Kdo žije podle těchto pravidel, zůstane déle mladý

Vědci vytvořili hitparádu osmi nejdůležitějších opatření ke zpomalení procesu stárnutí těla až na šest let. Omlazovací kúra také předchází vážným onemocněním.

K dlouhému a zdravému životu toho nepotřebuje mnoho. Toho lze podle amerických vědců dosáhnout přesně osmi opatřeními, tzv. „Life’s Essential 8“. Toto jsou nejdůležitější tipy pro zdraví, které nyní oficiálně definuje American Heart Association (AHA).

Údajně dramaticky snižují riziko srdečních chorob, mrtvice a dalších vážných zdravotních problémů. Pokud se jí budete držet, dokáže zpomalit proces stárnutí organismu až o šest let.

Těchto osm opatření má udržet pod kontrolou tělesnou hmotnost, hladinu cukru v krvi, cholesterol a krevní tlak. Kdo žije podle těchto pravidel, si může zároveň zajistit zdravý spánek a stravovací návyky. Navíc cvičení a odvykání kouření mohou výrazně prodloužit život, říkají američtí odborníci.

Hodně pohybu, zdravé jídlo a nemít nadváhu: To snižuje váš biologický věk; Kdo žije podle těchto pravidel, zůstane déle mladý
Hodně pohybu, zdravé jídlo a nemít nadváhu: to je jeden z osmi opatření co snižuje váš biologický věk

Zjištění vědců vycházejí z údajů od více než 6 500 dospělých s průměrným věkem 47 let. Z biologického hlediska byli jedinci s nejlepším kardiovaskulárním zdravím asi o šest let mladší, než byl jejich skutečný věk. Hodnocení ukázala, že existuje jasná souvislost mezi zdravím srdce a biologickým stárnutím. Toho lze podle amerických vědců dosáhnout přesně osmi opatřeními.

Staňte se mladší – najednou 36 místo 41!

Podle studie by subjekty s dobrým zdravím srdce a věkem 41 let měly průměrný biologický věk 36 let. Lidé se špatným kardiovaskulárním zdravím a skutečným věkem 53 by však měli průměrný biologický věk 57 let.

,,Tyto výsledky nám pomáhají pochopit souvislost mezi skutečným a biologickým věkem. Ukazují nám také, že kdo žije podle těchto opatření a snaží se dodržovat návyky zdravého životního stylu může žít déle,“ řekl deníku Guardian Donald Lloyd-Jones, předseda skupiny pro psaní Life’s Essential 8, nástroj pro hodnocení zdraví AHA.

Toto je osm zdravotních opatření American Heart Association:

  1. Jíst zdravě
  2. Být aktivnější a více se hýbat
  3. Přestat kouřit
  4. Dopřejte si zdravý spánek
  5. Udržujte si zdravou váhu
  6. Kontrolujte hladinu cholesterolu
  7. Hlídejte si hladinu cukru v krvi
  8. Kontrolujte krevní tlak

Zdroj: spiegel, TowPoint