1 000 km na 1 nabití: to je Mercedes-Benz Vision EQXX

Německá luxusní automobilová značka Mercedes-Benz splnila slib, který dala téměř před rokem. Odhalila, že její čtyřdveřový koncept Vision EQXX úspěšně dokončil malebnou evropskou cestu dlouhou více než 1 000 km na jedno nabití baterie.

Mercedes-Benz odhalil své plány na vysoce výkonný Vision EQXX již v polovině roku 2021 před světovou premiérou v roce 2022. Přičemž slíbil, že vozidlo má mít „dojezd v reálném světě více než 1 000 km“ a má cílit na jednociferný údaj pro kWh na 100 kilometrů při běžné dálniční rychlosti.

Vision EQXX bylo možné zahlédnout koncem prosince před jeho lednovým představením. A teď Mercedes-Benz odhalil, že na cestě z německého Sindelfingenu přes švýcarské Alpy a severní Itálii až do cíle Cassis na dálnici Côte d’Azur (Francouzská riviéra), EQXX urazil více než 1 000 kilometrů na jedno nabití baterie.

Podle Mercedes-Benz podnikl Vision EQXX cestu, která začínala v chladných a deštivých podmínkách. Vůz projížděl různými silničními podmínkami s běžnými rychlostmi, setkal se s celosvětově všudypřítomnými silničními pracemi a jel dlouhou rychlou jízdou v rychlosti až 140 km/h.

Po příjezdu na Côte d’Azur byl stav nabití baterie Vision EQXX přibližně 15 %, což odpovídá zbývajícímu dojezdu přibližně 140 kilometrů. Což znamená, že jeho jízda byla průměrnou spotřebou rekordních 8,7 kWh na 100 kilometrů.

1 000 km na 1 nabití: to je Mercedes-Benz Vision EQXX

,,Dokázali jsme to! Snadno ujede více než 1 000 kilometrů na jedno nabití baterie. A spotřebuje pouze 8,7 kWh/100 km v podmínkách reálného provozu,“ řekl Ola Källenius, předseda představenstva Mercedes-Benz Group AG.

Technologie Vision EQXX – milník ve vývoji

„Vision EQXX je nejúčinnější Mercedes, jaký byl kdy vyroben. Technologický program, který za ním stojí, představuje milník ve vývoji elektrických vozidel. Podporuje náš strategický cíl – Lead in Electric‘.“

Aby si někdo nemyslel, že Mercedes-Benz zfalšoval svá tvrzení. Vision EQXX se ujal jízdy s utěsněnou nabíjecí zásuvkou a to v doprovodu nezávislého odborníka z certifikačního orgánu TÜV Süd.

Cesta dlouhá přes 1 000 kilometrů trvala něco málo přes 12 hodin. Tedy 11,5 hodiny jízdy, a na její cestě jí pomáhaly rekuperační brzdy. Ty dokážou rekuperovat energii v jakémkoli sklonu a při každém brzdném manévru.

Dalších zvýšení energetické účinnosti se dosáhlo díky zvýšené aerodynamice vozidla, pneumatikám s extrémně nízkým valivým odporem 4,7 a „pečlivě promyšlené lehké konstrukci“. Ta se může pochlubit pohotovostní hmotností pouze 1 755 kilogramů.

„Naším úspěšným výletem do jižní Francie jsme ukázali, že efektivita je novou měnou,“ řekl Markus Schäfer, člen představenstva Mercedes-Benz Group AG.

„A tento úspěch také jasně hovoří pro náš nový proces společného vývoje. Ten zahrnuje mnoho poznatků z týmu Mercedes-AMG F1 a jeho špičkových odborných znalostí v oblasti elektrických pohonných jednotek.“

„Vision EQXX je výsledkem komplexního programu, který poskytuje plán pro budoucnost automobilového inženýrství. Mnoho inovativních vývojů se již integrovalo do výroby. Některé z nich v příští generaci modulární architektury pro kompaktní a středně velké vozy Mercedes Benz.“

Zdroj: thedriven, Vapol