Honda Freed: Hybridní minivan nabízí přepravu pro invalidní vozík

V Japonsku Honda vychází vstříc zájemcům o MPV a uvádí na trh nový model Freed. Nachází se pod větším modelem Odyssey, který se prodává v USA

Pro mnoho lidí se crossover stal výchozí volbou pro rodinné vozidlo. Ne všichni však mají chuť vlastnit SUV, a tak dávají přednost starému dobrému minivanu. V Japonsku Honda vychází vstříc zájemcům o MPV a uvádí na trh nový model Freed. Ten se nachází pod mnohem větším modelem Odyssey, který se prodává ve Spojených státech.

Prostorný minivan

Honda Freed musí být jedním z nejlepších vozidel pro přepravu nákladu. Všimněte si, že má působivě nízkou výšku zdvihu, takže nakládání a vykládání věcí je hračka. Vzdálenost od podlahy ke spodní části podlahy nákladového prostoru je pouhých 33,2 cm ve srovnání s 62,8 cm u modelu Odyssey.

Existuje ještě jeden důvod, proč je výška podlahy nákladového prostoru od země tak nízká – vejde se totiž do ní rampa pro přístup invalidního vozíku.

Nový Freed je zajímavý minivan i z dalších důvodů, uvážíme-li, že Honda do malého balení vtěsnala šest sedadel, pohon všech kol a hybridní pohonnou jednotku
Minivan Honda Freed nabízí dostatek prostoru

Rampa se objevuje na několika snímcích zveřejněných dceřinou společností Honda Access, která nabízí oficiální příslušenství. Vzhledem ke stárnutí japonské populace jde o důležitý přínos. Podle údajů Organizace spojených národů má Japonsko nejstarší populaci na světě, a to na základě podílu osob ve věku 65 let a více. Více než 1 z 10 lidí je nyní ve věku 80 let a více.

Další vozy nabízí přepravu invalidního vozíku

Také další minivany Honda JDM, jako například N-WGN a Step WGN, dostaly úpravu pro přepravu invalidního vozíku. Freed může být také vybavený předním sedadlem spolujezdce, které se vyklopí, aby se do něj snáze dostala osoba s postižením.

Vzdálenost od podlahy ke spodní části podlahy nákladového prostoru je pouhých 33,2 cm
Freed nabízí přepravu pro invalidní vozík

Nový Freed je zajímavý minivan i z dalších důvodů, uvážíme-li, že Honda do malého balení vtěsnala šest sedadel, pohon všech kol a hybridní pohonnou jednotku. S délkou pouhých 430 cm je o 85 cm kratší než Odyssey. Je také k dispozici pouze s pěti sedadly a v konfiguraci s pohonem předních kol bez hybridních prvků.

Standardní výbava Freed Air

Standardní Freed Air se začne prodávat společně s Freedem Crosstar s prvky crossoveru tím, že dostane plastové obložení karoserie. Freed je jako švýcarský armádní nůž mezi minivany – od skládacího středového stolku až po vnitřní střešní nosič. Jedná se o šikovné auto v kompaktních rozměrech, což dokazuje, že to přerostlé SUV, které žere benzín, opravdu nepotřebujete.

Kompletní technické specifikace se dozvíme později v tomto roce, kdy se Honda Freed 2024 začne prodávat v zemi vycházejícího slunce.