Elektrické SUV Ineos – menší a robustní terénní vůz

Společnost Ineos naváže na model Grenadier kompaktnějším plně elektrickým modelem. Vzniknout má podle stejného principu jako jeho sourozenec

Společnost Ineos naváže na model Grenadier kompaktnějším, plně elektrickým modelem. Vzniknout má podle stejného principu jako jeho větší sourozenec.

S modelem Grenadier vstoupila společnost Ineos na scénu s vozem SUV určeným pro jízdu v náročném terénu a drsných podmínkách. V návaznosti na svou první nabídku uvede na trh menší model elektromobilu, který se představí se stejným designem.

Elektrické SUV Ineos

Grenadier se svým hranatým, krabicovitým designem a těžkým vzhledem jasně inspiroval předchozím modelem Land Rover Defender. Nové elektrické SUV nabídne podobné vlastnosti zabalené do kompaktnějších rozměrů.

Šéf prodeje a marketingu společnosti Ineos Gary Pearson exkluzivně pro Auto Express uvedl: „Stejně jako v případě Grenadieru, který se prezentuje jako nekompromisní, robustní terénní vůz, který je spíše nástrojem než hračkou, se toho chceme držet u všeho, s čím přijdeme na trh.“

Ineos chce elektromobil prezentovat spíše jako pracovního koně než jako silniční vozidlo, které upřednostňuje opulentnost a přímý elektrický dojezd. Podle Pearsona se má jednat o „menší vozidlo s kratším dojezdem, které se dá používat během dne. A to zejména tehdy, pokud se jedná o usedlost, obhospodařování nějakého pozemku, farmu nebo Safari. Prostě takové místo, kde není nutný dojezd sedm set kilometrů. I když nedojede příliš daleko, tak to, kam dojede, je stále náročné“.

Blafované proporce elektrického terénního vozu se dají rozpoznat s odkazem na Grenadier. Zatímco dvouprostorový tvar má maximalizovat prostor v kabině a užitnou hodnotu, jeho aerodynamická účinnost se nezdá být optimální
Ineos Grenadier

Přesto firma očekává, že se jí podaří ukrást prodeje běžným crossoverům na základě stylu a robustního charakteru vozu, jako se stalo u modelu Grenadier. Její inženýři však kvůli tomu nechtějí dělat kompromisy na funkčních aspektech elektrického modelu – konkrétně v oblasti jeho designu.

Design nového SUV

Blafované proporce elektrického terénního vozu se dají rozpoznat s odkazem na Grenadier. Zatímco dvouprostorový tvar má maximalizovat prostor v kabině a užitnou hodnotu, jeho aerodynamická účinnost se nezdá být optimální. Jako kompenzace se některé prvky nového vozu optimalizovány tak, aby lépe vyhovovaly elektromobilu, aniž by se změnil celkový design.

„Jednou z věcí, které brání hluku větru, jsou neuvěřitelně dobrá těsnění vozidla. Těsnění jsou navržená tak, aby nepropouštěla prach a vodu, ale také dobře bránila hluku,“ řekl Pearson. „Pravděpodobně bychom se podívali na povrchy, které by se mohly změnit, aby se situace zlepšila. Ale to pouze v případě, že vozidlo stále splňuje požadavky, které splňovat musí.“

Výroba a technologie

Elektrické SUV se začne vyrábět ve stejném závodě v Hambachu jako Grenadier. A přestože původní zprávy naznačovaly, že by mohlo využívat na míru vytvořenou platformu pro elektromobily, je možné, že se použije zkrácená verze žebřinového podvozku Grenadieru. Ten by zajistil terénní výkon a odolnost, které jsou pro takové vozidlo potřebné. Podle Pearsona je to „technicky možné“.

Stejně jako v případě Grenadieru s motorem BMW chce Ineos zadávat technologii pohonu menšího terénního vozu externím dodavatelům. Jedním z potenciálních partnerů je Magna Steyr – rakouská společnost, která se podílela na vývoji Grenadieru. Magna začne také vyrábět nové elektrické SUV Fisker Ocean, které by mohlo poskytnout svou technologii baterií a dvou motorů pro elektromobil Ineos.

Podle Pearsona je partnerství společností Ineos a Magna „tak hluboké a silné jako nikdy předtím“ a firma je „jedním z mnoha partnerů, kteří mohou pomoci a poradit s tím, jak vypadá elektromobil“.

Ceny vozu Ineos zatím neznáme

Pearson se nechtěl vyjadřovat k ceně elektromobilu. Nicméně naznačil, že každý vůz značky musí „dobře vypadat, dobře fungovat a být cenově dostupný“. Dále doufá, že se to u elektrického vozu s pohonem 4×4 podaří.

Zdroje: autoexpress, Towpoint