Indická sonda přistála na Měsíci

Prestižní úspěch vlády indického premiéra Modiho: Indická sonda Chandrayaan-3 úspěšně přistála. Země je čtvrtým národem, který úspěšně dokončil takovou misi na Měsíc.

Indie provedla úspěšné přistání na Měsíci. Indická vesmírná agentura ISRO oznámila, že lunární sonda bezpečně dorazila na družici Země. ,,Indie je na Měsíci,“ řekl krátce poté šéf ISRO Sreedhara Panicker Somanath. Je to velký skok, řekl premiér Narendra Modi, který vystoupil na summitu BRICS v Jižní Africe.

Po neúspěšném pokusu o přistání na Měsíci před čtyřmi lety Indie doufala, že tentokrát již na Měsíci přistane. Indická vesmírná agentura ISRO uvedla: „Mise probíhá podle plánu“.

Po úspěšném přistání by měl rover opustit přistávací plošinu, prozkoumat blízkou měsíční oblast a pořídit snímky. Ty se pak odešlou na Zemi k analýze. Mise je naplánována na lunární den – pokud je světlo na Měsíci – což odpovídá 14 dnům na Zemi.

Úspěch sondy Chandrayaan-3

Chandrayaan-3 se vypustil v polovině července. Úspěšné přistání se zatím podařilo pouze USA, Sovětskému svazu a Číně. „Chandrayaan“ znamená v sanskrtu „lunární vozidlo“. S bezpilotní misí chce Indie po dobu asi dvou týdnů prozkoumat jižní stranu Měsíce, která byla stěží prozkoumána. První pokus se v roce 2019 nezdařil. Během mise se přistávací modul zřítil na povrch Měsíce. Vesmírná agentura později parlamentu v Novém Dillí řekla, že se při přibližování k Měsíci setkala s problémy s brzděním.

Chandrayaan-3 přistál; Indická sonda přistála na Měsíci
Chandrayaan-3

Lunární sondě nyní trvalo podstatně déle, než se dostala k družici Země, než například pilotované mise USA „Apollo“ v 60. a 70. letech. Ty dosáhly Měsíce během několika dní. Na druhou stranu náklady na indickou misi ve výši miliard Kč jsou výrazně nižší než v jiných zemích. Podle odborníků může Indie udržet náklady na nízké úrovni kopírováním a přizpůsobením stávající vesmírné technologie. Kromě toho má země řadu vysoce kvalifikovaných inženýrů, kteří dostávají výrazně méně peněz než jejich kolegové v zahraničí.

Zdroj: spiegel, Vapol