Vymírání mořských ježků ohrožuje korálové útesy

Hromadné vymírání mořských ježků ohrožuje korálové útesy. Vědci už podezřívají znečišťovatele. A varují před následky epidemie.

V různých oblastech světa už nějakou dobu umírá velké množství mořských ježků. Vědci z Tel Avivské univerzity v Izraeli nyní hlásí: Masové vymírání postihlo i zvířata ve Středozemním a Rudém moři – a tím i korálové útesy v regionu.

Mimo jiné se stal zasažen systém útesů poblíž izraelského pobřežního města Ejlat, uvedli v prohlášení. Celá populace se tam vyhladila během několika měsíců. Infikovaný mořský ježek se může za pouhé dva dny proměnit v kostru bez tkáně.

Masové vymírání ovlivňuje korálové útesy, protože mořští ježci jsou důležití pro zdraví těchto ekosystémů. Požírají řasy, které by jinak přerostly a zabily korály. Útesy jsou již extrémně ohrožené, nyní je tu další faktor, uvedli.

Postiženým druhem je Diadema setosum, také známý jako mořský ježek diadémový. Poprvé se pozoroval ve Středozemním moři v roce 2006 a od té doby se široce rozšířil po celém regionu.

Vědci nedávno identifikovali parazita jako příčinu epidemie: nálevníky. Masové vymírání ježovek Diadem způsobené těmito prvoky se poprvé zaznamenalo v lednu 2022 na Amerických Panenských ostrovech. V následujících měsících se podobná pozorování provedla ve velké části Karibiku.

Zachovat chovné zásoby tohoto druhu

Poté se tato epidemie přemístila i do Středozemního moře a brzy i Rudého moře. Epidemie se podle Tel Avivské univerzity šíří nebývalou rychlostí. Například v oblasti Akabského zálivu se zaznamenalo, že tam během několika týdnů uhynuly tisíce mořských ježků. Podobný vývoj je i jinde.

Mořští ježci ve Středozemním moři; Vymírání mořských ježků ohrožuje korálové útesy
Mořští ježci ve Středozemním moři

Izraelský zoolog Omri Bronstein varoval, že je třeba okamžitě podniknout kroky k záchraně diadémových ježků, kteří jsou stále zdraví. ,,Musíme chovat chovné stádo tohoto druhu v izolovaných vodních systémech, daleko od mořské vody.“ To je jediný způsob, jak zachránit zvířata a v budoucnu je znovu rozmnožit. Analýzy úhynu mořského ježka obecného se publikovaly v časopisech „Frontiers in Marine Science“ a „Royal Society Open Science“.

Masové vymírání

V dubnu výzkumný tým v časopise Science Advances uvedl, že parazit prvoků se stal příčinou hromadného vymírání ježků v Karibiku. Tam počet atlantických ježovek diadémových v postižených oblastech klesl o 85 až 95 %. O riziku pro ostatní druhy mořských ježků se zná jen málo.

Mikronálevníci mají na svém povrchu chloupky, které používají k pohybu. Ve vodě se běžně vyskytují a jsou často neškodné. Nicméně příbuzní nálevníků, kteří se nyní nalezli, již byli obviňováni z masových úmrtí jiných mořských živočichů, jako jsou žraloci.

Již v 80. letech 20. století došlo v Karibiku k hromadnému vymírání Diadema antillarum. Zmizelo tehdy téměř 98 % obyvatel, důvod zůstal nejasný. Populace se později poněkud vzpamatovala, ale hromadné vymírání spolu s dalšími faktory již vedlo k rychlé degradaci mnoha korálových útesů.

Zdroj: spiegel, Vapol