Detekce rakoviny – roky předtím, než se objeví příznaky

Včasná detekce rakoviny v laboratoři: Hledání změněných buněk

Čím později se rakovina objeví, tím hůře se léčí. Britští vědci nyní chtějí odhalit rakovinu jícnu nebo krve dlouho předtím, než se stane akutní.

Jen v Německu se ročně diagnostikuje téměř půl milionu lidí s rakovinou. Šance na přežití se výrazně zlepší, pokud se tak nemoc odhalí včas. Lékaři proto doporučují pravidelné kontroly. Při konvenčních metodách však nejsou všechny nádory odhaleny včas nebo jsou již pokročilé. Vědci se proto již léta snaží vylepšit včasnou detekci.

Institut založený před dvěma lety na univerzitě v Cambridge usilovně pracuje na nových typech testů. Ty mohou určit odhalení rakoviny roky předtím, než se objeví příznaky. Vědci z Early Cancer Institute se snaží lokalizovat změny v buňkách deset až dvacet let před propuknutím onemocnění. Jak se testování provádí, se liší v závislosti na typu rakoviny.

Pilulka ve tvaru kapsle

Začátkem března ústav představil systém včasné detekce rakoviny jícnu. Pacienti spolknou malou pilulku ve tvaru kapsle, která obsahuje malou houbičku. Po rozpuštění se kapsle rozšíří do žaludku. Když se houba pohybuje nahoru jícnem, shromažďuje buňky, které se později zkoumají. Pokud vzorky obsahují určitý protein, je to známka zvýšeného rizika rakoviny jícnu, píší vědci.

Detekce rakoviny – roky předtím, než se objeví příznaky
Včasný test na rakovinu jícnu: Test vytažení houby

„Je to velký krok vpřed v tom, aby byl tento jednoduchý test běžně dostupný mimo klinické studie,“ věří Rebecca Fitzgerald, ředitelka Early Cancer Institute na University of Cambridge. Pro průběh onemocnění je rozhodující včasná diagnóza. Test mohl lékař provést poměrně rychle, většina pacientů uvedla, že vyšetření bylo nebolestivé.

Ústav také zkoumá genetické změny v krvi, aby odhalil určité typy rakoviny, jako je leukémie, v raných stádiích. K tomu vědci pracují s 200 000 vzorky krve od žen z rutinních vyšetření za poslední desetiletí. Pomocí historických vzorků mohli vědci v některých vzorcích zpětně vysledovat určitá onemocnění. U některých již pozorovali genetické změny 10 až 20 let před vznikem rakoviny krve.

Levné testy na detekci rakoviny: Mnoho slibů, málo produktů připravených na trh

Podle vědců se rakovina vyvíjí postupně. V raném stádiu je stále možné blokovat růst nemocných buněk. Čím pokročilejší je nádor nebo vřed, tím obtížnější a nákladnější je jeho léčba. Ústav, který je z velké části financován z darů, se chce zaměřit především na těžko léčitelné typy rakoviny, včetně rakoviny plic, slinivky, jícnu, jater a také leukémie.

Vědci po celém světě zkoumají takové testy včasné detekce. Mnoho z nich však ještě není připraveno k použití. Na konci roku 2022 mezinárodní tým výzkumníků informoval o metodě včasné detekce 14 různých typů rakoviny v časopise „Proceedings“ americké Národní akademie věd („PNAS“). Vědci také inzerovali jednoduchý a levný test. To se určuje k detekci rakoviny močového měchýře, rakoviny prsu a rakoviny prostaty pomocí určitých sloučenin cukru, jejichž struktura se jeví v rakovinných buňkách jiná než ve zdravých buňkách. Test údajně stojí jen 1 200 Kč.

Odborníci tehdy varovali, že tento test má k pravidelnému používání ještě hodně daleko. Než takové testy rakoviny vůbec přijdou na trh, musí proběhnout rozsáhlá validace v klinických studiích s mnoha dalšími účastníky. Protože i malý počet pacientů, kteří byli testováni falešně pozitivně, je chybovost, která je při extrapolaci na miliony uživatelů příliš vysoká.