Nejrychlejší elektromobily

Technologický pokrok znamená, že v dnešní době vyžaduje co nejrychlejší jízda energii z baterií a elektromobily mají tak nyní navrch nad spalovacími motory.

Zde se podíváme na 14 nejrychlejších elektrických modelů podle tvrzení výrobců. Vybrali jsme si vozy, se kterými můžete vyjet z autosalonu již dnes nebo také ty, které mají přijít na trh v následujících měsících a letech.

Audi RS E-tron GT Quattro

Podobně rychlá je i nejvýkonnější verze e-tron GT od Audi, která je velmi blízká modelu Porsche Taycan. Díky stejnému systému dvou motorů a trikové dvoustupňové převodovce dokáže RS nasadit přeplňovaný výkon 637 koní (normálně je výkon 590 koní). Díky tomuto výkonu dosáhne zrychlení z 0-100 km/h za 3,1 sekundy.

Díky stejnému systému dvou motorů a trikové dvoustupňové převodovce dokáže RS nasadit přeplňovaný výkon 637 koní (normálně je výkon 590 koní)
Audi RS E-tron GT Quattro je skutečný rychlík

To není tak rychlé jako u Porsche – navíc je omezené na 249 km/h. Nicméně i to stačí na to, aby tento klidný a kultivovaný čtyřmístný vůz vyprášil většinu supersportů se spalovacími motory. Tento výkon je o to neuvěřitelnější, když si uvědomíte, že váží 2347 kg.

Tesla Model S

Vzhledem k tomu, že Tesla je předním výrobcem čistě elektrických vozidel, není asi překvapením, že v tomto seznamu najdete nejednu Teslu. Na Modelu 3 je nejpozoruhodnější to, že je to model firmy, který je velkým tahounem. Je také soupeřem BMW řady 3, který je v kontextu ostatních zde uvedených cenově dostupný a použitelný. Ve vlajkové lodi s pohonem všech kol a výkonem 449 koní zvládnete sprint na 100 km/h za 3,1 sekundy.

Je také soupeřem BMW řady 3, který je v kontextu ostatních zde uvedených cenově dostupný a použitelný
Tesla Model 3 je také cenově dostupný

Je neuvěřitelné, že budoucí aktualizace přes vzduch by mohly majitelům umožnit kliknout na tlačítko pro ještě vyšší rychlost. Stejně jako u ostatních modelů Tesla se zrychlení z 0-100 km/h zaznamenává pomocí severoamerické metody drag racing „roll-out“. Tato metoda umožňuje vozu ujet 0,3 m před zahájením měření času. Ve skutečnosti to znamená, že se k času připočte 0,1 sekundy pro údaj o startu z místa.

Lotus Evija

Až Lotus konečně zveřejní oficiální údaje o výkonu svého hypersportu s výkonem 1923 koní, je pravděpodobné, že se v tomto seznamu posune o něco výše. Do té doby si musíme vystačit s bezpochyby pesimistickým tvrzením norfolkské firmy, která uvádí „méně než tři sekundy“ při testu z 0 na 100 km/h. Může nabídnout maximální rychlost přes 321 km/h. Touto rychlostí se řadí mezi nejrychlejší elektromobily vůbec.

Evija je ve své třídě nejlepší a má pečlivě vyvinutý režim pro řidiče, který má maximalizovat obrovský výkonový potenciál
Lotus Evija je ve své třídě nejlepší

Ať už se stane cokoli, Evija se pravděpodobně stane jedním z nejzajímavějších vozů díky cílové pohotovostní hmotnosti 1700 kg. Evija je ve své třídě nejlepší a má pečlivě vyvinutý režim pro řidiče, který má maximalizovat obrovský výkonový potenciál.

Nio EP9

Můžete namítnout, že Nio by v tomto seznamu nemělo být, protože EP znamená Experimental Prototype. Přesto společnost s čínskou podporou postavila a prodala 16 exemplářů tohoto stroje s pohonem všech kol o výkonu 1341 koní. Navíc je držitelem rekordu na Nürburgringu pro sériový vůz (6 min 45,9 s).

Přesto společnost s čínskou podporou postavila a prodala 16 exemplářů tohoto stroje s pohonem všech kol o výkonu 1341 koní
Nio EP9

Ve skutečnosti jsou výkony na okruhu tím, v čem Nio vyniká. A protože vzniklo podle specifikací FIA LMP1, je to vlastně slabě maskovaný závodní vůz určený k co nejrychlejšímu zdolávání zatáček. Proto je jeho čas z 0 na 100 km/h za 2,7 sekundy „zklamáním“. A také není legální na silnici.

Porsche Taycan Turbo S

Význam modelu Taycan, který je jedním z mála vozů na tomto seznamu navržených a vyrobených zavedenou automobilkou, opravdu nelze přeceňovat. Zatímco většina z nich zde přichází s divokými cenami a v omezeném počtu, Porsche je sériově vyráběný model, který je stejně použitelný jako modely firmy se spalovacím motorem.

Schopnost modelu Turbo S zrychlit z 0-100 km/h za 2,6 s je ohromující
Porsche Taycan Turbo S

Schopnost modelu Turbo S zrychlit z 0-100 km/h za 2,6 s je ohromující. Maximální rychlost je omezená na 260 km/h. Ještě působivější je ale poutavé ovládání a hloubka techniky, díky níž se tento vůz cítí jako Porsche a stejně jako 911.

Tesla Model X Plaid

Zdá se trochu absurdní, že sedmimístná Tesla Model X s vysokým jízdním výkonem dokáže zrychlit na stovku za kratší dobu, než jakou potřebuje Taycan. Jen se nad tím na chvíli zamyslete: 2,5tunové SUV obložené kůží, které dokáže zrychlit rychleji než většina superaut, bez ohledu na způsob pohonu.

Klíčem k překvapivému obratu Tesly s rackovými křídly je nový třímotorový agregát o výkonu 1006 koní
Tesla Model X zvládne rozjezd z 0-100 km/h za 2,6 sekundy

Klíčem k překvapivému obratu Tesly s rackovými křídly je nový třímotorový agregát o výkonu 1006 koní. Tento agregát sdílí s Modelem S Plaid a umožňuje tomuto sedmimístnému vozu s pohonem všech kol zrychlit z 0 na 100 km/h za překvapivých 2,5 sekundy. Stejně jako jeho elegantnější bratr je však čas Modelu X měřen metodou „roll-out“, která umožňuje 30cm rozjezd před spuštěním stopek. To tedy znamená skutečný čas kolem 2,6 sekundy.

Deus Vayanne

Další den a další přírůstek do rostoucího zástupu výkonných a rychlých aut od začínajících výrobců. Tento model vytvořila rakouská firma Deus ve spolupráci s Williams Advanced Engineering a ItalDesign. Také statistiky vypadají velmi působivě: jeho dvoumotorová soustava slibuje výkon 2169 koní a točivý moment 1475 Nm.

Také statistiky vypadají velmi působivě: jeho dvoumotorová soustava slibuje výkon 2169 koní a točivý moment 1475 Nm
Deus Vayanne

To znamená zrychlení z 0-100 km/h za pouhých 1,99 sekundy a maximální rychlost 399 km/h, což z něj dělá jednoho z nejrychlejších elektromobilů vůbec. Vliv Williamsu se projevuje v konstrukci elektromotorů, konstrukci podvozku a použitých kompozitních materiálech, zatímco použití 21 700 válcových lithium-iontových baterií zajišťuje 85 kWh a dojezd kolem 482 km.

Cena zatím není známá. Avšak šéfové společnosti předpokládají, že na jeden z 99 sériových exemplářů, které mají být vyrobené v roce 2025, potřebujete přibližně 54,75 mil. korun.

Lucid Air

Pravděpodobně jeden z nejočekávanějších elektromobilů letošního roku s tajemným názvem Lucid Air nepostrádá čísla, která zaujmou. Luxusní čtyřdveřový sedan vyvinutý v Kalifornii, který vypadá jako koncepční vůz, slibuje ve vlajkové edici Dream Edition výkon až 1065 koní ze dvou elektromotorů.

Nabízí maximální rychlost 378 km/h a údajně ujede 836 km na jedno dobití
Lucid Air zvládne i rychlé nabíjení

Nabízí maximální rychlost 378 km/h a údajně ujede 836 km na jedno dobití. Patří tedy mezi nejrychlejší elektromobily, přestože váží něco málo přes dvě tuny. Z 0-100 km/h zrychlí za pouhých 2,5 sekundy. Rychlý není jen samotný vůz, protože Air prý zvládne rychlé nabíjení až 300 kW. To znamená, že 482 km dojezdu lze zvětšit za pouhých 20 minut.

Faraday Future FF91

Čínský start-up Faraday tvrdí, že k výrobě automobilů přistupuje jinak, než technologičtí giganti jako Apple. Svůj velký sedan FF91 považuje za platformu pro prodej digitálních služeb a nepochybně i přístup k datům, stejně jako za automobil. I tak je to ale rozhodně rychlá online platforma.

Jeho trojice motorů má výkon 1035 koní a zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za pouhých 2,39 sekundy
Faraday Future FF91

Jeho trojice motorů má výkon 1035 koní a zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za pouhých 2,39 sekundy. V současné době se neplánuje jeho uvedení do Evropy, ale v USA ceny začínají na ekvivalentu 2,46 mil. korun.

Pininfarina Battista

Pod zaoblenou karbonovou slupkou modelu Battista se skrývá stejná pohonná jednotka jako v modelu Rimac C_Two. Se čtyřmi motory a kombinovaným výkonem 1877 koní je vůz extrémně divoký. Přestože oficiální údaje zatím neznáme, zasvěcení odhadují, že zrychlení z 0-100 km/h zvládne za dvě sekundy.

Se čtyřmi motory a kombinovaným výkonem 1877 koní je vůz extrémně divoký
Pininfarina Battista

I když jsou oba vozy úzce příbuzné s Rimacem, sdílejí jen asi 50 % komponentů. Takže 150 kupců Pininfariny za 54,7 mil. korun získá stroj na míru. Vysoká cena zahrnuje i výcvik řidičů ve voze Formule E, který provozuje mateřská společnost Mahindra.

Tesla Model S Plaid

Model S je pravděpodobně nejpůsobivějším vozem v tomto seznamu, protože se nejedná o supervůz za několik milionů liber. Příchod nové verze Plaid znamená, že zítra můžete přijít k prodejci Tesly a můžete odjet v nové verzi Plaid s výkonem 1006 koní. Na první světelné křižovatce můžete zachrastit sprintem z 0 na 100 km/h za pouhých 1,99 sekundy.

Příchod nové verze Plaid znamená, že zítra můžete přijít k prodejci Tesly a můžete odjet v nové verzi Plaid s výkonem 1006 koní
Tesla Model S

Co se týče zrychlení, neexistuje na světě čtyřdveřový rodinný vůz, který by se Tesle mohl vyrovnat. Přesto mějte na paměti, že značka používá severoamerický standard zrychlení při rozjezdu, který začíná měřit čas jízdy až poté, co vůz ujede asi 0,3 m. Ve skutečnosti se tak ze skutečného údaje o rozjezdu ve stoje zkrátí asi o desetinu sekundy.

Rimac Nevera

Model Nevera se představil jako vrcholné dílo chorvatského výrobce a rychle se stal rekordmanem ve světě nejrychlejších elektromobilů. Nevera dosáhla rychlosti 415 km/h na Automotive Testing Papenburg v Německu a zrychlila z 0-100 km/h za neuvěřitelných 1,95 s a z 0-160 km/h za 4,3 s.

Model Nevera se představil jako vrcholné dílo chorvatského výrobce a rychle se stal rekordmanem ve světě nejrychlejších elektromobilů
Rimac Nevera

Elektrická kola v každé zatáčce umožňují plně řízené ovládání pomocí točivého momentu, zatímco 120kWh baterie slibuje ujetí přibližně 547 km na jedno nabití. Nevera se objevila na trhu v omezeném počtu pouhých 150 kusů s cenovkou 47,4 mil. korun.

Tesla Roadster

Druhá generace Roadsteru, kterou provázejí zpoždění a kolem níž se šíří humbuk, je ambiciózní model i na poměry Tesly. Čtyřmístný supersport pohání 200kWh baterie spojená se třemi elektromotory (jedním vpředu a dvěma vzadu). Tyto elektromotory dosahují výkonu kolem 1000 koní (přesná čísla společnost nezveřejnila).

Sprint z 0 na 100 km/h prý trvá pouhých 1,9 s a maximální rychlost přesahuje 402 km/h, což z něj dělá nejrychlejší elektromobil současnosti
Tesla Roadster

Sprint z 0 na 100 km/h prý trvá pouhých 1,9 s a maximální rychlost přesahuje 402 km/h. Avšak nejpozoruhodnějšími údaji jsou pravděpodobně dojezd 997 km a požadovaná cena 189 000 liber (5,17 mil. korun). Vůz se může, ale nemusí objevit v roce 2023.

Aspark Owl

Japonská společnost vyrábějící elektrické hyperauta neztrácí čas a dělá si nárok na titul „nejrychlejšího elektromobil na světě“. Owl, poháněný čtyřmi elektromotory s ohromujícím kombinovaným výkonem 1985 koní, již zvládl sprint z 0 na 100 km/h za 1,72 s.

Japonská společnost vyrábějící elektrické hyperauta neztrácí čas a dělá si nárok na titul "nejrychlejšího auta na světě"
Aspark Owl je nejrychlejším elektromobilem současnosti

Jeho tvůrci věří, že má potenciál z této hodnoty ještě pár desetin ubrat. Maximální rychlost je údajně 400 km/h, zatímco speciálně vyvinutá 64kWh baterie poskytuje údajný dojezd 450 km. Aspark plánuje postavit pouze 50 exemplářů modelu Owl, každý za cenu 68,5 mil. korun.

Zdroje: autocar, Vapol