Prozkoumejte 13 000 let lidské historie na tomto ostrově

Prozkoumejte národní park Normanských ostrovů který zahrnuje ostrov Santa Rosa, virtuální přírodovědné muzeum s kilometry nepřeplněných stezek a úchvatnými výhledy na oceán z vrcholu útesu.

Prozkoumejte ostrov hor a mořských útesů

Ostrov Santa Rosa obklopený akvamarínovými vodami je zvrásněná krajina kaňonů, hor a visutých mořských útesů. Ale je toho víc, než se na první pohled zdá. Na tomto vyprahlém ostrově, druhém největším v kalifornském národním parku Normanské ostrovy, přetrvávají archeologické intriky.

Při kopání v Arlingtonském kaňonu na ostrově v roce 1959 objevil archeolog Phillip Orr dvě stehenní kosti, o kterých měl podezření, že pocházejí z pozdního pleistocénu, a přivedl je zpět na pevninu. To samo o sobě nebylo ojedinělé. Orr prováděl terénní práce na větrem ošlehané Santa Rose více než dvě desetiletí. Během svých mnoha expedic vykopal celé vesnice Chumash, četné hroby, middeny (nebo hromadu archeologického odpadu) a také velké kosti trpasličích mamutů, kteří se po ostrově před 10 000 lety potulovali.

Ale téměř 40 let po svém objevu v roce 1959 John R. Johnson, Orrův nástupce v Přírodovědném muzeu v Santa Barbaře, zjistil, že kosti jsou staré více než 13 000 let, což z nich dělá nejstarší známé lidské pozůstatky v Severní Americe.

řetěz na ostrovech národního parku Channel Islands obklopený vodou oceánu, Prozkoumejte 13 000 let lidské historie na tomto ostrově
Z ostrovů v národním parku Normanské ostrovy je Anacapa nejblíže pevnině, za pouhou hodinu plavby lodí; náročná túra k Inspiration Point odměňuje cestovatele 360 stupňovými výhledy

Teorie o pobřežní migraci

Muž z Arlington Springs, jak se kosti nazývaly, podporuje teorii o pobřežní migraci prvních lidí ze severovýchodní Asie do Ameriky. „Nyní si více vážíme rozmanitosti životních stylů před 13 000 lety – všichni to nebyli lovci Clovisů,“ dodává Johnson a odkazuje na rané lidi, kteří migrovali přes Bering Land Bridge a lovili mamuty.

Příbuzní dnešního Chumashu nebyli jen zruční výrobci lodí, byli to zkušení tkalci košíků a rybáři, kteří vybudovali prosperující vesnice v celém regionu, na které dohlíželi mužští i ženský vůdci v matrilineární společnosti. Astronomové a vypravěči, jejich spojení s životním prostředím lze dnes vidět na piktogramech v místech, jako je státní historický park Chumash Painted Cave nedaleko Santa Barbary.

Prozkoumejte ostrov Santa Rosa, kde se nachází turistické stezky protkány jedinečnou flórou a faunou, která nabízí živé porozumění nejen hluboké historie a kultuře Chumash v regionu, ale i historii Severní Ameriky. Zde je důvod, proč byste měli jít na průzkumný výlet.

Kalifornská kultura Chumash

Před příchodem pozemní expedice Gaspara de Portoly v roce 1769 se populace Chumash v Kalifornii odhadovala na přibližně 22 000. Jejich území se rozkládalo 11 000 km od Malibu po Paso Robles. A zahrnovalo čtyři z pěti Normanských ostrovů: Tuqan (ostrov San Miguel), Wi’ma (ostrov Santa Rosa), Limuw (Santa Cruz) a Anyapakh (ostrov Anacapa). V 10. letech 19. století byli Chumashové, kteří nezahynuli v důsledku zavlečených evropských epidemií. Jako jsou třeba spalničky, násilně odstraněni z ostrovů a umístěni do španělských misí.

V těchto dnech existuje 14 skupin indiánů Chumash včetně federálně uznávané kapely Santa Ynez Band. Mnoho dalších skupin usiluje o federální uznání. „Jsme různorodá skupina lidí se sedmi různými jazyky,“ říká Julie Tumamait-Stenslie, bývalá kmenová předsedkyně Barbeño/Ventureño Band of Mission Indians, jejíž rodokmen se větví na ostrovy Santa Cruz a Santa Rosa, Malibu a Carpinteria. Říká, že jít na ostrovy je jako vrátit se domů.

Prozkoumejte v národním parku Channel Islands, Tumamait-Stenslie jak vzdělávat táborníky o kultuře Chumash u táborových ohňů během léta (pro harmonogram kontaktujte návštěvnické centrum). ,,Máme příběh Rainbow Bridge, ve kterém jsme byli stvořeni na ostrově Santa Cruz a přešli jsme na pevninu.“ Tyto příběhy se soustředí kolem boha Země Hutashe, který stvořil lidi ze semen Magické rostliny, a jejího manžela Alchupo’oshe, nebeského hada, známého také jako Mléčná dráha.

Chumashský starší a kmenový předseda Barbareño/Ventureño Band of Mission Indians, stojí podél břehů Ventura, CA, Prozkoumejte 13 000 let lidské historie na tomto ostrově
Julie Tumamait-Stenslie, bývalá kmenová předsedkyně Barbeño/Ventureño Band of Mission Indians, říká, že pro ni je návštěva Normanských ostrovů jako návrat domů; často vypráví tradiční příběhy o stvoření Chumash pro táborníky na ostrově Santa Rosa
Náhrdelník vyrobený z úlomků mušlí, plodů manzanity a žaludů
Tumamait-Stenslie vyrobila tento náhrdelník z úlomků mušlí, plodů manzanity a žaludů; každý prvek symbolizuje Chumash ekologické znalosti a důvěru

Přírodovědné muzeum

Tumamait-Stenslie navrhuje prohlížet si ostrov jako přírodovědné muzeum, abyste pochopili vztah Chumashů (a jejich předků) ke krajině. Když ji lidé navštíví, často myslí na vynalézavost svých předků. Jak používali mořskou trávu, vrby a části zvířat ke stavbě kupolových chatrčí, aby se chránili před živly. „Představte si, jak procházíte dveřmi svého domu, které jsou náhodou čelistí velké modré velryby,“ říká.

Chumash Indian Museum, v Thousands Oaks, Kalifornie, (30 minut jízdy od Ventura Harbor), nabízí další pozadí o historii Chumash regionu, s replikami tradičních vesnic a etnobotanickou zahradou.

„Je tak důležité lidem připomínat, že Chumashové jsou stále tady,“ říká o programech muzea Barbara Tejada, předsedkyně správní rady a úřadující ředitelka. Jedna nedávná akce se zaměřila na každoroční překročení kanálu Santa Barbara z pevniny na pláž Scorpion. A to na ostrově Santa Cruz v tomolech, velkých tradičních kánoích vyrobených z tvrdého dřeva a zapečetěných dehtem.

„Existují repliky kánoí, které postavila moderní komunita Chumash. V létě trénují pádla podél pobřeží Santa Barbara a každoroční přechod v září,“ říká Tejada. ,,Ukazuje to důležité dopravní spojení mezi pevninou a ostrovy. A skutečně to pomáhá zachovat pádlování v dnešních námořních domorodých kulturách.“

Prozkoumejte ostrov Santa Rosa

Jelikož se nachází 42 km od kalifornské pevniny, dostat se na ostrov Santa Rosa a se zdá poloviční dobrodružství. Většina návštěvníků absolvuje tříhodinovou plavbu lodí na Island Packers Cruises z přístavu Ventura, oficiálního koncesionáře lodí pro národní park. Prozkoumejte rezervace (z nichž některé se zdají sezónní) a mohou se rychle zaplnit. Zejména pokud jde o výlety přes noc, proto plánujte dostatečně dopředu. Vodáci mohou navštívit na soukromých vodních skútrech, ale měli by zkontrolovat schválené přistávací plochy. A povolit tak informace o vodáckém průvodci NPS.

turisty.  chůze na útesu s výhledem na pláž, Prozkoumejte 13 000 let lidské historie na tomto ostrově
Turisté se dívají přes Becher’s Bay, hlavní vstupní bod na ostrov Santa Rosa

Kanál Santa Barbara

,,Cesta sama o sobě je báječná,“ říká Tumamait-Stenslie o překročení kanálu Santa Barbara. ,,Na přídi se můžete setkat s velrybami, lachtany a obyčejnými delfíny.“ Lze zde i nalézt hojný život ptáků. Mezi nimi kalifornské hnědé pelikány, Cassinovy ​​auklety, Brandtovy kormorány a Scrippsovy morušky.

Na ostrově se stezky vinou vzácným lesem borovic Torrey (jeden ze dvou zbývajících na světě) a poli ohroženého štětce měkkého. Hledejte endemickou lišku na ostrově Santa Rosa, skunky skvrnité, ploutvonožce a další kolonie ptáků, jako jsou kulíky sněžné.

I když se zdají možné i jednodenní výlety do Santa Rosy, Tumamait-Stenslie, doporučujeme strávit tam noc. Zažít tak ostrov tak, jako to dělali Chumash a jejich předkové. Téměř v tichu s úžasným výhledem na Mléčnou dráhu na noční obloze. Jeden ostrovní kemp s 15 místy se zdá dosažitelný přes túru z mola v délce 2,4 km. Rezervace jdou rychle, takže si rezervujte pár měsíců na rezervačním webu parku. Zkušení baťůžkáři a kajakáři mohou vyzkoušet kempování na backcountry pláži od srpna do prosince. Ale než se tam vydají, měli by zkontrolovat povětrnostní podmínky.

„Lidé se mě neustále ptají, jaký je to pocit být ve své domovině?“ říká Tumamait-Stenslie. ,,Říkám jim, jděte domů.“ A nemyslím někde jako Chicago, ale někde přes oceán a projít se těmi zeměmi. Protože existuje genetická paměť, která vás najednou přiměje začít myslet na své předky. Začnete přemýšlet o svém jménu a o tom, odkud pocházíte.“

Zdroj: nationalgeographic, Vapol