Ranger ute na druhém místě s 3245 a Mitsubishi Triton ute na čtvrtém místě.

Předpokládá se, že elektrické vozy a SUV zanechají své předchůdce se spalovacím motorem v prachu. A to díky kombinaci vestavěného výkonu v podobě baterie a okamžitého točivého momentu, který jejich elektromotory poskytují.

Uchazeči o uvedení na trh

V tomto ohledu by start-up EV Atlis Motor Vehicles se sídlem v Arizoně mohl být prvním, který bude uveden na trh v Austrálii. Přičemž se očekává, že jeho „úvodní cíle“ na konci roku 2022 dorazí jeho nabídka na australské břehy v roce 2023.

Dlouho očekávaný a silně předobjednaný elektrický ute od další americké společnosti Rivian, je také uchazečem o brzké uvedení na trh v Austrálii. Ačkoli žádná data nebyla potvrzena a společnost trpí stejnými potížemi v dodavatelském řetězci jako ostatní výrobci elektrických vozidel.

První dva elektrické SUV Rivian R1T a R1S údajně dorazily do Austrálie koncem srpna. A to aby prošly testováním před zahájením prodeje a dodávek.

Zdroj: thedriven, Vapol