Fisker Ocean: Dobrý nápad, špatné provedení

Fisker je na pokraji bankrotu. Jeho akcie se od začátku roku propadly o více než 90 % a vyřadili jej z newyorské burzy. Fiskeru docházejí peníze, přišel o investory, prošel propouštěním a snížil ceny svého SUV Ocean až o 24 000 dolarů (560 000 Kč). Minulý měsíc (březen) Fisker zrušil plány na výrobu menšího crossoveru Pear. K tomu všemu na internetu kolují negativní recenze modelu Ocean a fóra majitelů jsou plná stížností na problémy se softwarem.

Přes to všechno jsme se už nějakou dobu nemohli dočkat, až se nám Fisker Ocean dostane do rukou. Loni v létě jsme se zúčastnili celosvětového uvedení na trh v Evropě. Nicméně chtěli jsme zjistit, jaké to bude strávit týden nebo dva za volantem, řídit a žít s tímto vozem jako majitel. Fisker se původně zavázal k účasti v loňském programu MotorTrend SUV roku, ale necelé dva týdny před zahájením soutěže se bez vysvětlení stáhl. Nyní, po uvedení „aktualizace softwaru 2.0“, nám společnost nabídla vozidlo k recenzi.

Fisker Ocean – interiér

Během našeho pobytu s modelem 2023 Ocean jsme s ním vyrazili na okruh, jezdili po klikatých silnicích a podnikli výlet z Los Angeles do San Diega. I po velké aktualizaci softwaru měl náš Ocean spoustu problémů – jak se softwarem, tak s hardwarem. Přesto na nás udělal dojem svou jízdou, kvalitou zpracování, dojezdem, vnitřním prostorem a použitými materiály.

Být výrobcem automobilů je v dnešní době náročné

Auta však neexistují ve vzduchoprázdnu a Fisker Ocean není výjimkou. Na první pohled se jedná o první pokus startupu o výrobu běžného elektromobilu. Přesto si tváří v tvář všemu, co se stalo, klademe otázku. Je to vůz, který má nějakou sílu zůstat? A co to vypovídá o společnosti Fisker a o trhu s elektromobily obecně.

Výroba automobilů není snadná práce. Zeptejte se Tesly nebo dokonce Chevroletu. Vzhledem k tomu, že elektromobily jsou do značné míry závislé na softwaru, musí se výrobci automobilů ujistit, že tento software i hardware jsou v pořádku. Zdá se, že Fisker má u námi testovaného modelu 2023 Ocean ty nejzákladnější základy správně, ale jeho softwarové problémy způsobují, že celkový zážitek z jízdy je dost problematický.

Softwarové problémy, které nás při řízení Fisker Ocean potkaly

Při každé jízdě se rozsvítila kontrolka monitorující tlak v pneumatikách. A to i poté, co jsme si ověřili, že je tlak v pneumatikách nastavený podle normy. Displej řidiče také někdy hlásil, že je otevřený port pro nabíjení, i když tomu tak nebylo. Také připojení našich telefonů k Bluetooth trvalo několik pokusů. Navíc se nastavení systému přes noc resetovalo. Ráno jsme tedy absolvovali celou písničku a tanec znovu, abychom telefony znovu připojili. Každý. Vždycky. Den. Některé dny byla teplota klimatizace a rychlost ventilátoru nastavená jinak, než když jsme opouštěli auto, a po návratu do auta foukala ledový vzduch.

Jakmile jsme se rozjeli, slyšeli jsme náhodné zvonění a zvonění označující různá chybová hlášení. Některé z nich se objevily při jízdě v přímém směru, kdy v okolí nikdo nebyl. Jindy jsme odbočovali se zapnutým směrovým světlem, ale na displeji se žádné varovné hlášení nezobrazilo. Bylo těžké poznat, na co nás vozidlo upozorňuje.

SUV Ocean

Když jsme se jednou večer snažili dostat domů, Fisker Ocean odmítal vyřadit z parkovacího režimu. Na displeji řidiče se rozsvítily všechny výstražné kontrolky spolu s upozorněním na nulový stav baterie. To byla falešná informace, protože nedlouho předtím jsme vozidlo zaparkovali a ukazovalo 60 % zbývající baterie. Problém jsme naštěstí vyřešili tak, že jsme Fisker Ocean zamkli klíčenkou, odešli a počkali 10 až 15 sekund, než jsme jej znovu odemkli. Ale myšlenky na to, že jsme uvízli na mrtvém bodě, stejně jako mnoho majitelů vozu Ocean, nám kroužily hlavou pokaždé, když jsme do vozu nasedli. Kromě toho se v noci přerušovaně rozsvěcovalo a zhasínalo světlo na čtení ve druhé řadě, aniž by někdo seděl na zadním sedadle.

Fisker Ocean má více much

Při používání nejagresivnějšího nastavení regen brzdění simulujícího jízdu s jedním pedálem docházelo k nesrovnalostem. Vůz v některých případech zpomaloval více než jindy a trvalo dlouho, než se úplně zastavil, a na krátkou vzdálenost se plížil vpřed rychlostí přibližně 5 km/h. Objevily se také problémy související s hardwarem. Brzdový systém byl nepravidelný. Museli jsme sešlápnout pedál až na doraz, aby se zapnulo automatické přidržení.

Pokud jsme v provozu zastavili a místo úplného sešlápnutí brzdového pedálu jsme se dotkli brzdového pedálu, systém auto hold se nezapnul. Přestože SUV Fisker Ocean zastavilo, a vozidlo se ploužilo dopředu nebo dozadu, jako by bylo v náklonu. K tomuto plížení docházelo také při couvání z našeho parkovacího místa doma, které se nachází na mírném svahu, a při couvání s vypnutou parkovací brzdou se vozidlo kutálelo dopředu. Problémy související s klíčenkou spočívaly v tom, že systém nerozpoznal, že je klíček ve vozidle, i když ho měl řidič sedící na sedadle řidiče v kapse. A měli jsme problémy s odemykáním a zamykáním vozu z určitých úhlů a ze vzdálenosti větší než 3 metry.

Displej infotainmentu, který se může otáčet, aby poskytoval orientaci na šířku nebo na výšku, se zasekl mezi oběma polohami a jeden z našich redaktorů zaznamenal, když se obsah obrazovky během otáčení nepřeorientoval tak, aby odpovídal.

Základní prvky Fisker Ocean jsou vlastně dobré

V čem je Fisker Ocean úspěšný, jsou základy. Jízda je hladká. Kabina je tichá a kvalita zpracování je stejně dobrá jako u kterékoli tradiční automobilky. Tesla by měla závidět. Design interiéru a použité materiály se vyrovnají zavedeným konkurentům ve své třídě a sedadla jsou pohodlná a dobře polstrovaná. Objem zavazadlového prostoru i prostoru pro cestující je bohatý, na zadních sedadlech je spousta místa a v kufru je dostatek místa na cesty.

Fisker Ocean

Fisker Ocean má tři jízdní režimy: Earth, Fun a Excite. Jakýkoli rozdíl mezi nimi však nebyl téměř patrný. Během naší testovací smyčky jsme pouze zaznamenali velmi mírnou změnu v mapování plynu. Nicméně to jen proto, že jsme intenzivně hledali odchylky v chování vozidla. Jeho baterie dosáhla během našeho testu dojezdu na silnici podle časopisu MotorTrend 470 km na jedno nabití. To je sice méně než 580 km podle EPA, ale vzhledem k tomu, že náš test vycházel z jízdy rychlostí 110 km/h, je to dobré číslo

Tyto světlé stránky však nestačí na záchranu modelu Ocean. Naše stížnosti výrazně převažují nad pochvalami. V éře softwarově definovaných vozidel a vysokých očekávání je zřejmé, že Fisker výrobu svého prvního vozu uspěchal a riskoval problémy, jako byly ty, které jsme zažili my. A to i poté, co vůz obdržel významnou aktualizaci softwaru. Výrobu v rakouském závodě Magna Steyr na šest týdnů pozastavili. Údajně proto, aby Fiskeru pomohla prodat zásoby pro rok 2023, a pro modelový rok 2024 se neočekávají žádné změny.

V tuto chvíli nevidíme, že by Fisker Ocean při současném stavu společnosti přežil jako spotřebitelský produkt, a to ani s novými masivními slevami. Náš testovací vůz začínal před změnami cen na necelých 64 000 USD (1,5 milionu Kč). Nicméně nyní se otevírá za méně než 40 000 USD (900 000 Kč).

Přeplněný trh s elektromobily

Současný trh s elektromobily je velmi nasycený. Nejsou to jen další začínající firmy, s nimiž musí Fisker soupeřit. Starší automobilky jako Ford, BMW a Kia také nabízejí legitimně dobré možnosti. Ti, kdo si chtějí ve Spojených státech koupit elektromobil, mají na výběr spoustu vozů. A i když jsou ceny stále vysoko, postupně klesají. Nabíjecí infrastruktura dostává obrovský impuls díky téměř úplnému přechodu na standard NACS. Díky němuž jsou Superchargery Tesla použitelné i pro majitele ostatních elektromobilů. Na globální frontě si elektromobily čínských automobilek rychle získávají oblibu díky atraktivnímu designu, dosažitelným cenám a bateriím s dlouhým dojezdem, takže společnosti jako Fisker nemají příliš prostoru pro chyby.

Společnost podnikla kroky, aby se pokusila zachránit. Od té doby přešla z modelu přímého prodeje na tradiční dealerský model. Podle zprávy za 4. čtvrtletí 2023 je její současný obchodní plán „do značné míry závislý na úspěšném přechodu na nový model Dealer Partner v roce 2024“. Fisker zatím podepsal smlouvu pouze s pěti dealery ve Spojených státech a 12 v Evropě, potvrdili zástupci společnosti pro MotorTrend.

Společnost může zachránit investor

Aby Fisker přežil, bude pravděpodobně potřebovat velkého investora. Podle zprávy agentury Reuters jednal na začátku letošního roku s Nissanem o finanční injekci a dokonce o výrobě v Severní Americe, ale tyto rozhovory od té doby ustrnuly.

Nehledě na problémy s Ocean se Fisker od samého počátku odchýlil od příručky. Podle které si začínající podnik obvykle nejprve zajistí financování od velkého investora a poté postaví vlastní továrnu. A to z důvodu kontroly nad výrobou. Například společnost Rivian, která úspěšně uvedla na trh modely R1T a R1S a nedávno ukázala kompaktní SUV R2. Získala značné investice od společnosti Amazon. Společnost Lucid, která zatím uvedla na trh pouze sedan Air a ukázala SUV Gravity, má podporu saúdskoarabského veřejného investičního fondu. Ten právě koupil další akcie společnosti Lucid v hodnotě 1 miliardy dolarů (23 miliard Kč). Je pravda, že oba startupy se potýkaly s finančními problémy, prošly několika koly propouštění a měly vlastní problémy s výrobou. Zároveň však mají výhodnější pozici než Fisker.

Fisker Ocean po extrémním prvním testu doporučit nemůžeme

Někteří jsou stále optimističtí, pokud jde o Fisker. Problémy se však nepopiratelně hromadí, zdá se, že každým dnem. Přestože oceňujeme základy modelu Ocean, nemůžeme toto SUV nikomu doporučit. Jeho softwarové problémy jsou příliš četné. A vzhledem k tomu, že problémová společnost nepostupuje dostatečně rychle při jejich odstraňování, je nepravděpodobné, že by se některý majitel vyhnul stresu a potížím, s nimiž jsme se setkali my.

Je to škoda, protože zakladatel Henrik Fisker měl správnou myšlenku, když založil svou nejnovější automobilku s obdivuhodným cílem vyrobit nejudržitelnější vozidlo na světě. Jeho dodavatele zajistil v blízkosti továrny, Ocean napěchoval recyklovanými materiály a na panoramatickou střechu nainstaloval solární panel. Jeho dostupná cena, výrazný design, fantastický dojezd a skvělé funkce, jako je otočná obrazovka a dostupný „kalifornský režim“ s více okny, byly atraktivními prodejními argumenty. Ale ve spěchu, který věnovali uvedení modelu Ocean na trh, se SUV potýkalo s problémy tak do očí bijícími a četnými, že se Fiskerova vize nyní jeví jako nešťastná.