Toyota C-HR na cestě s řadou pohonných jednotek

Druhá generace Toyoty C-HR získá spalovací, plug-in a snad i elektrický pohon. Exkluzivní snímky ukazují, jak by mohla druhá generace vypadat

Druhá generace Toyoty C-HR získá spalovací, plug-in a možná i elektrický pohon. Naše exkluzivní snímky ukazují, jak by mohla druhá generace vypadat.

Nová generace Toyota C-HR

Toyota pokračuje ve vývoji své řady plně elektrických vozů bZ. A zároveň se chystá prodloužit životnost jednoho ze svých nejoblíbenějších modelů se spalovacím motorem. Ve druhé polovině příštího roku se má proto objevit nová generace modelu C-HR.

Tento stylově zaměřený SUV-crossover, navržený a zkonstruovaný v Evropě, se od svého uvedení v roce 2016 stal hitem mezi zákazníky po celém světě. A i když Toyota plánuje do roku 2030 prodat ročně 3,5 milionu elektromobilů po celém světě, v jejím portfoliu je stále dost místa pro vozy se spalovacím pohonem.

Jednou z největších prodejních výhod současného modelu C-HR je jeho polarizující styling se složitými povrchovými úpravami. A také s úzkým prosklením, zejména v „přiskřípnuté“ zadní části.

Patentové snímky

Naše exkluzivní snímky ukazují, že firma navazuje na původní vzhled s množstvím záhybů podél boků vozu a především s kontrastně zbarvenou částí C-sloupku. Tato část navazuje na styl městského vozu Aygo X.

Naše exkluzivní snímky ukazují, že firma navazuje na původní vzhled s množstvím záhybů podél boků vozu a především s kontrastně zbarvenou částí C-sloupku
Toyota C-HR

Přední část vychází z mnoha konceptů odhalených na přehlídce elektromobilů Toyota na konci roku 2021. Zatímco dramatický profil střechy vypadá podobně jako u současného vozu. Je to známka toho, že Toyota necílí na velké zvýšení praktičnosti, a to ani v relativně stísněné zadní kabině.

Firma má modely Corolla Cross a RAV4, které uspokojí zákazníky toužící po tradičnějším SUV. Tudíž se C-HR tímto směrem vydat nemusí. Když už, tak jeho rozvor vypadá ve srovnání se současným vozem mírně zkrácený. Tudíž by se mohlo stát, že Toyota z nového C-HR udělá spíše kupé sourozence modelu Yaris Cross.

Firma má modely Corolla Cross a RAV4, které uspokojí zákazníky toužící po tradičnějším SUV. Tudíž se C-HR tímto směrem vydat nemusí
Toyota Corolla Cross

Stále však existuje prostor pro radikálnější plán. Koncem loňského roku zdroje Toyoty potvrdily novou platformu nazvanou E3. Tato platforma začne kombinovat prvky z verzí architektury TNGA se spalovacími motory a elektrickými motory. Model C-HR již tvůrci označili za pravděpodobného kandidáta na nový podvozek. Model má Toyotě umožnit flexibilně nabízet hybridní, plug-in hybridní a čistě elektrické verze jednotlivých modelů a vyrábět je na stejných výrobních linkách.

Různé úrovně pohonu

Většina zdrojů naznačuje, že E3 se neobjeví dříve než v polovině desetiletí. Ale Toyota by jej mohla využít k nabídce nového C-HR s různými úrovněmi elektrifikovaného pohonu a plně elektrické verze téhož modelu, která by mohla nést označení bZ (Beyond Zero).

I v případě, že C-HR Mk2 zůstane na současné platformě TNGA, očekávejte zásadní revize pohonných jednotek se spalovacími motory. Konstruktéři model přizpůsobí nejnovějším iteracím hardwaru a softwaru. Stávající C-HR využívá čtvrtou generaci hybridního pohonu Toyoty, který nahradili v modelech pro japonský trh a v nedávno modernizované Corolle.

Další evoluce této nejnovější konfigurace by však mohla být k dispozici i pro C-HR poté, co na jaře pravděpodobně debutuje v novém Priusu. Tento čistě ekologicky zaměřený model zůstává pro Toyotu symbolem hybridního pohonu, takže je přirozeným startovním bodem pro novou generaci systémů. Očekávejte, že se zaměří na to, aby složitá převodovka modelu C-HR působila přirozeněji, a že se zvýší doba jízdy na čistě elektrický pohon, zejména ve městě.

Plug-in hybrid a elektromobil Toyota

Kompaktnější systémy a energeticky vydatnější lithium-iontová baterie mohou Toyotě dokonce umožnit nabízet C-HR jako plug-in. A to s využitím softwaru a některého hardwaru z modelu RAV4, ale bez výkonů, které jsou typické pro sportovní vozy. Patentové snímky ukazují klapky na obou zadních blatnících, což naznačuje plnicí otvor a zásuvku. Ale i když C-HR PHEV dostane na zadní nápravu další elektromotor, stejně jako RAV4, získá pravděpodobně skromnější výkon. Tento výkon se přizpůsobí k maximalizaci čistě elektrického dojezdu, který je klíčový pro daňové předpisy po celém světě.

Toyota sice urychlila své plány v oblasti elektromobilů, ale její přístup k vozidlům s nulovými emisemi zůstává vícestranný a přechodný. Šéf Toyoty Akio Toyoda minulý týden řekl prodejcům v USA, že přesun většího množství hybridů by mohl být prozatím účinnějším způsobem snižování emisí CO2 než omezený počet drahých elektromobilů. „Toyota může vyrobit osm plug-in hybridů s dojezdem 64 km na jeden elektromobil s dojezdem 515 km na baterie,“ řekl Toyoda, „A ušetřit tak až osmkrát více uhlíku vypouštěného do atmosféry.“

Zdroje: autoexpress, TopNosiče