Honda se přidává do závodu elektromobilů?

Japonská automobilka Honda známá svými technologiemi motorů se připojí k celosvětovému přechodu na elektromobily. Ale nemůžeme říci, že to dělá ochotně.

Honda zveřejňuje elektromobily
Honda zveřejňuje elektromobily

V titulku výše píšou, že Honda, která dnes prodává přesně jeden elektromobil – Honda e, uvede do roku 2030 na trh 30 elektromobilů po celém světě. Jejich celkový objem bude více než 2 miliony kusů. Typická roční produkce značky Honda činí 5 milionů aut. A to přichází od společnosti, která omezila výrobu svého elektromobilu Fit EV na 1400 kusů a jejíž následný sedan střední třídy Clarity Electric byl stažen z trhu poté, co se jeho dojezd podle EPA ukázal jako směšný.

Honda E v roce 2019
Honda E v roce 2019

Mezi těmito 30 budoucími elektromobily najdeme dva „sportovní“ elektromobily. Jeden z nich jako nástupce modelu Acura NSX, který právě odešel z trhu. Očekáváme však, že většinu nových elektromobilů tvoří užitkové crossovery, což působí v souladu s trendem na světovém trhu.

Plány Hondy

V Severní Americe plánuje Honda spolupracovat se společností General Motors na dvou generacích elektromobilů. Nejprve půjde o dvě bateriová SUV. Honda Prologue a zatím nepojmenovaný model Acura, které uvedou na trh v roce 2024. Ty postaví společnost GM na architektuře Ultium, která je základem pro GMC Hummer EV, Cadillac Lyriq, Chevrolet Silverado EV a mnoho dalších vozidel. Tyto plány však známe již delší dobu.

Minulý týden pak společnosti Honda a GM oznámily, že spolupracují na nové generaci levnějších elektromobilů s vyšším počtem kusů. Ty uvedou na trh od roku 2027. Tyto modely využívají novou generaci bateriových článků Ultium v menších a cenově dostupnějších modelech než vidíme u kompaktních vozidel, jako crossover Chevrolet Equinox EV, který oficiálně představí příští rok.

GM poskytne své články Ultium pro severoamerické elektromobily Honda. Japonská společnost uvádí, že také „zkoumá“ společný podnik na výrobu článků, který by nezahrnoval GM. Honda rovněž uvedla, že zřídí pilotní linku na výrobu polovodičových bateriových článků v malém objemu. Tato linka vyroste nepochybně v Japonsku, přičemž demonstrační výrobu plánují na jaro 2024.

Vedoucí představitelé se nezabývali nedávno oznámeným společným podnikem se společností Sony, který by měl do roku 2025 vést k výrobě nového elektromobilu, ani tím, jak toto vozidlo zapadá do těchto plánů.

Doma v Japonsku

Na domácím japonském trhu Honda uvede na trh elektromobily z druhé strany stupnice. Třídy kei neboli miniautomobily, které jsou tam nesmírně populární, ale jinde se prodávají jen zřídka. Prvním uvede minielektromobil pro komerční využití, pravděpodobně dodávka kei, s cenou 1 milion jenů (zhruba 200 000 Kč). Po něm příjde řada dalších modelů pro osobní použití, včetně mini SUV.

V Číně, která je dnes zdaleka nejvýznamnějším světovým trhem s elektromobily, představí Honda do roku 2027 10 nových modelů elektromobilů. Ty vyrobí ve specializovaných závodech v Kantonu a Wuhanu. Je zvláštní, že evropské trhy nebyly v tiskových materiálech společnosti Honda vůbec zmíněny.

Základní technologie těchto různých vozidel nejsou specifikovány, ale společnost uvádí, že rozšíří využití „Honda e: Architecture“, která se nyní používá u modelu Honda e, i na další vozidla. Tato platforma pro elektromobily kombinuje hardware a software. To souvisí s další částí ambiciózní restrukturalizace společnosti.

Honda uvedla, že „usiluje o transformaci“ svého podnikání z prodeje „neopakujícího se hardwaru“ (myšleno vozidel) na „opakující se“ podnikání, v němž zákazníkům po prodeji nabídne „různé služby a hodnoty“. To zřejmě v podstatě znamená, že Honda doufá, že bude vydělávat stejně peněz na zpoplatnění služeb a funkcí jako na prodeji vozidel, v nichž jsou nabízeny.

Jeden hypotetický příklad. Chcete určité bezpečnostní nebo navigační funkce? Dříve jste je kupovali jako součást vozu, nyní za ně budete platit měsíčně nebo ročně. Japonská společnost v tom není sama. Většina ostatních výrobců hladově sleduje měsíční poplatky, které vydělávají poskytovatelé obsahu, výrobci zařízení a další. Honda to jen říká trochu explicitněji.

Zdroje: Car and Driver, Vapol