Zastaví Hyundai vývoj spalovacích motorů?

Jak uvádí Korea Economic Daily, Hyundai zastavuje vývoj nových spalovacích motorů. Foto: Hyundai

Jak uvádí Korea Economic Daily, Hyundai zastavuje vývoj nových spalovacích motorů. Foto: Hyundai

Obsah

  1. VÝVOJ SPALOVACÍCH MOTORŮ ZASTAVEN, ZAMĚŘENÍ NA ELEKTROMOBILY
  2.  ALFRED BIERMANN SE STÁVÁ KONZULTANTEM, SKUPINA CHCE SAMA VYVÍJET POLOVODIČE, LUC DONCKERWOLKE SE VRACÍ
  3. IONIQ SE STÁVÁ ELEKTRICKOU PODZNAČKOU

1. VÝVOJ SPALOVACÍCH MOTORŮ ZASTAVEN, ZAMĚŘENÍ NA ELEKTROMOBILY

Hyundai zastavuje vývoj nových spalovacích motorů. Jak uvedla Korea Economic Daily s odkazem na zdroje v rámci společnosti. Automobilka rozpustila vývojové oddělení benzinových a naftových motorů a pozastavila vývoj vodíkové technologie. Ve skutečnosti Korejci vyvíjeli novou platformu pro elektromobily s pohonem zadních kol s 800 voltovou technologií. Zvládají to pozoruhodnou rychlostí. Electric-Global Modular Platform, zkráceně E-GMP, představuje technologický základ pro příští generaci elektromobilů skupiny a od poloviny roku 2021 se používá v novém Hyundai Ioniq 5.

 Ve srovnání s předchozími platformami má E-GMP nabídnout větší flexibilitu ve vývoji. Vysoký jízdní výkon, větší dojezd, optimalizované bezpečnostní prvky a více prostoru pro cestující a jejich zavazadla. Používá se ne jen u sedanů, ale i modelů SUV a crossoverů. Vysoce výkonný model založený na E-GMP je schopný zrychlit z nuly na 100 km/h za méně než 3,5 sekundy a dosáhnout maximální rychlosti 260 km/h. S plnou baterií dosáhne maximálního dojezdu přes 500 kilometrů (podle WLTP). Díky systému rychlého nabíjení, je energie na dalších 100 kilometrů dobitá za pouhých pět minut. Podle výrobce trvá pouze 18 minut, než se baterie na vhodné nabíjecí stanici znovu nabije na 80 procent. Hyundai očekává, že díky nové platformě elektromobilů E-GMP bude schopná rozšířit svou modelovou řadu v relativně krátké době. Do roku 2025 hodlá Hyundai Motor Group uvést na trh 23 bateriově poháněných modelů, z nichž jedenáct bude čistě elektrických. 

2. ALFRED BIERMANN SE STÁVÁ KONZULTANTEM. SKUPINA CHCE SAMA VYVÍJET POLOVODIČE. LUC DONCKERWOLKE SE VRACÍ

Kreativní ředitel Hyundai Luc Donckerwolke

Albert Biermann, prezident a vedoucí oddělení výzkumu a vývoje skupiny, odchází do důchodu. Vyplývá to z tiskové zprávy z prosince 2021. Nadále však zůstává pracovat jako výkonný technický poradce pro skupinu se sídlem v Evropě. Biermann má radit při vývoji nových produktů a budoucích technologií. Kromě toho má podporovat vývoj vysoce výkonných elektromobilů. Biermann vstoupil do skupiny Hyundai v roce 2015 po 31 letech u BMW. Ve výzkumném a vývojovém centru koncernu v korejském Namyangu řídil vývoj nových modelů Hyundai, Genesis a Kia. Pomohl také založit divizi Hyundai N. V roce 2018 se stal prezidentem a vedoucím výzkumu a vývoje Hyundai Motor Group

V  říjnu 2021 Provozní ředitel Hyundai José Muñoz prozradil, že korejská automobilka by v budoucnu ráda fungovala více nezávisle na producentech čipů. COO mluví o „nejtěžších časech“. Aby se značka připravila na budoucnost, investovala do vývoje a výroby vlastních čipů. Rozhodujícím faktorem bude pravděpodobně globální nedostatek čipů, který v roce 2021 paralyzoval automobilový průmysl a stále jej paralyzuje. Výrobci polovodičů nemohou uspokojit zvýšenou poptávku – i kvůli pokračujícímu boomu elektrospotřebičů. Hyundai Mobis, interní dodavatel pro Hyundai a koncernové značky Kia, Genesis a Ioniq, pravděpodobně sehraje klíčovou roli ve vlastním vývoji čipů. Kdy budou první čipy Hyundai použity ve vozidlech, se teprve uvidí. Na jedno vozidlo je jich potřeba 200 až 300.

Luc Donckerwolke

Ač v dubnu 2020 opustil Hyundai tehdejší šéf designu Luc Donckerwolke. prosinci 2020 oznámila Hyundai, že se vrací do automobilky v nové pozici. Jako hlavní kreativní ředitel. Má vést design všech značek skupiny. Ve společnosti Hyundai zastává také pozici výkonného viceprezidenta. Donckerwolke vykonává svou práci v technickém centru Hyundai Motor Europe v Rüsselsheimu. Odtud udržuje kontakt s designéry skupiny a dohlíží na kreativní vývoj podznaček Genesis a Ioniq. Donckerwolke pracoval v letech 1992 až 2015 na různých pozicích pro koncern VW, včetně manažera designu pro značky Lamborghini, Seat a Bentley. Do Hyundai nastoupil na začátku roku 2016 a od roku 2018 do dubna 2020 působil jako globální ředitel designu značky. Na jaře 2020 rezignoval z osobních důvodů.

3. IONIQ SE STÁVÁ ELEKTRICKOU PODZNAČKOU

Divize IONIQ

Pod novou podznačkou Ioniq plánuje Hyundai do roku 2024 představit tři nové elektrické modely. Jihokorejský výrobce to oznámil v srpnu 2020. Pod označením Ioniq se skrývá řada číselně pojmenovaných elektromobilů se sudými čísly pro sedany a lichými čísly pro SUV. Ioniq 5 byl prvním modelem z rodiny nové značky, který byl uveden na trh v polovině roku 2021. Sportovní sedan s názvem Ioniq 6, který je založen na elektricky poháněném koncepčním vozidle Prophecy, má následovat v roce 2022. Začátkem roku 2024 má následovat elektromobil Ioniq 7, který bude velkým SUV. 

Zdroj: Autozeitung de, Tow Point