Tepelné čerpadlo pro chladné podnebí

Společnost Johnson Controls vyrobila prototyp vzduchového tepelného čerpadla pro místa s teplotami pod -29 °C

Společnost Johnson Controls vyrobila prototyp vzduchového tepelného čerpadla pro místa s teplotami pod -29 °C. Její tepelná čerpadla York YZV a York HMH7 pro chladné klima již mohou pracovat při teplotách -15 °C.

Výrobce Johnson Controls

Společnost Johnson Controls vyvíjí tepelná čerpadla pro chladné klimatické oblasti v rámci projektu amerického ministerstva energetiky Cold Climate Heat Pump Challenge.

Tento americký výrobce topné techniky v současné době nabízí dva modely pro rezidenční použití, která splňují specifikaci amerického programu NEEP (Northeast Energy Efficiency Partnerships) pro tepelná čerpadla pro chladné klima – York YZV a York HMH7. Tyto modely pro chladné klima pracují při teplotách do -15 °C. Mají topný faktor topné sezóny (HSPF) až 10,5 a koeficient účinnosti (COP) při -15 °C vyšší než 2.

Budoucí projekty Johnson Controls

„V příštích letech chceme mít taková čerpadla, která udrží plný topný výkon při teplotě 15 °C a účinně vytápějí prostory až do záporných teplot,“ řekl mluvčí společnosti Johnson Controls časopisu pv. „Tato úroveň výkonu se stane rozhodující pro udržení čisté a odolné sítě během zimních špiček.“

V rámci projektu Cold Climate Heat Pump Challenge chce společnost vyvíjet a uvádět na trh zařízení pro teploty rovnající se nebo nižší než -29 °C. Zatímco York YZV a York HMH7 používají chladivo R-410A, tepelná čerpadla nové generace začnou používat R-454B. Mluvčí tvrdí, že se tím „sníží potenciál globálního oteplování (GWP) chladiva o téměř 80 %“.

Podle norem

Společnost doufá, že čerpadla pro chladné klima získají certifikaci podle normy AHRI 1380. Mluvčí uvedl, že to umožní energetickým společnostem a agregátům požádat připojená tepelná čerpadla o snížení spotřeby energie. A to na 70 %, 40 % a vypnutí v závislosti na potřebné úrovni omezení. Tepelná čerpadla, která úspěšně projdou výzvou, musí poskytovat takové služby interakce se sítí.

Prototypy pro fázi testování v terénu v rámci výzvy vyvinuly také americké společnosti Carrier, Lennox a irská Trane Technologies.

Zdroje: pv-magazine, Top-Nosiče